Sporta studija

Programmētājs Agnis Čavars brauc uz olimpiskajām spēlēm 3x3 basketbolā

Sporta studija

Sporta studija

Futbola tiesnesis Treimanis: VAR sistēma ir samazinājusi kļūdu skaitu

Video asistenti futbolā samazina tiesnešu kļūdu skaitu, sistēmas ieviešanu virza arī Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvija futbolisti Eiropas čempionāta finālturnīrā nepiedalās, bet gana tuvu dalībai bija tiesnešu brigāde Andra Treimaņa vadībā. Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) kategorijas tiesnesis Treimanis sarunā Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" atzina, ka soģi Eiropas čempionātā pieļauj mazāk kļūdu, ko veicina iespēja spēlēs izmantot video asistenta (VAR) palīdzību. Neraugoties uz izmaksām, VAR sistēmu pošas ieviest arī Latvijas futbolā.

Šis ir pirmais Eiropas čempionāts, kur izmanto video atkārtojumu tiesnešu jeb VAR palīdzību. Diskusiju ir daudz, bet statistika pasaka priekšā, cik tie ir lietderīgi. Pirms VAR ieviešanas spēles gaitā izšķiroši svarīgo lēmumu pieņemšanā tiesneši nekļūdījās 93% gadījumu, turpretim līdz ar iespēju paļauties uz VAR arbitru precizitāte pieauga līdz 99%, paskaidroja Treimanis. Viņš ir vienīgais Latvijas arbitrs, kurš var strādāt kā video atkārtojumu tiesnesis.

Tomēr ikdienas darbā Latvijas futbola virslīgā Treimanim nav iespēja strādāt ar VAR, un tas lielā mērā apgrūtina konkurētspēju ar Eiropas kolēģiem. Pieredze VAR tiesneša amatā viņam ir gan Eiropas turnīros, gan nacionālajos čempionātos ārzemēs, piemēram, Grieķijā. 

"Tas, ka mums nav iespēju ikdienā praktizēt ar šo sistēmu virslīgā, noteikti ir mīnuss," teica Treimanis.

Izvērtējot pieredzi vairākās valstīs, kur nacionālais čempionāts ir līdzvērtīgs Latvijas virslīgai, konstatēts, ka VAR ieviešana varētu izmaksāt apmēram 700–800 tūkstoš eiro, sacīja Treimanis. Ir arī regulāras izmaksas, bet Treimanis oponēja Latvijas futbola sabiedrībā izplatītajiem pieņēmumiem, ka VAR ieviešana izmaksās nesamērīgi dārgi. 

Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Vadims Ļašenko intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja, ka LFF ir aktīvi iesaistījusies VAR jautājuma risināšanā un uztur saziņu ar Starptautisko Futbola federāciju (FIFA). LFF arī ir paredzēta pieredzes apmaiņas vizīte Rumānijā.

Redzot spēles Eiropas čempionāta finālturnīrā, Ļašenko pārliecinājies, ka VAR ieviešana arī Latvijas futbolā palīdzētu novērst cilvēcīgas tiesnešu kļūdas.

"Mēs strādājam, lai [VAR] sistēmu ieviestu, sākot ar nākamo gadu," teica Ļašenko. "Tas nebūs tik viegli, tas būs grūti, jo vajag apmācīt arī mūsu tiesnešus. Tās ir papildu izmaksas, jo jāmaksā arī tiem, kas sēž tajā [VAR] istabā. Bet mēs pieņēmām lēmumu iet uz to [sistēmas ieviešanu], tagad sarēķināsim visas izmaksas un ejam uz priekšu."

Izmaksas VAR ieviešanai, iespējams, varētu palīdzēt segt klubu iemaksas par virslīgas leģionāru licencēm un FIFA atbalsta programmas. 

Visi tiesneši, kas strādā augsta līmeņa turnīros, pretendē uz iespēju tiesāt spēles Eiropas čempionātā. Iespējas bijušas arī Latvijas tiesnešiem, taču Treimanis saskata, ka dažas iepriekš neveiksmīgāk novadītas spēles ar nepareiziem lēmumiem šoreiz noteica palikšanu mājās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti