Piespēle

Latvijas hokejistus godinās pie Brīvības pieminekļa īpašā pasākumā

Piespēle

Tiešraide: Latvijas hokeja izlases tikšanās ar atbalstītājiem pie Brīvības pieminekļa

Lielais hokejs. Piespēle skan no Tamperes!

Sandis Ozoliņš atkal darbā NHL: ko Latvijas hokeja leģenda sniedz pasaulē spēcīgākajai līgai

Sandis Ozoliņš leģendāro hokejista karjeru noslēdza 2014. gadā un vairākus gadus pavadīja dažādos klubos kā trenera asistents. Par Nacionālās hokeja līgas (NHL) kluba Kolorādo "Avalanche" skautu 2022. gadā kļuvušais Ozoliņš sarunā ar Latvijas Radio pastāstīja, ka specializējas jaunāko spēlētāju atlasē un apgūt visas nepieciešamās prasmes nav bijis viegli, neraugoties uz paša lielo pieredzi NHL.

Ozoliņš profesionāla hokejista karjerā ir aizvadījis vairāk nekā 1000 spēļu, septiņas reizes piedalījās NHL Visu zvaigžņu spēlē un 1996. gadā Kolorādo "Avalanche" sastāvā izcīnīja Stenlija kausu, kļūstot par vienīgo latvieti ar šādu sasniegumu.

Pirms atgriešanās "Avalanche" jau pēc spēlētāja gaitu noslēguma Ozoliņš bija Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Ņižņijnovgorodas "Torpedo" trenera asistents, taču šo vienību pameta uzreiz pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā. Ozoliņš skauta pienākumus sāka veikt 2022. gada izskaņā.

NHL skauti iedalās divās kategorijās – amatieru skautos un profesionāļu skautos. Sandis ir viens no daudzajiem "Avalanche" kluba amatieru skautiem. 

Amatieru skautu skaits klubos ir lielāks, iesaistot vairāk darbinieku, viņi parasti aptver vairāk reģionu nekā profesionāļu skauti.

"Šīs [amatieru] grupas cilvēkiem uzdevums ir skatīties spēlētājus, kuri šogad var tikt izvēlēti NHL draftā. Tie ir 17–18 gadus veci spēlētāji, kuriem ir noteiktais dzimšanas datums, noteiktais dzimšanas mēnesis un kurus varēs izvēlēties šī gada NHL draftā, kas šogad notiks jūnija beigās. Katram skautam tiek izdalīti savi reģioni, novadi, un tad tur ir sava spēlētāju grupa, kam jāseko līdzi. Grūtākā daļa no tā ir redzēt spēlētāju un pēc tam prognozēt, kā viņš attīstīsies un kāda veida spēlētājs viņš būs pēc trīs vai pieciem gadiem," par amatieru skauta pienākumiem stāstīja Ozoliņš.

Tieši tas padara skauta darbu ļoti grūtu – jācenšas paredzēt jauniešu fizisko un psiholoģisko attīstību ilgākā laika posmā, nevis tikai attiecīgajā brīdī.

"To ir grūti izdarīt, jo mēs nevaram simtprocentīgi pateikt, kā šis 17 gadus vecais puisis attīstīsies. Fiziski vēl varētu paredzēt pēc kaut kādiem parametriem – vecāku auguma un vai viņi ir bijuši sportisti vai nav bijuši sportisti. Bet pēc tam ir psiholoģiskais –  kāds viņš būs, kā viņš attīstīsies kā persona, ko viņš darīs, vai viņš būs centīgs vai varbūt nebūs centīgs. Varbūt viņu ietekmēs tas, ka par viņu jau tik jaunā vecumā runā un pievērš uzmanību. Tātad ir jāparedz vai izglītoti jāmin uz priekšu, kā tas varētu būt. Man bija grūti, man mācīja un man rādīja," atzina Ozoliņš.

Mūsdienās jaunajiem spēlētājiem tiek pievērsta daudz lielāka uzmanība nekā kādreiz – tas ir saistīts tieši ar tehnoloģiju attīstību un cik ātri informācija apceļo visu pasauli. Šāda veida atpazīstamība jaunos sportistus ietekmē psiholoģiski un var izmainīt viņu karjeras trajektoriju.

Ozoliņš skauta pienākumus šosezon pildīja Čehijā, Slovākijā, Šveicē. Uz īsāku laiku nācies paciemoties arī Vācijā, Somijā un Zviedrijā.

Kad skauti ir veikuši savus novērojumus, tad šī informācija tiek nogādāta klubam un pārējiem skautiem. 

"Galvenokārt tā ir tāda informācijas apkopošana, piegādāšana un sava viedokļa aizstāvēšana. Kopā mēs esam 30–40 cilvēki vienā istabā, lielā konferenču zālē, kur visi jaunie spēlētāji tiek izķidāti jeb izpētīti. Vienalga, vai tu esi viņu redzējis vai nē, tev informācija par viņu tiek pasniegta uz lielā ekrāna – gan ar viņa piespēļu procentiem, cik viņš labs ir bijis aizsardzības zonā, cik viņš labs ir bijis uzbrukuma zonā, kādas ir tendences, vai viņš ir cīnītājs, vai viņš varbūt izvairās no cīņām," par informācijas analīzi pastāstīja Ozoliņš. 

"Līdz ar to visiem visa tā informācija ir pieejama, visiem viss ir redzams. Ir noteikts skaits spēļu, kurās tev ir jāredz tieši tavs konkrētā reģiona spēlētājs. Pēc tam nāk citi, kas brauc no Ziemeļamerikas un skatās tos pašus spēlētājus, pēc tam izsakot savu viedokli. Līdz ar to skatījumu skaits ir ļoti liels tam vienam spēlētājam. Katram no tiem spēlētājiem, kas ies pirmajos NHL drafta raundos, ir ļoti liels skatījumu skaits, daudz viedokļu un daudzas acis viņus ir redzējušas – ne tikai mūsu komandas acis," paskaidroja Ozoliņš.

No skautu apkopotās informācijas tiek sastādīts saraksts, kurā katram spēlētājam dots kārtas numurs. 

Ja klubs draftā vēlas paņemt labāko spēlētāju, neskatoties uz pozīciju, tad pēc šī saraksta arī spēlētāji tiks izvēlēti. Ja tas būs aizsargs, tad izvēlēsies aizsargu, bet, ja tas būs uzbrucējs, tad izvēlēsies uzbrucēju.

"Katrai komandai un katram skautam, kas to jau ilgāku laiku ir darījis, tam atdodot savu sirdi, dvēseli un visu savu laiku, ir tas sapnis atrast to neviena nepamanīto dimantu, tādā veidā parādot savas spējas. Tas, protams, izdodas gaužam reti, bet tas ir iespējams. Vienmēr ir izņēmumi, vienmēr ir kāds spēlētājs, kas attīstīsies vēlāk, nekā jebkurš cits bija gaidījis. Katrs meklē to iespēju, katrs grib to adatu atrast tajā lielajā salmu čupā," atzīst Stenlija kausa ieguvējs Ozoliņš.

Sandis neslēpj, ka skauta darbs, lai arī grūts tāpat kā jebkurš cits darbs, daudz neatšķiras no spēlētāja karjeras režīma. Tagad gan labāk ir tas, ka pats var sastādīt savu kalendāru un izlemt, kad un kur doties – tas ļauj vairāk laika pavadīt ar ģimeni.

Šogad brīvajā laikā Ozoliņa uzmanība pievērsta arī Latvijas hokeja izlases spēlēm pasaules čempionātā.

"Skatījos gandrīz visas Latvijas izlases spēles. Neredzēju pāris spēles, kuras bija mazāk svarīgas mums. Lieliskas sajūtas gan arēnā, gan ārpus tās," gandarījumu neslēpa Ozoliņš. "Pēc spēlēm ejot mājās pa pilsētu, dzirdēt troksni, prieku, eiforiju, dažam labam redzēt asaras acīs. Tas lepnums par savējiem, kopības sajūta... nu tā ir tāda fantastiska sajūta gan kā bijušajam spēlētājam, gan tagad kā līdzjutējam un Latvijas pilsonim. Šis pasākums ir panācis savu – pasaules čempionāts un tā rīkošana vismaz vienā šķautnē ir panākusi to, ka cilvēki priecājas."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti