Futbola spēļu sarunāšanas lietā lūdz sākt kriminālvajāšanu pret divām personām

Valsts policija (VP) pabeigusi izmeklēšanu 2014.gada nogalē sāktajā kriminālprocesā, kurā aizdomās par futbola spēļu rezultātu manipulāciju mantkārīgos nolūkos tika aizturētas vairākas personas. Lieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām personām – 1966. un 1983. gadā dzimušiem vīriešiem, informē VP pārstāvis Dairis Anučins.

VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde (ONAP) lūgusi uzsākt kriminālvajāšanu pret minētajām personām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, kā arī par piesavināšanos lielā apmērā. Ņemot vērā, ka uz rezultātu manipulācijas brīdi Latvijā nebija ieviesta kriminālatbildība par manipulācijām ar sporta sacensībām, citi noziedzīgi nodarījumi konkrētajā gadījumā netika konstatēti.

VP paziņojumā medijiem nemin to divu personu vārdus, pret kurām futbola spēļu sarunāšanas lietā lūgts sākt kriminālvajāšanu.

ONAP izmeklēšanā konstatējusi, ka abas personas, kuras agrāk bijušas saistītas ar Daugavpils futbola klubu "Daugava", no futbola spēļu manipulācijas rezultātā sporta totalizatoros iegūtās naudas, iespējams, nav nomaksājušas nodokļus lielā apmērā – gandrīz 48 000 eiro.

Tāpat izmeklēšanā noskaidrots, ka 1966. un 1983. gadā dzimušie vīrieši, visticamāk, piesavinājušies kluba naudu 284 000 eiro apmērā.

Šo naudu futbola klubs "Daugava" bija saņēmis no Eiropas Futbola asociāciju savienības (UEFA).

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību, vai uz noteiktu nodarbošanos, vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem.

Savukārt par piesavināšanos lielā apmērā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

VP piebilst, ka tās veiktā izmeklēšana konkrētajā lietā, kas parādīja problemātiku saistībā ar atbildības par sporta spēļu manipulāciju piemērošanu, un aktīvā iesaiste likuma grozījumu veikšanā panāca konkrētas kriminālatbildības ieviešanu par manipulācijām ar sporta spēlēm.

Proti, Krimināllikums no 2016. gada 1.marta paredz kriminālatbildību par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām, paredzot sodu atkarībā no nodarījuma smaguma. Piemēram, ja manipulācijas veiktas lielā apmērā vai organizētā grupā, personām, kas to veikušas, var draudēt pat brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Uz konkrētajām personām minētā norma nav attiecināma, jo viņi savas darbības veikuši vēl pirms minētās normas ieviešanas, norāda policijā.

Jau ziņots, ka 2014.gada rudenī saistībā ar iespējamu spēļu sarunāšanu aizturēti Daugavpils "Daugavas" galvenais treneris Ivans Tabanovs no Moldovas un vienības futbolisti Aleksandrs Vlasovs un Jevgēnijs Kosmačovs, kuriem vēlāk piesprieda pagaidu diskvalifikācijas. 

Kopā toreiz saistībā ar spēļu sarunāšanu tika aizturētas astoņas ar Daugavpils "Daugavu" saistītas personas. Aizturēts tika arī uz mūžu no Latvijas futbola diskvalificētais bijušais Daugavpils kluba "Dinaburg" prezidents Oļegs Gavrilovs, kuram vienīgajam kā drošības līdzeklis tika piemērots arests. Tikmēr pārējiem tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

"Daugava" un tās priekštece Daugavpils "Dinaburg" jau ilgstoši tikušas saistītas ar iespējamu spēļu sarunāšanu gan vietējā, gan Eiropas līmenī. 2009.gadā "Dinaburg" vienība tika izslēgta no virslīgas, bet tās prezidents Gavrilovs un galvenais treneris Tamazs Pertija uz mūžu diskvalificēti no Latvijas futbola. Vēlāk "Dinaburg" apvienojās ar "Daugavu", bet nākamajā gadā Pertijam tika atcelta mūža diskvalifikācija, pēdējos gados speciālistam vadot visu laiku titulētāko Latvijas futbola komandu "Skonto".

Latvijas futbolistam Kosmačovam un moldāvu speciālistam Tabanovam, kuri abi tika vainoti par iespējamu spēļu sarunāšanu, 2016.gada marta beigās atceltas diskvalifikācijas. Šādu lēmumu pieņēma Latvijas Futbola federācijas Disciplinārā komiteja (LFF DK) pēc iepazīšanās ar saņemto dokumentāciju no Valsts policijas. Tajā pausts, ka pret Kosmačovu un Tabanovu nav pieņemti procesuālie lēmumi, kas aizliegtu viņiem piedalīties ar futbolu saistītās aktivitātēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti