Iemīlējis «Maple Leafs» un Toronto. Intervija ar hokejistu Kristiānu Rubīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kristiānam Rubīnam 2020.gada pavasaris bija īpašs, jo viņš parakstīja sākuma līmeņa līgumu ar Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubu Toronto "Maple Leafs". Turklāt Latvijas valstsvienības aizsargu noskatīja viens no vēsturiskajiem NHL klubiem, kas pasaulē spēcīgākajā līgā spēlē kopš tās dibināšanas. Rubīns sarunā ar LSM.lv atzina, ka sākuma līmeņa līgums viņam vēl neko negarantē, bet Toronto pilsēta un "Maple Leafs" organizācija jaunā hokejista sirdī jau ieņem īpašu vietu.

Kristiān, Tev noteikti liels smaids sejā, pirmais NHL līgums nopelnīts! Kā notika līguma parakstīšana?

Saņēmu, parakstīju un nosūtīju atpakaļ, tā īsi raksturojot. Bet sarunas notika jau vismaz nedēļu pirms parakstīšanas. Īsti uz neko lielu necerēju, tāpēc to visu turēju pie sevis. Tikai tad, kad līgums bija rokā, par to informēju vecākus un citus tuvos cilvēkus.

Kā tas dzīvē notiek? Pa pastu atsūta papīra lapas un tev vienkārši jāuzliek paraksts?

Nē, nē, nē. Parasti jau, ja esi kluba bāzes pilsētā, ir jāiet uz kluba biroju. Man viss bija caur internetu datorā. Uz e-pastu atnāca no aģenta līgums. Parakstīju un sūtīju viņam atpakaļ.

Tas nenotika birojā koronavīrusa ierobežojumu dēļ?

Īsti lielu ierobežojumu Kanādā nav. Ir noteikta pašizolācija. Ņemot vērā situāciju, laikam tāpēc arī viss notika elektroniski.

Tev ir sākuma līmeņa līgums, kas parasti ir uz trim gadiem, bet Tev uz diviem...

Uz diviem tāpēc, ka es esmu vecāks. Manuprāt, tikai līdz 24 gadiem var noslēgt sākuma līmeņa līgumu. [Kristiānam Rubīnam decembrī apritēs 23].

Es diskusijās neko daudz neiesaistījos, tur vairāk aģents ar klubu runāja. Es tikai zināju galvenās lietas.

Tev pašam vispār bija kaut kādi nosacījumi?

No manas puses īsti nekādu prasību nebija. Kad parādījās ziņa, ka Toronto "Maple Leafs" ir gatavi man piedāvāt līgumu, biju jau gandrīz gatavs parakstīt bez domāšanas. Toronto organizācijā esmu jau divus gadus. Uz neko labāku pat nevarēju cerēt, tāpēc biju ļoti priecīgs, kad uzzināju, ka ar mani grib slēgt NHL līgumu.

Ceļš uz NHL sākās 2018.gadā, kad Bobs Hārtlijs tevi iekļāva Latvijas valstsvienības sastāvā pasaules čempionātā?

Uz to es tā mazāk skatījos. Vairāk gribēju pateikties cilvēkiem, kuri man ir palīdzējuši. Kuri bijuši blakus brīžos, kad to visvairāk vajadzēja. Bobs man deva iespēju, kādu lielākā daļa treneru nemaz nedotu.

Toreiz 2018.gadā kļuvi tikai par trešo spēlētāju izlasē, kurš pasaules čempionātā debitēja taisnā ceļā no Kanādas junioru līgas. Pirms tevis tikai Laurim Dārziņam un Oskaram Bārtulim izdevās kaut kas līdzīgs...

Es nemaz nezināju šādu faktu. Man tā bija iespēja, ko nevarēju neizmantot. It īpaši pasaules čempionātā, kur arī Latvijai bija teicams sniegums. Ir labas atmiņas no 2018.gada turnīra.

Pēc tik veiksmīga pasaules čempionāta noslēdzi līgumu tikai ar trešās spēcīgākās Ziemeļamerikas līgas ECHL komandu. Vai Latvijas pamatsastāva aizsargam ECHL tobrīd bija vienīgais reālais variants?

Bija vēl interese Eiropā, bet Ziemeļamerikā gan daudz citu variantu nebija. Man tur bija citas problēmas - aģentu neskaidrības. Bija jūlija beigas, augusts, un man vēl aizvien nebija līguma. Tad nolēmu, ka jāmeklē cits aģents. Caur [vārtsargu] Matīsu Edmundu Kivlenieku atradu šībrīža aģentu, un viss aizgāja.

Tad šis viss ir jaunā aģenta darbs?

Jā, pēc 2018.gada pasaules čempionāta šķita, ka man vasaras vidū vajadzēja būt vismaz kaut kādam līgumam. Nebiju apmierināts ar iepriekšējo aģentu, attiecības arī nebija pārāk labas. Tāpēc arī bija vajadzīga aģentūras maiņa.

Iepriekšējā bija liela kompānija?

Jā, tā bija nedaudz lielāka aģentūra nekā šobrīd, Matīss Kivlenieks arī ar viņiem sadarbojas.

Tagad ir jūtami labāk, man pievērš daudz lielāku uzmanību, un var redzēt arī rezultātu.

ECHL tev bija spožs sniegums gan pēc lietderības koeficienta, gan uzreiz rokā čempiontituls. Šķiet, jau pašā sākumā parādīji, ka vari spēlēt ja ne NHL, tad AHL pavisam droši?

Jā, noteikti. Jau pēc pirmajām 15 spēlēm ECHL man līgumu piedāvāja "Maple Leafs" fārmklubs Toronto "Marlies". Man jau bija pieredze Toronto jauno spēlētāju nometnēs, martā deva iespēju spēlēt arī AHL komandā. Uzreiz pēc ECHL čempiontitula nospraudu sev mērķi, ka man šosezon jāspēlē vismaz AHL.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kristians Rubins (@rubiinss) on Feb 10, 2020 at 11:06am PST

AHL vienībā "Marlies" biji vienīgais aizsargs bez NHL līguma. Uz šādiem spēlētājiem bieži skatās ar greizu aci un mētā no AHL uz ECHL un otrādi. Kur bija tas noslēpums, ka daudzus konkurentus jau ar NHL līgumu kabatā sūtīja uz ECHL, bet pats aizvadīji pilnu sezonu AHL?

Ja tā padomā, "Maple Leafs" mēģina dot visiem iespēju neatkarīgi no līguma veida. Viņi dod iespēju sevi pierādīt, varbūt ne mainīt iepriekšējās domas, bet tās iespaidot. Man tas diezgan labi izdevās un sanāca ar savu darbu ieķerties AHL komandā.

Kādi plusi ir šim jaunajam līgumam? Ko tas Tev garantē?

Neko jau īsti negarantē. Toronto sistēmas ECHL komandā šogad arī spēlēja 3-4 hokejisti ar aktīviem NHL līgumiem. Šis līgums man dod iespēju spēlēt NHL.

Ar iepriekšējo AHL līgumu varēju tikai progresēt un trenēties, bet oficiāli mani uz NHL izsaukt nevarēja.

Jācer, ka tas izdosies jau nākamsezon. Reālākais gan, ka nākamo sezonu nāksies sākt AHL.

Toronto pēdējos gados ir liela jauno talantu pārbagātība. Nebija bail braukt uz tik spēcīgu organizāciju? Daudzi ar augstām drafta izvēlēm nav tikuši pat līdz AHL komandai...

Man jau nebija citu variantu. ECHL piedāvāja vienīgi ar Toronto saistītā komanda no Ņūfaundlendas. Bet atceros, kad vēl spēlēju Zviedrijā, man jau bija sarunas ar "Maple Leafs". Jau tad skatījos, ka komanda ir ātra, spēcīga, organizācija - augstākās klases. Šobrīd jau varu teikt, ka esmu iemīlējis ''Maple Leafs'' un Toronto. Tiešām vispār nesūdzos. Man drīzāk bija liela vēlme te būt.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kristians Rubins (@rubiinss) on Jun 12, 2019 at 7:17am PDT

Vai pirmssezonā neskatījies, cik spēlētājiem jau ir NHL līgumi kabatā? Tas jau liek domāt daudz ko.

Mazas šaubas bija. Bet man bija lieliska pirmssezonas treniņnometne ar lielo "Maple Leafs" komandu. [Treneris] Maiks Bebkoks atļāva divreiz spēlēt "Maple Leafs" pārbaudes spēlēs uz NHL ledus. Biju ar lielo komandu četras nedēļas, toreiz noturējos diezgan ilgi. Tad bijām tikai trīs hokejisti, kuriem bija tikai AHL līgumi. Tas deva apziņu, ka tomēr to var izdarīt un "Maple Leafs" dos iespēju.

Toronto tev pievērsa uzmanību 2015.gadā, kad debitēji Zviedrijas otrajā spēcīgākajā pieaugušo līgā?

Tas bija mans otrais gads Zviedrijā pirms nopietnās pleca traumas. Tad bija sarunas ar daudz komandām. Arī Toronto.

Bet pleca trauma visu sagrieza kājām gaisā un neviena komanda tā arī tevi vēlāk nenodraftēja?

Sportistam no traumām tā īsti neizbēgt, tāds tas sports ir. Beigu beigās domāju, ka tā bija man ļoti liela mācība un tests, vai es tiešām gribu būt profesionāls hokejists. Domāju, ka

tieši kļuvu spēcīgāks garīgi un fiziski, kad mani draftā neviena komanda neizvēlējās.

Bet Zviedrijas laiks bija ļoti grūts. Man bija 15 vai 16 gadi, kad gadījās tā smagā trauma. Bija ļoti grūti iet cauri tam gadam, kad īsti pat nevarēju uzspēlēt. Ziemeļamerikā hokejs ir daudz fiziskāks un traumatiskāks. Varbūt mana iepriekšējā pieredze palīdz ķermeni sagatavot diendienā, lai savainojumu būtu mazāk.

"Marlies" sezonas sākumā neko daudz nespēlēji. Mazākumā un vairākumā arī ne...

Vairākumā vispār nespēlēju. Sezonas sākumā bija jācīnās par vietu sastāvā. Bija spēles, kad tiku spēlēt, bija tādas, kad nemaz netiku pieteikumā. Tikai decembra beigās sāku just, ka treneri sāk man uzticēties. Arvien vairāk spēlēju mazākumos, noķēru ritmu un līdz pat šodienai to saglabāju. Savu mērķi, ka gribu nospēlēt AHL sezonu, izpildīju. Protams, sezona šobrīd vēl ir apturēta.

Vārtsargs Kristers Gudļevskis ir teicis, ka AHL ir gaļasmašīna, īsti džungļi. Izjuti to?

Šī AHL iesauka, šķiet, ir tikai latviešiem. Kanādā, ASV neesmu ļoti dzirdējis šo salīdzinājumu, bet daļēji tā ir. Jāsaprot, ka

AHL sastāvs ir diezgan mainīgs, kādu nosūta uz ECHL, kādu pasauc uz NHL, tāpēc te notiek sišanās par sevi.

Ir daudz jauno, kas cenšas tikt uz NHL, tāpat arī veterāni, kuri te jau spēlē ilgāk. Viegli te nav. Daudz spēļu, daudz jābraukā. Turklāt katru spēli skatās arī NHL komandas vadība.

Toronto dzīvo jau visu šo sezonu. Kā esi iedzīvojies?

Labi, man tiešām te patīk. Pilsēta ir super. Daudz fanu, spēlēs skatītāju pilns, daudz izklaižu iespēju. Varbūt tagad, kad ir koronavīrusa ierobežojumi, to nav tik daudz, bet man te tiešām ļoti patīk. Vienīgi jautājums, vai es te gribētu palikt arī vecumdienās? To gan es nezinu.

Kādi ir Tavi hobiji tur Toronto?

Mēs ar komandu ļoti bieži gājām uz koncertiem, bija iespēja dabūt biļetes.

Sezonas laikā Toronto gan ir diezgan auksts, tāpēc vēl neesmu piedzīvojis golfa vai futbola sezonu.

Ziemā vairāk pa mājām. Pēc treniņiem pašam skolai jātaisa darbi, beidzot jāpabeidz universitāte.

Kurā augstskolā studē?

Studēju uzņēmējdarbības vadību RISEBA augstskolā Latvijā, bet attālināti. Man jau ceturtais kurss, drīz jau bakalaura darbs jāraksta.

Tad jau turpat Toronto arī bakalaura darbs būs jāpabeidz?

Bakalaura darbs jāpabeidz tikai šogad decembrī/janvārī. Lai tiktu līdz rakstīšanai, vēl daži kursi jāpabeidz. Šobrīd cenšos mācīties vairāk, lai pēc tam būtu brīvākas rokas.

Dzīvokli Toronto tev piešķīra?

Nē, klubs palīdz atrast dzīvokli, bet visa īre, komunālie maksājumi ir no paša kabatas. Sezonas sākumā jau atradu labu dzīvokli tieši blakus hallei. Dzīvojam divatā kopā ar "Marlies" vārtsargu. Šobrīd gan izskatās, ka vasarā meklēsim katrs savu dzīvokli.

Kādas ir īres cenas Toronto?

Vienistabas dzīvoklis, mēnesī īrējot, ir apmēram 2,5 tūkstoši Kanādas dolāru. Tas ir diezgan dārgi, bet jārēķinās, ka šis ir finanšu centrs. Arī nekustamo īpašumu tirgus ir ļoti attīstīts.

Cik maksāji, spēlējot līmeni zemāk ECHL klubā Ņūfaundlendā?

Te ir dažādi likumi un līgumi par to, kad apmaksā, kad neapmaksā dzīvošanu. Bet ECHL man viss bija apmaksāts. Par dzīvokli pašam nebija jāmaksā.

Šosezon trenējies gan pie "Marlies" tābrīža trenera Šeldona Kīfa, gan pirmssezonā pie toreizējā "Maple Leafs" trenera Maika Bebkoka. Manīji būtiskas atšķirības?

Kīfu iepazinu jau pērn, kad mani izsauca uz AHL "Marlies" komandu no ECHL. Viņš ir stingrs, bet tajā pašā laikā spēlētājiem ļauj būt kreatīviem, ļauj improvizēt. Bebkoks man ļāva iziet uz ledus pārbaudes spēlēs "Maple Leafs" sastāvā. Viņš ir citādāks – vairāk tic smagam darbam un stratēģijai. Bet

abus trenerus man ir grūti salīdzināt, jo pie abiem biju diezgan īsu laika sprīdi.

Pie Šeldona trenējos divus mēnešus pagājušajā sezonā, bet šosezon novembrī viņš jau bija Bebkoka vietā NHL komandā "Maple Leafs". Liels prieks par Šeldonu Kīfu, ka viņam izdevies ielauzties NHL. Kīfs uzreiz pēc pirmā izbraukuma ar "Maple Leafs" atnāca uz mūsu treniņu un pateicās par sezonu. Tad arī bija iespēja nedaudz vairāk aprunāties.

Klīst runas, ka Šeldona Kīfa treniņi bieži bija gandrīz vai diskotēka, taisnība?

Pirms spēlēm tas nebija tik bieži, bet pēc spēlēm gan. Pirmdienās un otrdienās treniņos pirms nedēļas nogales spēlēm viņš pats teica, ka jāieslēdz mūzika. Viņš tic, ka tas dod vairāk motivāciju trenēties. Skaļāk jākliedz maiņas partneriem, viss ir skaļāks un vairāk koncentrējies. Tāpat reizumis kaut ko sadzirdi ne tā. Līdzīgi kā spēlēs, kad ir skatītāji, mūzika. Tajā visā varbūt arī zinātne un pētniecība ielikta iekšā, ka tas vairāk modelē spēles momentus.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kristians Rubins (@rubiinss) on Oct 23, 2018 at 10:57am PDT

Esi gandrīz divmetrīgs hokejists. Lielākoties tādiem ir problēmas ar veiklību. Kā pēdējos divos gados, kamēr esi Toronto sistēmā, izdodas pie tā strādāt?

Sezonas laikā mums ir attīstības treneri, diezgan daudz viņu ir Toronto sistēmā. Tāpat ir īpašās attīstības dienas, parasti trīs dienas pirms spēles. Ļoti bieži tas ir sezonas sākumā, sezonas vidū. Kad brīvdienu starp spēlēm paliek mazāk, tad arī attīstības dienu ir mazāk. Mūs tur sadala pa grupām. Man bija daudz slidošanas tehnikas uzlabošanas nodarbību ar daiļslidošanas treneri. Pie treneres strādāju pie ātruma, balansa un dažādiem citiem elementiem. Man tas bija slidojums, citiem komandas biedriem - metiens vai nūjas tehnika. Tā mūs dalīja pa grupām, katra grupa uz cita laukuma. Mums Toronto ir četri laukumi, līdzīgi kā "Volvo" hallē Rīgā, kur ir trīs laukumi. Katra grupa savā laukumā, un nodarbības ilgst līdz stundai pirms kopējā komandas treniņa. Attīstības treneri paši skatās video un izlemj, kas katram hokejistam jāuzlabo.

Koronavīrusa dēļ policija Kanādā bieži aizrāda, ka jādistancējas no citiem?

Es ārpus dzīvokļa ļoti daudz neeju. Cenšos tepat dzīvoklī darīt visas lietas, ko komanda ir ieteikusi. Būtībā esam pašizolācijā. Ir tādas dienas, kad izeju ārā skriet. Bet pēc likumiem ārā drīkst iet, drīkst pastaigāties, policija pievērš uzmanību vienīgi lielākām grupām un tad gan aizrāda. Pats biju izskriet un redzēju, kā policija skaidro, lai ietur divus metrus. Veikalos rindās jāstāv. Vienā veikalā nelaiž vairāk par, šķiet, 50 cilvēkiem.

Braukt mājās uz Latviju nebija doma?

Mājās uz Latviju neplānoju braukt. Mums atļauju braukt uz savām mītnes valstīm deva vien 13. vai 14. martā. Es izlēmu, ka pagaidīšu, jo sezonu jau nepārtrauca, vienkārši nopauzēja. Bija doma nogaidīt; ja pārtrauktu sezonu, tad varētu braukt mājup. Palika arvien sliktāk un sliktāk, bet skaidrības par AHL sezonas turpināšanu vēl aizvien īsti nav.

Pēdējais reiss uz Latviju bija 30. martā, bet es jau biju vienojies ar ģimeni, ka palikšu tepat Toronto.

Svarīgi ir būt pārliecinātam, ka, ja es tieku uz Latviju, vai tikšu atpakaļ uz Kanādu, kad sāksies jaunā sezona. Iepriekš tādas garantijas nebija.

Koronavīrusa epicentrs vairs nav Ķīna vai Itālija. ASV turpat blakus Kanādai ir rekordliels saslimušo skaits. Kanādā jau nerunā par robežu slēgšanu ar ASV?

Tiklīdz bija tāds brīdinājums, lielākā daļa AHL komandas arī devās uz mājām. Arī amerikāņi.

Daudzi sporta klubi pasaulē šobrīd lemj spēlētājiem dīkstāves dēļ samazināt algas. Kā ir ar AHL un NHL spēlētājiem?

Mums pašā krīzes sākumā jau paziņoja, ka algas tiks izmaksātas pilnā apmērā. Līdz noteiktajam datumam, kas norādīts. Šobrīd maksā laikus, nav nekādas informācijas, ka kaut kas varētu būt citādāk. Arī Kanādas valdība ir pieņēmusi lēmumu atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus.

Kāds ir Tavs mērķis nākamsezon?

Vispirms jāpabeidz šī sezona. Ir dažādas baumas, ka šo sezonu vēl varētu izspēlēt, kad viss nomierināsies. Bet, domājot divu sezonu griezumā, ļoti gribu turpināt attīstīties un tikt līdz pirmajai NHL spēlei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti