Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Distanču slēpotāja Eiduka veiksmīgi sāk sezonu

Kāpēc Japānas futbola izlases līdzjutēji vāc atkritumus

Sakopt vidi sev apkārt, nevis piedrazot. Japāņu fani gūst ievērību Pasaules kausa stadionos

Pasaules kauss nav tikai futbols – tā ir arī reize, kad uzmanības starmešos nonāk līdzjutēji, pārsvarā gan ne patīkamu iemeslu dēļ. Marokas fani pēc negaidītas uzvaras demolēja pilsētas Beļģijā un Nīderlandē, nedēļas nogalē Tenerifē izcēlās masu kautiņš starp Anglijas un Velsas atbalstītājiem, bet Irānas nemieri caur faniem atbalsojušies arī Katarā. Spilgts izņēmums ir Japānas līdzjutēji, kuru paradums pēc spēlēm sakopt tribīnes jau vismaz otrajā Pasaules kausā ir piesaistījis uzmanību.  

Ja Japānas futbola izlase par sevi lika runāt pēc negaidītās uzvaras pār Vāciju, tad tās atbalstītāji raisījuši sajūsmu ar rīcību pēc spēļu beigām. Čakli un ar smaidu uz lūpām, pirms doties prom, viņi tribīnēs savāc atkritumus.

"Mūsu galvenais mērķis ir piepildīt stadionu ar zilu krāsu, izmantojot zilus plastmasas maisiņus. Un tā kā mums tik un tā ir atkritumu maisi, dodoties mājās, pie reizes sakopjam," paskaidroja Japānas līdzjutēju kluba līdzpriekšsēdētājs Masaja Fukumori. "Mēs nedodamies uz spēli, lai vāktu atkritumus. Mēs esam šeit, lai atbalstītu savu komandu. Taču japāņiem ir tikai normāli, ja vietu, kurā viesojies, pēc sevis atstāj tikpat tīru vai vēl tīrāku."

Japānas futbola izlases pavārds ir Zilie samuraji, tādēļ fani jau ilgāku laiku izmantojuši vienkāršu un lētu veidu, kā, atzīmējot lieliskus momentus, tribīnes padarīt zilas, – izmantojot zilus atkritumus maisus. Šogad fanu iniciatīvu atbalstījusi arī Japānas futbola vadība, izgatavojot 8000 šādu maisu ar īpašu dizainu.  

"Uzrakstījām uz tiem maisiem "Paldies" trīs valodās – ''Arigato'', ''Thank you'' un ''Shukran''," teica Fukumori.

Fanu rīcību pēc spēles neietekmē izlases sasniegtais rezultāts laukumā – viņi sakopa tribīnes gan pēc uzvaras pār Vāciju, gan pēc zaudējuma Kostarikai.

"Man šķiet, mēs sadusmotu futbola dievu, ja tīrītu tikai pēc uzvarām," uzsvēra Fukumori. 

Ne vienu vien japāni negaidītā nonākšana uzmanības centrā mulsina – galu galā rūpēties par tīrību viņiem māca jau kopš bērnības. Piemēram, Japānas skolās neredzēsiet algotus apkopējus  – bērni paši tīra savu klasi un skolu, turklāt statusam ar to nav nekādas saistības. Tam apliecinājums ir arī Japānas futbola izlase, kas pēc katras spēles savu ģērbtuvi atstāj perfekti sakoptu un ar pateicības vēstījumu stadiona saimniekiem.

Tomēr nav jāpārspīlē  – Katarā tikai daži desmiti no vairākiem tūkstošiem Japānas līdzjutēju pēc spēlēm uzkavējas, lai visu sakoptu. 

Citi tikmēr bažījas, vai šādi netiek atņemts darbs vietējiem strādniekiem. Piemēram, pēc Vācijas spēles Japānā daudzi dalījās ar bijušā Tokijas gubernatora ierakstu sociālajā medijā "Twitter", kurā viņš norādīja uz atšķirīgām vērtībām, citu sociālo struktūru sabiedrībā. "Pasaule nav tikai Japānas civilizācija," ar šādiem vārdiem noslēdzas aktīvi retvītotais vēstījums.

Bažām par darba atņemšanu vietējiem šoreiz gan nav iemesla – stadiona darbinieki parasti pateicas Japānas līdzjutējiem.

Par spīti šādām diskusijām var redzēt interesantu tendenci – tā vien šķiet, ka japāņu čaklums iedvesmo arvien jaunu un jaunu valstu līdzjutējus Katarā. Sociālajos medijos jau parādījušies video ar Marokas, Tunisijas, Irānas, Francijas un citu valstu faniem, kuri pēc spēlēm nesteidzas prom, bet gan piepilda lielos maisus ar tribīnēs atstātajiem atkritumiem. 

Kas zina – šādi turpinoties, Kataras turnīrs varētu tikt nosaukts ja ne par vēsturē labāko Pasaules kausa finālturnīru, kā to vēlētos Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) vadība, tad par tīrāko gan.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

A grupa P
Nīderlande NLD
7
Senegāla SEN
6
Ekvadora ECU
4
Katara QAT
0
B grupa P
Anglija ENG
7
ASV USA
5
Irāna IRN
3
Velsa WLS
1
C grupa P
Argentīna ARG
6
Polija POL
4
Meksika MEX
4
Saūda Arābija SAU
3
D grupa P
Francija FRA
6
Austrālija AUS
6
Tunisija TUN
4
Dānija DEN
1
E grupa P
Japāna JPN
6
Spānija ESP
4
Vācija GER
4
Kostarika CRI
3
F grupa P
Maroka MAR
7
Horvātija CRO
5
Beļģija BEL
4
Kanāda CAN
0
G grupa P
Brazīlija BRA
6
Šveice SUI
6
Kamerūna CMR
4
Serbija SRB
1
H grupa P
Portugāle POR
6
Dienvidkoreja KOR
4
Urugvaja URU
4
Gana GHA
3

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti