Hokeja eksperts: Ir amatieri, kas spītē aizliegumam un turpina kopīgi trenēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau vairākas nedēļas Latvijā kopīgi treniņi ir atstāti tikai vadošo līgu sportistiem, tomēr par spīti liegumiem ir vairāki hokeja amatieri, kas turpina slepus trenēties, sarunā ar LSM.lv atklāja hokeja eksperts Lotārs Zariņš. Viņš arī norādīja, ka, viņaprāt, šajā laikā amatieriem par treniņiem uz ledus būtu jāaizmirst, savukārt virslīgas sacensībām būtu jānotiek pastiprinātos drošības apstākļos.

"Cik es zinu, Latvijā ir amatieri, kuriem notiek treniņi pa kaktiem," teica Zariņš. Viņš gan konkrētas grupas vai komandas neatklāja, paskaidrojot, ka lielākoties par šiem treniņiem zina tikai paši spēlētāji. Eksperts gan kategoriski iestājas pret šādu treniņu rīkošanu, uzskatot, ka tas ir lieks bezatbildīgs risks, kam spēlētāji pakļauj sevi un citus.

"Amatieriem nevajag tos ledus treniņus, viņš var iet ārā paskriet vai padriblēt ripu," uzskata Zariņš.

"Standarta amatieris strādā darbā, dienas beigās aizbrauc uzspēlēt, un labi, ja negūst traumu," teica hokejists.

Zariņš neslēpa, ka arī viņam šajā laikā būtu hokeja treniņi, ja vien viņš nebūtu salauzis savu nūju. Viņš gan skaidroja, ka tie nebūtu komandas koptreniņi, bet gan treniņi mazās grupās, spēlētājiem strādājot individuālās stacijās un izvairoties no kontaktēšanās ar citiem.

Hokeja eksperts nenoliedz, ka amatieru sports ir vajadzīga hokeja daļa, tomēr šajā laikā viņš uzskata, ka šiem sportistiem būtu rūpīgi jāizvērtē nepieciešamība spēlēt un trenēties kopā ar komandas biedriem. Tāpat viņš līdz galam nepiekrīt entuziastu līgas nostājai, ka bērni, redzot savu vecākus spēlējam, vēlas līdzināties viņiem. "Bērni skatās [un vēlas līdzināties] "Dinamo", NHL vai kaut ko tādu," viņš paskaidroja.

"Treniņi jau var notikt mazos apjomos," skaidroja Zariņš, bet pat tādā gadījumā viens no šiem privātā treniņa dalībniekiem var būt neapdomīgs, nenēsāt masku un potenciāli aplipināt citus.

Hokeja eksperts uzskata, ka treniņi var notikt, bet spēlētājiem pildot uzdevumus atsevišķās stacijās un maksimāli izvairoties no kontakta ar citiem. "Ir atsevišķas komandas, kas cītīgi trenējas pa stacijām, bet tādu ir maz," viņš piebilda, uzsverot, ka vairumam amatieru nav hokeja intensitātei atbilstoša fiziskā sagatavotība.

Tomēr pat lielākie drošības pasākumi negarantē izvairīšanos no saslimšanas ar Covid-19. Zariņš stāstīja, ka Ziemeļamerikas koledžu līmenī Eduarda Tralmaka pārstāvētā Menas universitātes komandā spēlētāji sadalīti trīs grupās un trenējās maskās, lai mazinātu iespēju izplatīt vīrusu.

Īpaši skarbs šis posms ir ledus haļļu īpašniekiem, jo uzturēt ledus laukumu nebūt nav lēti. Tieši amatieru treniņu un spēļu izdevumi veido lielu daļu haļļu ieņēmumu. "Ledus laukuma uzturēšana nav kā basketbola laukumam, kur izslēdz gaismu un aizej. Vajag visu laiku ledu uzturēt, lai tas nemaina savu konsistenci," skaidroja Zariņš.

Tāpat Zariņam šķiet interesanti, ka mūsdienās uzrodas ļoti daudz ekspertu un sava sporta veida aizstāvju, kas saka, ka epidemiologiem nav taisnība. Viņš uzsvēra, ka gan Latvijā, gan ASV epidemiologi ir paziņojuši, ka hokejs ir viens no bīstamākajiem sporta veidiem, kura laikā iespējams nodot infekciju citām personām.

"Hokeja hallēs izmanto ventilāciju, kas aiztur gaisa pūsmu, lai uzturētu konkrētu temperatūru, tāpēc gaisa cirkulācija nav augstā līmenī," norādīja Zariņš.

Arī elpošana hokejā ir pastiprināta un regulāri notiek kontakta spēle. "Hokejā siekalu pilieni var ļoti viegli nokļūt līdz otram spēlētājam. Varbūt ne uzreiz otrs spēlētājs to ieelpo, bet pilieni paliek spēlētājam, piemēram, uz stikliņa," teica Zariņš. Viņš arī uzsvēra, ka, lasot speciālistu informāciju, hokejs ir viens no nedrošākajiem sporta veidiem šajā laikā.

Pasargāti nav arī tiesneši. Tieši ar spēles arbitriem spēlētājiem regulāri patīk diskutēt. "Tiesneši runā ar praktiski visiem spēlētājiem," risku apraksta Zariņš. 

Tāpat Zariņam liekas muļķīgi sabiedrības protesti pret sporta atcelšanu.

"Ja tev ārā lietus līst vai pūš pārāk stiprs vējš, tu vienmēr vari atrast attaisnojumus, lai nesportotu."

"Ja izskriesi divus kilometrus, tas organismam būs labāk, nekā ja tu aizvadīsi zemas intensitātes treniņu uz ledus," Lotārs norādīja. Viņš arī aicināja vecākus kopā ar bērniem regulāri noskriet pāris kilometru. "Tas prasīs daudz mazāk laika, nekā vest bērnu uz treniņu un atpakaļ." Tāpat viņš norādīja, ka vecāki var padot piespēles un palīdzēt bērniem ar dažādiem meistarības un veiklības vingrinājumiem ārpus ledus. "Veidus [kā trenēties] var atrast dažnedažādus, amatieri noteikti varētu iztikt bez ledus," uzskata sporta veida pazinējs.

Pasaulē netrūkst labu piemēru, kā sacensības var notikt arī pandēmijas apstākļos, taču Zariņš aicina nesalīdzināt NHL ar kādām citām sacensībām. "NHL tika ieguldīta milzu nauda, spēlētāji dzīvoja "burbulī", to nevar salīdzināt ar neko citu," viņš uzskata.

Latvijas hokeja virslīgā sezona pagaidām turpinās, un, visticamāk, tā tas būs vismaz līdz to neaizliegs ierobežojumi. Tā kā šie spēlētāji ir daļēji profesionāļi, kuriem hokejs ir darbs, tad Zariņš saprot, kāpēc viņi vismaz pagaidām turpina trenēties. Tomēr Zariņš arī viņus aicina ievērot maksimālas piesardzības normas, spēles aizvadot bez skatītāju klātbūtnes.

Par spīti regulāriem infekciju uzliesmojumiem sezona turpinās Kontinentālajā hokeja līgā (KHL), kur spēlētāji un citas iesaistītās personas testē pirms katras spēles. "Viņiem deguna nāsis tagad divreiz lielākas jau būs," smējās Lotārs. Jau zināms, ka Rīgas "Dinamo" nopietni skāris koronavīruss, lielu daļu sezonas vienībai aizvadot nepilnā sastāvā. Zariņš uzskata, ka ideālā gadījumā KHL spēlētāji dzīvotu savā "burbulī", tomēr viņš apzinās, ka tas nav tik viegli īstenojams. "Spēlētāji nevarētu satikties ar ģimeni, un tas nav reāli. Vienīgi, ja mēs parakstītu līgumus tikai ar leģionāriem," viņš sacīja.

Vīruss vēl smagāk skāra HK "Rīga", kas spēles bija spiesta aizvadīt vien ar divām maiņām. "Tur viņi tiešām uz soliņa varēja ievērot divu metru distanci un citus epidemioloģiskos norādījumus," atzina Zariņš. Viņš gan piebilda, ka komanda par spīti īsajam soliņam spēlējusi ļoti atzīstami, tomēr tas nav ilgtermiņa risinājums, jo kādus spēlētājus var ievajadzēties "Dinamo". To Lotārs iezīmēja kā vienu no retajām pozitīvajām lietām – jaunajiem spēlētājiem tiek dota iespēja sevi pierādīt augstākā līmenī.

Zariņš arī atsaucās un infektologa Uga Dumpja teikto, ka vīruss var atstāt ilgtermiņa sekas, par kurām mēs vel nezinām. Zariņš apzinās, ka bez treniņiem halles cietīs smagus zaudējumus, tomēr viņš uzskata, ka risks ir pārāk liels. "Vai nu tu riskē ar veselību  vai naudu. Labāk šajā situācija likt lietā naudu," uzskata hokeja eksperts.

KONTEKSTS:

Oktobra otrajā pusē valdība lēma par stingrāku sporta sacensību un treniņu ierobežojumiem. Pašlaik kopīgus treniņus telpās drīkst aizvadīt tikai augstāko līgu komandu pilngadīgie pārstāvji, tāpat tikai šie atlēti drīkst piedalīties sacensībās. Papildus tam trenēties ar ierobežojumiem iespējams ārpus telpām, kā arī individuālajos treniņos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti