Hokeja laukums

Dmitrijs Krrakovs - U-9 hokeja komandas kapteinis un dambretists

Hokeja laukums

Hokeja laukums

Vācijā hokeja sistēma sākas jau bērnu vecumā

Bijušais Latvijas izlases kapteinis Vasiļjevs: Vācijas hokeja sistēma sākas bērnu vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms pārdesmit gadiem Latvijā ne pārāk nopietni uztvēra Vācijas hokeju, jo tolaik pasaules čempionātos savstarpējās valstsvienību spēlēs tika gūtas pārliecinošas uzvaras. Pašlaik vācieši ir tuvu topa komandām, ko apliecina sudraba medaļas Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs, un progresēt Vācijai ļauj attīstības programma, kuras īstenošanā piedalās arī bijušais Latvijas valstsvienības kapteinis un U-18 izlases treneris Herberts Vasiļjevs. 

Vācijā jau vairākus gadus darbojas jauna programma, kam jānodrošina, lai pēc sešiem gadiem nevienā vecuma grupā izlasēm nebūtu būtisku kritumu. Viens no programmas uzraugiem ir Vasiļjevs, kurš hokejista karjeru Vācijā sāka jau 17 gadu vecumā Krēfeldē. Sarunā Latvijas Televīzijas raidījumā "Hokeja laukums" viņš atzina, ka Latvijas izlase spēlēs pret Vāciju savulaik vienkārši pārbrauca pretiniekiem pāri, tomēr pašlaik vācieši ir radikāli mainījuši attīstības sistēmu.

Iepriekš valstsvienībā centās savākt spēlētājus ar Vācijas pasi no visas pasaules, līdz saprata, ka pat valstī ar 82 miljoniem iedzīvotāju tādai pieejai nav perspektīvas.

Tagad darbojas sistēma, kurā ir iekļauti jau 9-10 gadu veci spēlētāji. Vācijas Hokeja federācija ir devusi gan uzdevumu klubiem uzturēt visu vecumu bērnu un jauniešu komandas, gan metodiku treneriem, kā trenēt attiecīgajā vecumā.

Pakāpienu pēc pakāpiena Vācija hokejā kāpj uz augšu, atzina Vasiļjevs. Viņš pārrauga septiņus Vācijas augstākās līgas (DEL) klubus, sekojot, vai tiek ievērota dotā treniņu metodika. Klubos treneri neuzskata Vasiļjevu par inspektoru, bet gan par palīgu, kurš var sniegt dažādus noderīgus padomus. 

Sākums no Šveices aizgūtās sistēmas ieviešanā bija ļoti grūts, bet tagad tā sekmīgi darbojas. Vācijas Hokeja federācijas rīkotos semināros arī izglīto trenerus un izskaidro viņiem, kāpēc kas apmācībā ir nepieciešams.

Mērķis programmā ir 2026.gads - tad vācieši grib spēlēt vienā līmenī ar pasaulē spēcīgākajām komandām.

Tobrīd pirmie sistēmā iekļautie bērni būs sasnieguši 18-20 gadu vecumu. Vasiļjevs prognozē, ka programma turpināsies arī pēc 2026.gada. 

Vācijā hokejs nav sporta veids numur viens, bet spēlētāju izvēles iespējas tik lielā valstī ir nodrošinātas. Vasiļjevs uzsvēra, ka bērni ir jāieinteresē par hokeju un ļoti nozīmīgs ir jau pirmais pakāpiens, kur svarīgākais ir nodrošināt pēc iespējas lielāku masveidību. Tālāk jau skatās, kā spēlētājus var pilnveidot, bet neviens nepateiks, vai arī bērns ar dotībām pēc 15 gadiem būs hokejists, uzsvēra Vasiļjevs. 

Vai gatavu Vācijas sistēmu varētu efektīvi pārcelt uz Latviju, Vasiļjevs apšauba, bet atsevišķi tās fragmenti, viņaprāt, varētu būt noderīgi. Pašlaik Latvijas izlase, pēc Vasiļjeva domām, var izšaut kādā atsevišķā sezonā, bet pastāvīgai līmeņa noturēšanai ir nepieciešama sistēma gan treneriem, gan federācijai, lai katrā gadagājumā izaugtu papildinājums valstsvienībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti