Futbola valstsvienība izcīna vētrainu neizšķirtu pret Turciju

Latvijas futbola valstsvienība pirmdien Rīgā aizrautīgā cīņā nospēlēja neizšķirti 1:1 pret Turciju 2016.gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijas turnīrā. Vairāk iespēju gūt uzvaras vārtus bija Turcijai, bet mājinieki cīnījās atzīstami, lai gan otro spēli pēc kārtas pabeidza 10 vīru sastāvā.

Vārtus Latvijai ar 11 metru sitenu guva Valērijs Šabala, izmantojot iespēju, ko radīja Alekseja Višņakova nogāšana soda laukumā. Abi vārti krita otrajā puslaikā, kad turkus pēc pārtraukuma vadībā izvirzīja Bilals Kisa, bet Šabala septiņas minūtes vēlāk panāca izlīdzinājumu. Turcijas izlase daudz vairāk uzbruka un radīja bīstamākas situācijas, kas tomēr palika bez rezultāta. Pēdējās divas minūtes Latvijas izlase spēlēja mazākumā pēc Ginta Freimaņa noraidījuma par otro brīdinājumu.

Jau ierasti Latvijas izlases galvenais uzdevums bija aizsardzība, un turkiem jau no pirmajām minūtēm tika brīva iespēja kontrolēt bumbu. Viesi bija tuvu vārtu guvumam 8. minūtē, kad Umuts Buluts no brīvas pozīcijas soda laukumā raidīja bumbu cieši gar vārtu stabu, bet garām mērķim. Vēl vienu teicamu iespēju Buluts neizmantoja 18. minūtē, kad vienatnē no tuvas distances nepārspēja vārtsargu Aleksandru Koļinko. Puslaika vidū Latvijas izlase biežāk pietuvojās arī pretinieku vārtiem, un aktīvi mājiniekiem darbojās Jānis Ikaunieks, kurš aizvadīja debijas spēli valstsvienībā. Pāris minūtes pirms puslaika beigām pēc 19 gadus vecā Ikaunieka sitiena pirmoreiz Turcijas vārtos nopietns darbs bija Volkanam Babakanam.

Neveiksmīgi Latvijas izlase atsāka spēli pēc pārtraukuma, jo viesiem pietika ar pusotru minūti, un bumba pēc Kisas tāla sitiena iegriezās pāri Koļinko un zem pārliktņa. Turcijas futbolistiem emocionāli reaģējot uz notikumiem laukumā, nostiprināt pārsvaru viņiem tomēr neizdevās, turklāt lielisku Ikaunieka piespēli soda laukumā saņēma Aleksejs Višņakovs, bet Ozans Tufans viņu pie gala līnijas notrieca no kājām. Šabala pārliecinoši realizēja 11 metru sitienu, raidot bumbu Babakanam pretējā vārtu pusē.

Turcijas izlase arī turpinājumā vairāk kontrolēja bumbu, un, tuvojoties spēles beigām, mājinieki arvien biežāk darbojās savu vārtu tuvumā. Turkiem bija vairākas labu sitienu iespējas, taču viesiem pietrūka precizitātes. Piecas minūtes pirms pamatlaika beigām gar vārtu stabu bumbu raidīja Arda Turans, un Latvijas izlasei arī vairākās citās epizodēs palīdzēja veiksme. Jau kompensācijas laikā mājiniekiem bija iespēja gūt arī uzvaras vārtus, taču Kaspars Dubra vārtu priekšā raidīja bumbu virsū Babakanam pēc Ikaunieka izpildīta soda sitiena.

Grupas pārējās spēlēs Kazahstāna ar 2:4 mājās zaudēja Čehijas izlasei, savukārt Nīderlandes valstsvienība cieta sakāvi 0:2 Islandē. Pa deviņiem punktiem grupā ir Čehijai un Islandei, trīs punktus iekrājusi Nīderlande, divi punkti ir Latvijai, bet pa punktam ir Turcijai un Kazahstānai.

Eiropas čempionāta kvalifikācijā spēlē 53 izlases, kas kvalifikācijā ir sadalītas deviņās grupās pa piecām vai sešām vienībām. Pa divām spēcīgākajām katras grupas komandām un labākā trešās vietas īpašniece garantēs dalību finālturnīrā, turpretim atlikušās astoņas trešo vietu ieguvējas vēl četras ceļazīmes sadalīs izslēgšanas pāros. Finālturnīrā komandu skaits pieaugs līdz 24 valstsvienībām līdzšinējo 16 izlašu vietā, un dalība jau ir droša rīkotājai Francijai.