Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Prioritāro sporta veidu kritēriji. Kāpēc neviens nereaģēja 3 mēnešus?

Latvijas futbola izlases vājais sniegums trenera amatu paliek zem lupas

Valstsvienības vārajā sniegumā atspoguļojas Latvijas futbola likstas, trenera krēsls grīļojas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas futbola valstsvienību kopš 2017. gada ir vadījuši četri treneri, bet no iepriekšējiem trim speciālistiem neviens nav nostrādājis ilgāk kā gadu. Pēc izlases pieticīgajiem rezultātiem Nāciju līgā izskan aicinājumi atvadīties no pašreizējā galvenā trenera Daiņa Kazakeviča, tomēr Latvijas Futbola federācija (LFF) ar lēmumiem nesteigsies.

ĪSUMĀ:

  • Latvijas izlase Eiropas futbolā noslīdējusi visvājāko valstu sabiedrībā.
  • Bijušajiem izlases galvenajiem treneriem – dāsnas kompensācijas par līguma laušanu.
  • Uzticēšanos pašmāju trenerim LFF pamato ar vēlēšanos attīstīt Latvijas futbolu.
  • FS "Metta” līdzdibinātājs Ģirts Mihelsons valstsvienības treneru izvēles procesu dēvē par katastrofālu.
  • LFF galvenā trenera Daiņa Kazakeviča veikumu plāno vērtēt pēc izlases spēlēm novembrī.

Valstsvienība kopš 2019. gada aizvadīja 15 spēles, kurās piedzīvoti 10 zaudējumi, gūti četri neizšķirti un viena uzvara, pirms gada savā laukumā uzveicot Austriju. 

Pirms Kazakeviča izlasi vadīja Aleksandrs Starkovs, soms Miksu Pātelainens un slovēnis Slaviša Stojanovičs. Turklāt Starkovs un Stojanovičs par līguma priekšlaicīgu beigšanu saņēma dāsnas kompensācijas. Delfi.lv žurnālists Uldis Strautmanis kompensācijas raksturoja kā nesamērīgi lielas, un viņš uzskata, ka iespēja darba attiecības pārtraukt bez kompensācijas jāparedz jebkurā līgumā.

Pēc Strautmaņa domām, izlasei nepieciešams plaši respektēts treneris un no Kazakeviča ir jāšķiras.

Savukārt LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica, ka kompensācijas nav kosmiski lielas pret kopējo federācijas budžetu. Vērtējot paša devumu, Pukinsks atzina sevi par līdzatbildīgu haosā Latvijas futbolā pēdējos pāris gados. Pēc viņa teiktā, LFF "haosiņš" atspoguļojas arī trenera izvēlē un netieši ietekmējis valstsvienības spēlētājus. Taču savu darbu federācijā Pukinsks vērtē ar plusa zīmi. 

Ja Pātelainenam izlasē bija īstermiņa līgums, tad Stojanovičam tā termiņš bija trīs gadi. Vienošanos ar Stojanoviču LFF lauza pēc uzvaras pār Austriju, neļaujot slovēnim nostrādāt pat pilnu gadu. Viņa vietā stājās Kazakevičs, kurš no 2013. līdz 2020. gadam bija gan LFF sporta direktors, gan U-21 izlases galvenais treneris.

Kam sniegt pilnvaras līguma nosacījumu izstrādāšanai un slēgšanai, lemj LFF valde, taču savus nosacījumus izvirza arī treneris,

uzsvēra Pukinsks. Lai gan treneri no savas puses diktē noteikumus, pēc kādiem ir gatavi stāties amatā, izmaiņas ar kompensācijām ir bijušas neprofesionālas un sasteigtas, atzina LFF ģenerālsekretārs.

Jaunākās izmaiņas LFF ieviesusi tādēļ, lai vietējo treneru komanda vismaz trīs gadus veidotu nākotnes izlasi. Pukinsks uzsvēra, ka dzīve ir pierādījusi – trenera nomainīšana pēkšņi nedod citu rezultātu. "Ārzemju trenerim neinteresē vietējo spēlētāju attīstība, bet sava slava un rezultāts katrā atsevišķā spēlē," citvalstu speciālistu piesaistīšanas ēnas puses raksturoja Pukinsks.

Futbola skolas “Metta” līdzdibinātājs Ģirts Mihelsons gan uzskata, ka valstsvienības treneru izvēles process ir bijis katastrofālā līmenī, iespējams, lēmēju nepietiekamas kompetences dēļ. Mihelsons augstu vērtē Pukinska prasmes administratīvā jomā, bet aicina ģenerālsekretāru pulcēt ap sevi kvalificētus padomdevējus.

Mihelsons federācijā vēlētos īstu strīdu, kas ļautu atrast pareizo attīstības ceļu,

bet tiem, kas nespētu turēt spriedzi, viņaprāt, valstsvienība nebūtu īsta darbavieta. 

"Mēs paši ar savām šībrīža zināšanām ārā no šiem mēsliem netiksim," situāciju valstsvienībā raksturoja Mihelsons. "Tas jāapzinās un jāpasaka sev skaidri un gaiši, ka mūsu zināšanu līmenis, pieredze un prasmes, lai izvestu laukā no šīs situācijas, ir nepietiekamas."

Daudzas valstis ir pārvarējušas krīzi, piesaistot ārzemju speciālistus, un Mihelsons aicina arī Latviju iet to pašu ceļu.

Strautmanis saskata, ka Latvijas futbola kodolu ir sapūdējušas iekšējās intrigas, kas ilgst vairākus gadus, nu jau sasniedzot arī valstsvienību, kur spēlētāji tiek parauti līdzi. Viņaprāt, Latvijas futbolā nav ētikas un atbildības sajūtas, arī par Pukinska veikumu ir daudz jautājumu.

Atbildības uzņemšanās Futbola federācijā allaž bijusi kolektīva bez konkrētiem uzvārdiem. Pukinsks LFF strādā 13 gadus dažādos amatos, pirms ģenerālsekretāra krēsla ieņemšanas darbojoties kā izpilddirektors.

Skaidrs, ka tūlītējus uzlabojumus panākt ir sarežģīti – acīmredzamākais un ātrākais ir galvenā trenera maiņa.

LFF vadība trenera darbu solījusi vērtēt pēc izlases spēlēm novembrī ar Sanamarīno, Fēru salām un Andoru. LFF biedri sagaida aktīvas darbības, bet, kāda būs federācijas jaunā prezidenta Vadima Ļašenko un LFF valdes rīcība, tas ir atklāts jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti