Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Polijā aiztur vīrieti, kurš spiegoja Maskavas labā

Panorāma

«Aizliegtais paņēmiens» pārkāpis mediju Ētikas kodeksu

Gatavo priekšrocības vakcinētajiem; rosina atļaut apmeklēt hokeja čempionātu

IZM rosina vakcinētos ielaist hokeja čempionāta spēlēs, veselības ministrs skeptisks

Ministrijas apkopo idejas priekšrocībām tiem, kurus no saslimšanas ar Covid-19 sargā vakcīna vai kuri slimību nesen pārslimojuši. Sākumā vakcinētie varētu dažādās vietās pārtraukt masku valkāšanu, savukārt apmeklēt pasākumus viņiem plānots atļaut pēc mēneša. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gan neatmet cerību, ka vakcinētie jau šonedēļ varētu klātienē vērot pasaules hokeja čempionāta spēles Rīgā, tomēr veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai”/”Par!”) ir skeptiski noskaņots. 

ĪSUMĀ:

  • Hokeja čempionātu IZM uzskata par piemērotu pilotprojektu atvieglojumu ieviešanā vakcinētām personām
  • Veselības ministrija nevēlas pieļaut diskrimināciju, jo plaša pieeja vakcīnām bijusi neilgu laiku
  • Kultūras ministrijā nevēlas atsevišķu pasākumu rīkošanu tikai vakcinētiem apmeklētājiem
  • Veselības ministrs kritiski vērtē piedāvājumu negatīvu analīžu īpašniekus pielīdzināt vakcīnas saņēmušajiem

Šobrīd paredzēts, ka tribīnes pasaules hokeja čempionātā būs tukšas, tomēr IZM vēl cer to mainīt. Starp priekšlikumiem, kādus atvieglojumus paredzēt pret Covid-19 vakcinētājiem iedzīvotājiem, ministrija rosinājusi iekļaut arī čempionāta spēļu apmeklēšanu. IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs uzskata, ka vakcinēto personu ielaišana hokeja spēlēs varētu noderēt, lai pārbaudītu atvieglojumu ieviešanas efektivitāti.

"Mēs rosinājām, ka vakcinētajām personām būtu tiesības apmeklēt sporta sacensības kā skatītājiem, un, tā kā hokeja čempionāts mums norisinās tūlīt pat, 21. maijā, tas varētu būt viens no pilotprojektiem, lai šo sistēmu pārbaudītu dabā," sacīja Severs.

IZM Sporta departamenta direktors atzīst, ka

vēl nav skaidrs, kā pārliecināties, vai apmeklētājs tiešām ir vakcinēts.

Viņš pieļauj, ka mehānismu varētu izdomāt čempionāta laikā, lai apmeklētājus ielaistu kaut tikai uz izslēgšanas spēlēm.

Savukārt veselības ministrs Pavļuts norādīja, ka saslimstība Latvijā joprojām ir augsta, turklāt vakcīnas bijušas plaši pieejamas pārāk neilgu laiku.

"Mēs nevēlamies diskriminēt cilvēkus, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav bijusi nodrošināta iespēja vakcinēties savlaicīgi, lai arī viņi varētu, piemēram, apmeklēt šādus lielus, nozīmīgus, publiskus pasākumus," paskaidroja Pavļuts. 

Veselības ministrs norādīja, ka vakcinētajiem vispirms varētu atļaut nevalkāt maskas, piemēram, darbavietās, taču plašākus atvieglojumus varētu ieviest pēc mēneša. Tam gatavojas Kultūras ministrija, kas rosina pakāpeniski atļaut izrādes, koncertus un citus pasākumus.

Diskusijai piedāvāta arī ideja noteikt stingrākus kritērijus pasākumiem, kurus varētu apmeklēt jebkurš.

Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Zariņš uzskata, ka nebūtu pareizi paredzēt iespēju teātra izrādi vai zaļumballi apmeklēt tikai vakcinētajiem. Viņš gan pieļauj iespēju, ka apmeklētāju skaitu pasākumā varētu palielināt uz vakcinētu personu rēķina.

"Ja pasākuma organizētājs nosaka, ka pasākums ir pieejams tikai vakcinētajiem, tad, piemēram, var uzņemt 500 cilvēkus. Ja pasākuma organizētājs nešķiro cilvēkus pēc šīs pazīmes, tad tie paliek 250 cilvēki," paskaidroja Zariņš.

Kā tuvāko soli atvieglojumiem kultūras jomā piedāvāts atļaut nevalkāt maskas amatiermākslas kolektīviem un televīzijas raidījumu vadītājiem un intervējamajiem. Tiek gatavoti nosacījumi arī muzeju un citu kultūras iestāžu atvēršanai, un gadījumā, ja konkrētajā muzejā nevarēs ievērot drošības prasības, arī to apmeklēt varētu tikai vakcinētie.

Kultūras ministrijā gan uzskata, ka tādi paši atvieglojumi kā vakcinētajiem pienāktos arī tiem, kas var uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Veselības ministrs atbild, ka jautājums esot sarežģīts, jo

negatīvs tests atšķirībā no vakcīnas personu no saslimšanas nepasargā.

"Mēs vērtēsim šos dažādos statusus, bet šobrīd mēs koncentrējamies uz tādu priekšlikumu izstrādi, kas attiecas uz vakcinētiem cilvēkiem pirmām kārtām," piebilda Pavļuts. 

Ministriju priekšlikumus vakcinēto priekšrocībām vērtē Valsts kancelejas vadītā operatīvās vadības grupa, savukārt galavārds būs jāsaka valdībai. Šobrīd vienu vakcīnu pret Covid-19 ir saņēmis gandrīz katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs, savukārt abas devas – aptuveni 7% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Hokejs
Sports
A grupa Punkti
KOK *
17
Šveice
15
Čehija
13
Slovākija
12
Zviedrija
10
Dānija
9
Lielbritānija
4
Baltkrievija
4
B grupa Punkti
ASV
18
Somija
17
Vācija
12
Kanāda
10
Kazahstāna
10
Latvija
9
Norvēģija
8
Itālija
0

* KOK - Krievijas olimpiskās komitejas komanda

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt