Atklāts festivāls „Saxophonia”

Panorāma

Maz cerību par pamiera ievērošanu Austrumukrainā

Gadadiena leģendārajai uzvarai pār Baltkrieviju

Hokeja vēsture: Pirms 10 gadiem Latvija brīnumainā galotnē uzvar un tiek uz olimpiādi

2005.gada 13.februāris Latvijas vīru hokeja izlasei bija atbildīga diena. Tā bija diena, kad Rīgas Sporta pilī notika izšķirošais mačs par ceļazīmi uz Turīnas olimpiskajām spēlēm. Mājiniekiem pretī stājās principiālie pretinieki baltkrievi, un vairāk nekā 50 minūtes laukumā bija tikai viena komanda – latvieši tikai mēģināja turēt pretiniekiem līdzi.

Tomēr, kad līdz mača beigām bija atlikušas apmēram sešas minūtes, viss krasi mainījās. No divu vārtu deficīta trijās minūtēs izdevās panākt vienas ripas pārsvaru un olimpiskais sapnis bija sasniegts! Tie, kuri šajā spēlē piedalījās, bija klātienē Sporta pilī vai vēroja TV ekrānos, arī šodien atzīst – tas bija brīnums un ko tādu neaizmirst. Tā pēc desmit gadiem saka leģendārā mača komentētājs Mariss Andersons.

Mūsu pašu „Brīnums uz ledus”. Šādi 2005.gada spēli pret baltkrieviem nodēvējis ne viens vien līdzjutējs. Un, patiesi, tik brīnumainu atspēlēšanos un izglābšanos bezcerīgā mačā reti gadās redzēt. Aptuveni divarpus minūtēm Latvijas izlases spēlētāji no nelabvēlīgā 2:4 panāca 5:4 un sasniedza galveno mērķi – ceļazīmi un Olimpiādi. Emocijas nebija iespējams ietilpināt mērvienībās, bet paldies skatītājiem teica divu svarīgu vārtu autors Jānis Sprukts.

Jānis Sprukts pēc Latvijas uzvaras 2006.gada olimpisko spēļu kvalifikācijā

Emocijas un saviļņojumu pēc šīs spēles neesot varējis noslēpt arī Mariss Andersons. Viņš šo cīņu ierindo Latvijas izlases topa augšgalā!

Komentētājs Mariss Andersons par spēli pret Baltkrieviju

Jāteic gan, ka ap šo spēli virmo arī ne mazums dažādu mītu. Viens no tiem, ko Latvijas Radio apstiprināja arī izlases ārsts Jānis Kvēps, ka Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko trešās trešdaļas vidū saņēma zvanu no viesu izlases trenera, ka spēle jau gandrīz uzvarēta – lai no Minskas sūta lidmašīnu uz Rīgu. Mačs gan tika zaudēts un lidmašīnu pusceļā nācās griezt atpakaļ. Baltkrievi mājās devās ar autobusu. Tāpat mītisks ir arī pašmāju federācijas prezidenta Kirova Lipmana masierim Borisam Lavrenovam dotais naudas daudzums, lai nopirktu šampanieti.

Hokeja izlases ārsts Jānis Kvēps par šampanieša gādāšanu

Savukārt paši spēlētāji pēc spēles pauda sajūtu, ka kāds labvēlīgi palīdzējis arī no mākoņmaliņas. Pirms trim mēnešiem aizsaulē bija devies izlases līderis Sergejs Žoltoks un, iespējams, arī viņš palīdzēja izcīnīt šo brīnumaino uzvaru.

Hokeja izlases ārsts Jānis Kvēps par nelaiķa Sergeja Žoltoka ieguldījumu

Spēle pret baltkrieviem notika Rīgas Sporta pils pēdējā ziemā – drīz pēc tam šo leģendāro celtni nojauca. Šis mačs noteikti ir viens no spilgtākajiem un atmiņā paliekošākajiem. Citējot Marisu Andersonu šīs spēles laikā: „Tie, kas redzēja – visu mūžu varēs atcerēties, kā Latvija tajā dienā uzvarēja!”