Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Latvijas hokeja izlase izbauda lidojumu virs Brīvības pieminekļa

NHL kluba satura menedžeris Krasovskis gādā par krāšņāku pasaules čempionāta norisi Rīgā

NHL kluba satura menedžeris gādā par krāšņāku pasaules hokeja čempionāta norisi Rīgā

Uzbrucējs Teodors Bļugers turpina cīnīties par Nacionālās hokeja līgas (NHL) Stenlija kausu, tomēr ne viņš vienīgais no latviešiem ir saistīts ar pasaulē spēcīgākās līgas sezonas kulminācijas norisēm. Mārcis Krasovskis strādā Floridas "Panthers", bet "Arēnā Rīga" rūpējas par vizuālo noformējumu pasaules čempionāta laikā. 

Krasovskis ir Floridas "Panthers" satura un animāciju grafiku menedžeris, un viņa pārstāvētais klubs jau ir iekļuvis Stenlija kausa finālā. Pasaules čempionātam tuvojoties noslēgumam, Krasovskis jau drīzumā atgriezīsies "Panthers" rīcībā. 

Sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" Krasovskis pasmej, ka bārda viņa tēlam nav ierasta, bet NHL tradīcijas prasa savu. 

"Es ikdienā tā nestaigāju. Tā ir viena lieta, un es to [bārdu] nedrīkstu dzīt nost – kolēģi tam seko līdzi," sacīja Krasovskis. "Daži [komandā], protams, dzen [bārdu]. Zinu, ka cilvēkiem, kuriem parasti ikdienā nav bārdas, šobrīd tā ir diezgan pagara."

Bārdas audzēšana NHL izslēgšanas spēļu laikā ir tradīcija, kas piekopta kopš 1980. gadu sākuma. "Panthers" patlaban cīnās par uzvaru Austrumu konferencē un ir vienas uzvaras attālumā no spēlēšanas Stenlija kausa finālā.

Janvārī, kad "Panthers" bija tālu no izredzēm iekļūt izslēgšanas cīņās, Krasovskis vienojās, ka maijā varēs doties uz Latviju, lai palīdzētu noorganizēt hokeja svētkus pasaules čempionātā.

Uzreiz pēc turnīra beigām viņu jau gaida atpakaļ Floridā. Tikmēr Mārcis atbild par audio un vizuālo noformējumu "Arēnā Rīga" – gaismu, skaņu, video saturu uz lielā informācijas kuba, kā arī uz LED ekrāniem.

"Te mums ir kontroles istaba, tā gan ir mazāka nekā Floridā. Es teiktu, reizes piecpadsmit," ar savu darba telpu "Arēnā Rīga" iepazīstina Krasovskis. "Bet viss nepieciešamais tāpat mums ir. Pults režisors Toms pogā kameras, kā televīzijā saka. Viņš pārslēdz kameru rakursus, to mēs redzam uz kuba. Šeit ir Edgars – diktators. Mēģinājām atrast vārdu – angļu valodā tas ir "show caller", latviešu valodā laikam būtu režisors, bet īsti ne. Tad mēs sapratām, ka viņš varētu būt diktators. Viņš seko scenārijam, ko mēs uzrakstām. Katrai spēlei ir savs scenārijs."

Katram darba grupā ir sava atbildības sfēra. Vēl ir cilvēki, kas rūpējas par gaismām, skaņu, video atkārtojumiem, statistikas apkopošanu. Arī par izklaidi sanākušajiem līdzjutējiem, piemēram, skūpstu kameru vai tiesnešu deju.

Visi cenšas radīt atmosfēru, kāda ir pasaules hokeja mekā NHL.

"Skaidrs, ka Amerikā tā komanda ir lielāka. Tāpēc es salīdzinu – mums šeit kontroles istabā ir 8–9 puiši. Floridas "Panthers" ir aptuveni 30–35, un tas ir tikai kontroles istabā," pastāstīja Krasovskis. "Vēl ir arēnā – mums ir ledus komanda, dejošanas komanda, divi vakara vadītāji, skatuves menedžeri, trīs talismani dažādām vajadzībām. Apkalpojošais personāls ir ļoti liels. "Panthers" birojā ir aptuveni 240 cilvēki."

"Panthers" arēna ir apmēram 2,5 reizes lielāka nekā Rīgā, un gana prāvāka ir arī organizatoru komanda.

"Protams, cilvēki redz šovu uz kuba, bet tam aizmugurē ir liela komanda. Ir cilvēks, kurš seko līdzi scenārijam un sakaros austiņās saka visam personālam, kas šobrīd jādara un kam ir jānotiek. Ir daudz kontrolmonitoru, kur viņi skatās," sacīja Krasovskis. "Ir tā saucamais "caller" (ziņotājs), kas seko līdzi spēlei, vai ir pārmetiens, vai noraidījums, jo visu pamanīt nevar. Cilvēku ir ļoti daudz. Viņam ir arī lielā sarkanā poga – tā ir taure arēnā."

Katram iesaistītajam darbiniekam spēlēs ir sava noteikta darbības joma.

"Te ir dīdžejs, te ir viens grafiķis, kas liek grafikas un animācijas uz LED joslām. Šeit mums lielā studija, kur ir visu kameru rakursi, arī ienākošie signāli no televīzijas, šeit montē programmu, ko rāda uz kuba," savā telefonā iemūžinātos video atrāda Krasovskis. "Šeit divas atkārtojumu mašīnas, šeit meitenes strādā ar titriem, kad ir apbalvošanas, himnas, vārdi un uzvārdi nepieciešami vai citāda statistika, skūpstu kamera. Šeit ir cilvēks, kurš koriģē krāsas kamerām, šeit pāris robotu kameras."

Tie, kuri ir apmeklējuši pasaules čempionāta spēles klātienē, noteikti pamanīja organizatoru lūgumu atdot spēles ripu, ja gadījumā tā izmesta ārpus laukuma.

Tas tādēļ, ka ripās ir iebūvētas mikroshēmas, kas palīdz ievākt dažādus datus. Savukārt spēlētāju ātrumu un laiku uz ledus mēra čipi, kas iešūti hokejistu formās.

"Arēnā ir ļoti daudz raidītāju un uztvērēju augšā, kas informāciju lasa. Tas ir veids, kā mēs varam nolasīt ātrāko metienu vai kurš ir ātrākais slidotājs laukumā," paskaidroja Krasovskis. "Mēs speciāli ierakstījām paziņojumus, jo ripa mēdz izlidot no laukuma. To viņiem [skatītājiem] apmainīs pret oficiālo čempionāta ripu, jo spēles ripa mums ir jādabū atpakaļ. Uz vienu spēli, ja nemaldos, ir astoņas aktivizētas ripas. Ja visas izlidos no laukuma, vienkārši statistikas vairāk nebūs."

Krasovskis savulaik spēlēja mūziku "Essential", un no darba naktsklubā nonāca līdz NHL.

"Bija citi darbi pirms tam, protams. Biju dīdžejs diezgan ilgi – deviņus gadus, tad sāku interesēties par video grafikām, montāžu un tādām lietām," pastāstīja Mārcis. "Tad nāca Entuziastu hokeja līga, ar domubiedriem sākām to būvēt, biju ar viņiem komandā. Tad mani uzrunāja "Dinamo Rīga", tas bija nākamais solis. Ar "Dinamo" mēs ļoti daudz izdarījām – visu tagad neuzskaitīšu. Bija Ziemas klasikas, bija KHL Pasaules spēles Cīrihē, Davosā bijām Špenglera kausā."

Kamēr "Panthers" turpina cīņu par Stenlija kausu, Mārcis ar kolēģiem gaida vēl kādu īpašu dienu – viņu radītais vizuālais noformējums filmas "Zvaigžņu kari" tematikā izpelnījies nozares atzinību.

"Šogad bija baigi veiksmīgi, sataisījām grafikas, uztaisījām foršu video. To šobrīd nominēja kā labāko speciāla notikuma video, labākais sporta prezentācijā šajā gadā," gandarījumu par paveikto pauda Krasovskis. "Redzēsim –  dabūsim balvu, nedabūsim? Bet ir forši, ka tas jau ir nominēts."

Atliek vien novēlēt Mārcim neskūties līdz pat jūnija vidum – tieši tad tiks noskaidroti Stenlija kausa ieguvēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
ASV
ASV
20
Zviedrija
Zviedrija
18
Somija
Somija
16
Vācija
Vācija
12
Dānija
Dānija
8
Francija
Francija
4
Austrija
Austrija
3
Ungārija
Ungārija
3
B grupa Punkti
Šveice
Šveice
19
Kanāda
Kanāda
15
Latvija
Latvija
13
Čehija
Čehija
13
Slovākija
Slovākija
11
Kazahstāna
Kazahstāna
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Slovēnija
Slovēnija
0

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti