Vai latvietis otro reizi izcīnīs Stenlija kausu? Bļugera «Golden Knights» startē NHL finālsērijā

Nacionālās hokeja līgas (NHL) Stenlija kausa izcīņa ir viens no smagākajiem maratoniem profesionālajā sportā – lai iegūtu kāroto balvu, jāizcīna 16 uzvaras smagā, bieži vien brutālā cīņā, spēlētājiem regulāri lietojot pretsāpju zāles un spēlējot ar traumām, kas parasti nozīmētu vizīti slimnīcā. Izslēgšanas spēles turpinās jau gandrīz divus mēnešus, 14 no 16 komandām, kas sāka skrējienu pēc Stenlija kausa, jau ir atvaļinājumā, bet tagad pēdējā sērijā tiksies divas spēcīgākās - Teodora Bļugera pārstāvētā Lasvegasas "Golden Knights" un Floridas "Panthers".

Lai arī kas notiktu, ir skaidrs, ka kāda komanda izcīnīs pirmo Stenlija kausu kluba vēsturē. Pirmoreiz 10 gadu laikā Latvijas hokeja līdzjutēji finālsērijā uz ledus varētu ieraudzīt latviešu hokejistu – Bļugers sezonu sāka Pitsburgas "Penguins", taču februāra izskaņā īsi pirms spēlētāju maiņu termiņa beigām tika aizsūtīts uz Lasvegasu. Par šādu iespējamību tika baumots ilgi un Bļugera aizmainīšana šķietami bija tikai laika jautājums.

Nesen medija "The Athletic" publikācija atspoguļoja dažādas aizkulises par "Penguins" menedžmenta rīcību, tostarp atklājot, ka Bļugers par aizmainīšanu uzzināja no sociālās saziņas vietnēm tēvu un dēlu vakariņu laikā, ko organizēja kapteinis Sidnijs Krosbijs. Kanādiešu hokejists vēl centies pierunāt Bļugeru un viņa tēvu uzkavēties, tomēr Krosbijs neesot slēpis vilšanos par šādu komandas rīcību – ne tik daudz pašu aizmainīšanas faktu, bet gan brīdi, kad tas notiek. Bļugers kādā no intervijām Vegasā šādu "The Athletic" informāciju gan noliedzis, sakot, ka "Penguins" vadība viņu esot informējusi.

Bļugera pirmās spēles Vegasā viesa optimismu – viņam atvēlēja pietiekami lielu spēles laiku, krājās arī pa kādam rezultativitātes punktam, taču, tuvojoties Stenlija kausa izcīņai, latviešu hokejista loma samazinājās. Tas skaidrojams ar faktu, ka brīdī, kad Bļugers tika iemainīts, Vegasai bija vairāki traumēti spēlētāji. Viņiem atgriežoties laukumā, galvenais treneris Brūss Kasidijs izvēlējās dot priekšroku viņiem, nevis Bļugeram.

Vegasā 18 regulārās sezonas spēlēs Bļugers iekrāja 6 punktus. Sākoties Stenlija kausa izcīņai, viņš bija tuvākais rezervists, taču pie teikšanas sākotnēji netika.

Izslēgšanas spēļu maratonā iztikt bez traumām ir neiespējami un, kad no ierindas izkrita viens no "Golden Knights" uzbrucējiem Maiks Amadio, Bļugers viņu aizvietoja 6 spēlēs, izceļoties ar 2 (1+1) punktiem. Atgriežoties Amadio, Bļugers atkal nonāca rezervē. Ja finālsērijas laikā kāds nevarēs turpināt, Bļugers būs pirmais, kurš nāks vietā. Ja Vegasa izcīnīs Stenlija kausu, Bļugeram jāaizvada viena spēle finālsērijā, lai viņa vārds tiktu iegravēts uz trofejas. Protams, komanda var pieprasīt viņa vārdu iegravēt tāpat, taču vismaz viena spēle finālā ir nosacījums, lai spēlētājs vārds pilnīgi noteikti tur būtu.

Līdz šim hokeja galveno trofeju no latviešiem spējis izcīnīt tikai Sandis Ozoliņš kopā ar Kolorādo "Avalanche" 1996. gadā,

turklāt svarīgi piebilst, ka Ozo bija viens no tā modeļa "Avalanche" līderiem un rezultatīvākajiem spēlētājiem (ceturtais rezultatīvākais Stenlija kausā savā komandā – 22 spēlēs 19 punkti). Tāpat viņš bija visas Stenlija kausa izcīņas rezultatīvākais aizsargs.

Šajā tūkstošgadē kā komandas līderis savu vienību līdz finālam 2002. gadā vārda vistiešākajā nozīmē aizvilka Artūrs Irbe, taču Karolīnas "Hurricanes" ar latvieti vārtos piecās spēlēs zaudēja Detroitas "Red Wings". 2003. gadā vēl viens piegājiens finālā bija Sandim Ozoliņam, taču toreiz Anaheimas "Mighty Ducks" 7 spēlēs zaudēja Ņūdžersijas "Devils". 2010. gadā Filadelfijas "Flyers" ar Oskaru Bārtuli sastāvā 6 spēlēs zaudēja Čikāgas "Blackhawks", 2013. gadā Kaspars Daugaviņš un Bostonas "Bruins" 6 spēlēs zaudēja Čikāgai. Tā tad arī bijusi pēdējā reize, kad latviešu hokejists ir spēlējis Stenlija kausa finālā. Tehniski 2015. gada finālsērijā piedalījās Kristers Gudļevskis – viņš bija rezerves vārtsargs Tampabejas "Lightning" pieteikumā, taču uz ledus nedevās un Tampa 6 spēlēs zaudēja Čikāgai.

Saskaitot kopā, latviešu bilance NHL finālsērijās ir 1-5.

Atgriežoties pie Lasvegasas "Golden Knights", viņi bija otrā plāna favorīti cīņā par Stenlija kausu. Vegasa bija labākā komanda Rietumu konferencē regulārajā sezonā, taču par galvenajiem favorītiem tika saukti citi – galvenokārt iepriekšējie čempioni Kolorādo "Avalanche" un arī Edmontonas "Oilers". Iemesls piesardzībai par Vegasas spējām bija labi saprotams un apzīmējams vienā vārdā, proti, traumas. Galvenais jautājums bija par vārtsargiem – jau vasarā bija zināms, ka šosezon nespēlēs pamatvārtsargs Robins Lēners. Sezonas gaitā traumu guva viņa aizvietotājs Logans Tompsons, kurš tā arī nav atgriezies. Izslēgšanas spēles vārtos sāka Lorāns Brosuā, bet arī viņš satraumējās. Vegasa vārtos sūtīja savu nomināli ceturto vārtsargu Eidinu Hilu un viņš nav pievīlis – 11 spēlēs 93,7% atsisto metienu un 2,07 vārti vidēji spēlē.

Par komandas uzbrukuma līderi kļuvis kādreizējais Bufalo "Sabres" līderis Džeks Aikels (18 punti), bet viņam piebalso Džonatans Maršeso (17 punkti), Ivans Barbaševs (15 punkti), kapteinis Marks Stouns (15 punkti), Viljams Karlsons un Čandlers Stīvensons (abiem pa 14 punktiem). "Golden Knights" pirmais piegājiens finālā bija viņu vēsturiskajā pirmajā sezonā 2017./2018. gadā, toreiz zaudējot Vašingtonas "Capitals".

Komanda, kas bija savākta no citām komandām nevajadzīgiem hokejistiem, kļuva par NHL pelnrušķītes stāstu. Šodien Vegasa ir viena no nīstākajām komandām NHL – no 2018. gada palikuši tikai 6 spēlētāji, savukārt komandas menedžments dzinies pakaļ skaļākajiem pieejamajiem vārdiem, nedomājot par rītdienu.

"Nedomāt par rītdienu" – tas šķietami raksturo visu Lasvegasas pilsētu.

Floridas "Panthers" nonākšana finālā izskatās pēc likteņa pirksta – vienība visu sezonu nespēja uzņemt tempu un vēl dažas nedēļas pirms regulārās sezonas beigām komandas līdera Metjū Tkačaka tēvs, bijušais NHL hokejists Kīts Tkačaks viņus nosauca par "mīkstu komandu". Floridas iekļūšana izslēgšanas turnīrā pat nebija atkarīga no pašiem – Čikāgas "Blackhawks" regulārās sezonas pēdējā spēlē uzvarēja Pitsburgas "Penguins" un tikai tas Floridai ļāva iekļūt Stenlija kausā kā pēdējai komandai konferencē. Pitsburgas uzvaras gadījumā viņi jau divus mēnešus spēlētu golfu nevis hokeju.

Stenlija kausa pirmajā kārtā pretī stājās dominējošā Bostonas "Bruins", kas regulārajā sezonā pārrakstīja līgas vēsturi – 65 uzvaras un 135 punkti ir vēsturiski labākie sasniegumi līgā. Viss šķietami ritēja pēc scenārija – "Bruins" sērijā bija vadībā 3-1, turklāt 5. spēles beigās viņiem bija fantastiska iespēja pabeigt spēli un visu sēriju, taču izgājienā vienam pret vārtsargu "Bruins" uzbrucējs netrāpīja. Ja raksta par "Panthers" nevis "Bruins", var saprast, kas notika tālāk… Florida uzvarēja 11 no nākamajām 12 spēlēm un sasniedza kluba vēsturē otro finālsēriju. Pirmajā piegājienā 1996. gadā zaudēts Sanda Ozoliņa Kolorādo "Avalanche".

Pagājušajā vasarā "Panthers" menedžments sarūpēja ļoti negaidītu darījumu – uz Kalgari "Flames" tika aizsūtīts viens no līderiem uzbrucējs Džonatans Iberdo, kurš tikko bija aizvadījis karjerā labāko sezonu (115 punkti) un viens no aizsardzības līderiem Makenzijs Vīgars (viņu tikko pasaules čempionātā redzējām Kanādas izlasē), pretī iegūstot Metjū Tkačaku. Šo gājienu varam salīdzināt ar ruletes spēli, kur visas kārtis tiek liktas uz vienu lauciņu.

Gadu pēc darījuma Floridas ģenerālmenedžeris izskatās pēc ģēnija – Iberdo aizvadīja ļoti neveiksmīgu sezonu (55 punkti) un Kalgari pat neiekļuva Stenlija kausa izcīņā, bet Florida ir finālā.

Meklējot definīciju vārdu salikumam "lielo brīžu spēlētājs", nav jāskatās tālāk par Metjū Tkačaku – tieši viņš ir dzinējspēks šim "Panthers" modelim gan ar rezultativitāti, gan arī agresīvo, provokatīvo spēles stilu. Tieši Tkačaks guva uzvaras vārtus trijās no četrām spēlēm Austrumu finālā – pirmajā spēlē ceturtajā papildlaikā, otrajā spēlē papildlaikā un ceturtajā spēlē mača pēdējās sekundēs. Arī iepriekšējās kārtās viņš bija iesaistīts vārtu gūšanā brīžos, kad to visvairāk vajadzēja – 16 spēlēs 21 punkts.

Tieši Tkačaks ir komandas rezultatīvākais spēlētājs Stenlija kausa izcīņā, bet viņam ar 15 punktiem 16 spēlēs seko Kārters Verheigī. 14 punkti vienības kapteinim Aleksandram Barkovam, kurš ir viens no nenovērtētākajiem NHL uzbrucējiem. Vērtīgu pienesumu nes Sems Reinharts (11 punkti), Sems Benets (11 punkti), savukārt aizsardzībā uz sezonas izšķirošajiem mačiem vesels beidzot ir "Panthers" zilās līnijas ģenerālis Ārons Ekblads, kuram iepriekš visnepiemērotākajos brīžos traucējušas traumas.

Atslēgas figūra Floridas maģiskajā skrējienā ir vārtsargs Sergejs Bobrovskis. Ar vidēji 10 miljoniem dolāru sezonā viņš ir viens no NHL vislabāk apmaksātajiem spēlētājiem,

bet savā ceturtajā sezonā klubā beidzot attaisno līguma summu un aizvada fantastisku Stenlija kausa izcīņu – 93,5% atsisto metienu un vidēji spēlē ielaisti 2,21 vārti. Austrumu finālā viņam 97,1% atsisto metienu, kas ir trešais labākais rādītājs šajā turnīra stadijā kopš NHL 1979./1980. gadā ieviesa 16 komandu izslēgšanas turnīru. Artūrs Irbe ar 96,2% 2002. gadā šajā rādītājā ir ceturtais. Dažādi padziļinātās statistikas dati liecina, ka Bobrovskis aizvada vienu no labākajām Stenlija kausa izcīņām vārtsargiem jaunāko laiku vēsturē un tieši viņa spēle var kļūt par izšķirošu faktoru šajā sērijā.

Pa ceļam uz finālu Vegasa piecās spēlēs izslēdza Vinipegas "Jets", sešās spēlēs Edmontonas "Oilers", un Rietumu finālā sešās spēlēs pieveikti Dalasas "Stars" hokejisti. Florida pirmajā kārtā septiņās spēlēs uzvarēja Bostonas "Bruins", otrajā kārtā piecās spēlēs - Toronto "Maple Leafs", bet konferences finālā četrās spēlēs uzveikta Karolīnas "Hurricanes" komanda.

NHL finālsērija sāksies naktī uz svētdienu, plkst.3 pēc Latvijas laika un turpināsies līdz kādas komandas četrām uzvarām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti