Baltās slidas, Stenlija kausa fināls un bronza pasaules čempionātā - spilgtā Daugaviņa karjera

Novembra beigās Latvijas hokeja virtuvi pāršalkusi negaidīta ziņa - ilggadējais izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš noslēdz spēlētāja karjeru, kas ilga vairāk nekā 20 gadu garumā. Lai godinātu hokejista veikumu, atskatīsimies uz viņa skaļākajiem veikumiem gan Ziemeļamerikā, gan arī šaipus okeānam.

Īsumā

  • Spēlētājs ievērojams kļuva vēl nesasniedzis pilngadību
  • NHL tika draftēts 2006. gadā, nokļūstot Otavas "Senators" sistēmā, bet debitēja 2010. gadā
  • 2011. gada pavasarī kopā ar Bingemtonas "Senators" izcīnīja vienīgo Kaldera kausu komandas pastāvēšanas vēsturē
  • Ar Bostonas "Bruins" 2013. gadā iekļuva Stenlija kausa finālā, kur sērijā ar 2-4 tika atzīts Čikāgas "Blackhawks" pārākums
  • Piedalījies 12 pasaules čempionātos, no kuriem sešos bijis Latvijas izlases kapteinis
  • 2023. gadā kopā ar komandu ieguva bronzas medaļas

Debija Latvijas izlasē, NHL un virs galvas celts Kaldera kauss

Daugava sevi pirmo reizi īpaši skaļi pieteica 2005./2006. gada sezonā - tikai 17 gadu vecumā viņš Baltkrievijas atklātajā čempionātā "Rīga 2000" rindās izcēlās ar 15 rezultativitātes punktiem (4 vārti un 11 rez. piespēles), kā arī nepilna pusgada laikā pārstāvēja trīs dažādas Latvijas izlases. 2005. gada izskaņā ar U-20 izlasi devās uz Kanādu, lai piedalītos pasaules čempionātā U-20 Elites divīzijā, bet aprīlī jaunuzceltajā "Arēna Rīga", kas pie sevis uzņēma pirmo hokeja turnīru, viņš ar U-18 izlasi izcīnīja uzvaru pasaules čempionāta 1. divīzijā. 

Ar deviņiem punktiem piecos mačos viņš komandai palīdzēja pirmo reizi kvalificēties Elites divīzijai, bet pēc izšķirošās un ļoti rezultatīvās uzvaras pār dāņiem (7:4) balto slidu īpašnieks pilnu tribīņu priekšā aizkūpināja cigāru, liekot manīt, ka par Kaspara Daugaviņa vārdu noteikti vēl dzirdēsim. Pēc mēneša uz tā paša ledus Rīgā debija arī pieaugušo izlasē, kur, piedaloties trīs mačos, atzīmējās ar vienu rezultatīvu piespēli.

ASV izlases vārtsargs Kregs Andersons atsit Kaspara Daugaviņa raidīto ripu 2006. gada pasaules hokej...
ASV izlases vārtsargs Kregs Andersons atsit Kaspara Daugaviņa raidīto ripu 2006. gada pasaules hokeja čempionāta E apakšgrupas spēlē

Bija skaidrs, ka Eiropa latviešu talantam palika par šauru, tāpēc sekoja loģiska došanās uz Ziemeļameriku - 2006. gada vasarā viņu Nacionālās hokeja līgas (NHL) drafta 3. kārtā ar kopējo 91. numuru izvēlējās Otavas "Senators", uzreiz jaunajā sezonā nonākot kluba sistēmā. Ja pirmās trīs sezonas viņš vairāk spēlēja Ontario hokeja līgā (OHL) Toronto, vēlāk Misisogas "St. Michael's Majors" rindās, ik pa laikam tiekot izsaukts arī uz Amerikas hokeja līgas (AHL) klubu Binghemptonas "Senators" (Otavas "Senators" fārmklubs), tad 2009./2010. gada sezonā viņam jau pilna AHL sezona.

2010. gada 10. janvārī piedzīvota arī NHL debija - mačā pret Ņujorkas "Rangers" viņš laukumā pavadīja astoņas minūtes un 26 sekundes, metot pa vārtiem divas reizes.

2010./2011. gada sezona bija viena no spilgtākajām visā uzbrucēja karjerā, jo AHL regulārajā sezonā latvietis ar 54 punktiem (19+35) bija trešais rezultatīvākais eiropietis līgā, palīdzot "Senators" vienībai kvalificēties izslēgšanas spēlēm. Bet ar to sasniegumi nebeidzās, savu vārdu uz visiem laikiem trekniem burtiem ierakstot komandas vēsturē, aizkļūstot līdz finālam un izcīnot pirmo un līdz šim vienīgo Kaldera kausu Binghemptonas hokeja kluba pastāvēšanas laikā. Daugaviņš panākumu kaldināja ar 10 precīziem metieniem un tikpat rezultatīvām piespēlēm, esot trešais rezultatīvākais savā komandā un ceturtais visā turnīrā.

Neizmantotā iespēja Stenlija kausa finālā, leģendārais "bullīša" mēģinājums un atgriešanās Eiropā

Pēc uzvaras Kaldera kausā sekoja viņa pirmā un vienīgā pilnvērtīgā NHL sezona Otavas "Senators" rindās, 65 mačos tiekot pie 11 punktiem (5+6), kā arī vienu maču aizvadīja izslēgšanas spēlēs. Savus pirmos vārtus pasaules spēcīgākajā hokeja līgā viņš guva 2012. gada 30. oktobrī pret Toronto "Maple Leafs" - viņa komandas biedrs Zeks Smits veikli APZAGA pretinieku laukuma viduszonā, bet pirmais pie ripas bija Kaspars, kurš ieslidoja pretinieku zonā un ar asu metienu no zilās līnījas vārtu tuvējā stūrī pārspēja zviedru Jonasu Gustavsonu.

Nākamā, 2012./2013. gadā bija vēsturisks gads visai līgai, jo notika spēlētāju lokauts. Uz to laiku Daugaviņš pievienojās Rīgas "Dinamo" vienībai Kontinentālajai hokeja līgā (KHL). Īsi pēc Jaunā gada, 2013. gada janvāra beigās NHL sezona tomēr sākās, bet Daugaviņš aizvadīja pēdējās 19 spēles "Senators" rindās, taču ar savu asprātību paguva likt par sevi runāt ne tikai savas komandas faniem. 

11. marta izbraukumā pret Bostonas "Bruins" nepietika ar 60 nospēlētām minūtēm pamatlaikā un arī ar papildlaiku, kas lika mača uzvarētāju izšķirt pēcspēles metienos, kur iespēja tika dota arī latvietim. Viņš to mēģināja izpildīt, ar nūjas lāpstiņas galu piespiežot ripu pie ledus, un viņam gandrīz arī izdevās pārspēt somu vārtsargu Tuka Rasku, taču viņš pēdējā brīdī amizanto metiena mēģinājumu ne bez grūtībām atvairīja ar slidu.

10 dienas vēlāk pret to pašu komandu viņš guva savus pēdējos vārtus NHL, bet četras dienas vēlāk "Senators" viņu aizmainīja uz... Bostonas "Bruins", kas sezonas izskaņā kā ceturtie kvalificējās izslēgšanas spēlēm, kur komanda spēja aizkļūt līdz pat Stenlija kausa finālam.

Tajā sezonā viņam kopumā seši "play-off" iznācieni, no kuriem viens bija īpaši sāpīgs - finālsērijas pirmās spēles likteņa izšķiršanai bija nepieciešami trīs (!) papildlaiki. 

Pēdējā no tiem tieši Daugaviņš varēja izšķirt spēles likteni, nonākot labā situācija pret vārtiem, taču "Blackhawks" aizsargs kritienā spēja viņam patraucēt izpildīt veiksmīgu metienu. 

Kas zina, kā finālsērija un visa Latvijas izlases kapteiņa karjera būtu izvērtusies, ja veiksme stāvētu klāt...

"Bruins" maču beigās zaudēja tāpat kā visu sēriju līdz četrām uzvarām, ar 2-4 atzīstot Čikāgas "Blackhawks" pārākumu.

Neizdodoties nostiprināties NHL, viņš devās atpakaļ uz Eiropu, kur pirmā pieturvieta bija Šveices līga, Ženēvas "Servette" sastāvā ar 44 punktiem tikpat spēlēs kļūstot par visa turnīra ceturto rezultatīvāko spēlētāju, kā arī izcīnīja leģendāro Špenglera kausu. Pēc tam vairākas sezonas KHL, tad uz vienu sezonu atgriešanās Šveicē, bet vēlāk pārstāvēti viens Vācijas (Izerlohnas "Roosters") un viens Slovākijas (Mihalovces "Dukla"), kur arī savas spēlētāja gaitas noslēdza.

Pasaules čempionātu leģenda

Paralēli visiem šiem līkločiem Daugaviņš paguva piedalīties 12 pasaules čempionātos, no kurām sešos valkāja kapteiņa uzšuvi, bet ar 48 sakrātajiem punktiem viņš ir čempionātu visu laiku rezultatīvākais Latvijas izlases spēlētājs. Tāpat piedalījies arī trijās olimpiskajās spēlēs. Hokeja apskatnieks Ulvis Brože savā vietnes "X" kontā raksta, ka šajā pavasarī komandas kapteinis ar kopumā četriem gūtiem vārtiem papildlaikos kļuvis par pasaules čempionātu rekordistu.

 

Kopumā uzbrucējs Latvijas izlases sastāvā guva 51 vārtu un izdarīja 95 rezultatīvas piespēles. 

Īpašākais turnīrs no visiem, protams, ir un paliks 2023. gads, kad Rīgā izdevās iekļūt pusfinālā, bet pēc tam Tamperē izcīnītas arī medaļas, kuru izkalšanā lielu daļu atbildības jāuzņemas tieši Daugaviņam - septiņās spēlēs trīs vārti un četras piespēles, no kurām pēdējā iekrāsojās bronzas krāsā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti