Turcijas futbola izlase uzvar Čehiju; Beļģija un Velsa kvalificējas finālturnīram

Svarīgu uzvaru Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē sestdien izcīnīja Turcijas izlase, bet vietu finālturnīrā nodrošināja arī Beļģija un Velsa, pievienojoties Itālijai, kas to paveica vēl pāris stundas agrāk.

A apakšgrupā, kurā sacenšas arī Latvija, Turcijas futbolisti ar 2:0 (0:0) izbraukumā pārspēja Čehiju, kas vietu finālturnīrā bija garantējusi jau iepriekš.

Vārtus otrajā puslaikā iesita, 11 metru soda sitienu realizējušais Selčuks Inans, un Hakans Čalhanoglu.

Līdz ar to otrdien gaidāmajā atlases cikla pēdējā mačā ar Islandi turkiem pietiks tikai viens punkts, lai izcīnītu trešo vietu apakšgrupā un ārpus finālturnīra dalībnieku vidus atstātu pagājušā gada Pasaules kausa izcīņas medaļnieci Nīderlandi.

Kā zināms, citās šīs apakšgrupas spēlēs sestdien Latvija atspēlēja divu vārtu deficītu un izbraukumā cīnījās 2:2 (0:2) ar Islandi, bet Nīderlande izbraukumā ar 2:1 (1:0) pārspēja Kazahstānu.

Pēc deviņām kārtām 20 punkti ir līderei Islandei, kurai punktu zaudē Čehija. Abas izlases jau garantējušas vietu Eiropas čempionātā.

Šīm vienībām ar 15 punktiem seko Turcija, kurai tagad divus punktus zaudē Nīderlande. Savukārt Latvija un Kazahstāna iekrājušas attiecīgi piecus un divus punktus.

Latvija cikla noslēdzošajā mačā otrdien uzņems Kazahstānu, kurai nedrīkst atļauties zaudēt, lai nepaliktu apakšgrupas pēdējā vietā.

Sestdien kļuva zināmas abas pirmo vietu ieguvējas B apakšgrupā, kas kvalificējās finālturnīram. Par tādām kļuva Beļģija, kā arī Velsa, kas izcīnījusi vienu no lielākajiem panākumiem valsts futbola vēsturē.

Beļģija izbraukumā ar 4:1 (2:0) droši pieveica Andoru, kas būs Latvijas pretiniece 2018.gada Pasaules kausa atlases ciklā. Uzvarētājiem pa vieniem vārtiem guva Radža Naingolans, Kevins de Brujne, Edens Azārs un Lorāns Depoitrs.

Tikmēr Velsa ar 0:2 (0:0) izbraukumā piekāpās Bosnijai un Hercegovinai, tomēr tāpat kvalificējās pirmajam lielajam finālturnīram kopš 1958.gada.

"Šis ir labākais zaudējums manā mūžā. Bija smaga spēle, tomēr esam to paveikuši un visi ir ļoti laimīgi," teica Velsas izlases līderis Gerets Beils. "Spēlēt kādā no nozīmīgākajiem turnīriem bija mans sapnis kopš bērnu dienām. Tomēr vēl neesam visu paveikuši, mums vēl jānokārto lietas arī [finālturnīrā] Francijā."

Rezultātu bosnieši atklāja 71.minūtē, kad ar galvu izcēlās Milans Džuričs, bet pašās cīņas beigās pēc Džuriča piespēles rezultatīvs bija arī Vedads Ibiševičs.

Vietu finālturnīrā Velsai garantēja negaidītais Izraēlas zaudējums savā laukumā Kiprai ar rezultātu 1:2 (0:0).

Šajā grupā pirms noslēdzošās kārtas Beļģijai un Velsai ir attiecīgi 20 un 18 punkti, bet Bosnija un Hercegovina, kā arī Izraēla guvušas attiecīgi 14 un 13 punktus.

Kā zināms, finālturnīram sestdien kvalificējās arī Itālijas futbola, kas H apakšgrupas devītās kārtas mačā izbraukumā ar 3:1 (2:1) pieveica Azerbaidžānu.

Spēles rezultātu 11.minūtē atklāja Itālijas valstsvienības uzbrucējs Eders, taču 20 minūtes vēlāk Dmitrijs Nazarovs panāca izlīdzinājumu. Tiesa, ne uz pārāk ilgu laiku, jo divas minūtes pirms pirmā puslaika beigām viesu no jauna vadībā izvirzīja Stefans El-Šāravs.

Itālijai otrajā puslaikā izdevās pārsvaru vēl vairāk nostiprināt, kad 65.minūtē trešo bumbu Azerbaidžānas vārtos raidīja Anglijas kluba Mančestras "United" aizsargs Mateo Darmjans.

Tikmēr citā mačā pie panākuma tika arī Norvēģija, kas savu skatītāju priekšā ar 2:0 (1:0) pārspēja Maltu, arī sperot platu soli iekļūšanai kontinenta meistarsacīkstēs.

Norvēģijas izlase pēdējo reizi Eiropas čempionātā spēlēja tālajā 2000.gadā.

Savukārt vēl vienā duelī Horvātija ar 3:0 (2:0) uzveica Bulgāriju, turpinot atrasties pavisam netālu aiz norvēģu muguras.

H apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar 21 punktu deviņās spēlēs ir Itālija, kurai divus punktus zaudē Norvēģija, bet par punktu atpaliek Horvātija.

Pēdējā kārtā Norvēģija viesosies pie Itālijas, bet Horvātija uzņems Maltu.

Vēl pie astoņiem punktiem tikusi Bulgārija, bet Azerbaidžānai un Maltai ir attiecīgi seši un divi punkti.

Pēc divu apļu grupu turnīra finālsacensībās iekļūs katras grupas divas labākās komandas un labākā no trešajā vietā palikušajām izlasēm. Pārējās astoņas trešo vietu ieguvējas spēkosies "play-off" pāros par četrām atlikušajām ceļazīmēm.

Eiropas čempionāta finālturnīrs 2016.gadā Francijā būs pirmais, kurā līdzšinējo 16 komandu vietā startēs 24 izlases.