FK «Ventspils» diskvalifikācija: uzlauzts «Whatsapp», neveiksmīga tiesnešu kukuļošana, ēna uz izlases spēlētājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aizdomīgas spēles futbola kluba “Ventspils” izpildījumā sāka krāties kaudzē līdz ar Adlana Šišhanova kļūšanu par kluba prezidentu un faktisko īpašnieku 2018. gada sākumā. Līdz ar Šišhanova parādīšanos Ventspils tuvumā sāka apgrozīties arī no Latvijas futbola uz mūžu diskvalificētais Oļegs Gavrilovs. Abi jau sadarbojušies spēļu rezultātu ietekmēšanā vēl laikā, kad Šišhanovs bija Moldovas “Dacia” prezidents.

Izmeklējot Oļega Gavrilova darbības, varas iestādes piekļuva viņa telefonam un ieguva foto attēlus un “Whatsapp” sarakstes, kas kalpojušas kā pierādījumi arī UEFA izmeklēšanā. Gavrilovs par likmju izdarīšanu uz sarunātām spēlēm sarakstījās ne tikai ar Šišhanovu, bet arī “Riga FC” izpilddirektoru Romānu Lajuku, kā arī citiem līdzdalībniekiem, tai skaitā – deva norādījumus par likmēm pat savai dzīvesbiedrei. 

UEFA ir ievākusi pierādījumus par spēļu manipulācijām un manipulāciju mēģinājumiem “Ventspils” kluba izpildījumā gan no pārbaudes turnīriem ārzemēs, gan arī četrām UEFA Eiropas līgas spēlēm.  

2018. gada jūlijā pirms spēles ar franču “Bordeaux” fiksēts arī tiesneša uzpirkšanas mēģinājums. To organizējis Oļegs Gavrilovs, kurš ar bijušā krievu futbola tiesneša Pāvela Stipidi palīdzību pirms spēles kopā savedis mača galveno arbitru Sergeju Lapočkinu un “Ventspils” kluba prezidentu Šišhanovu.

Kā FK "Ventspils" mēģināja uzpirkt tiesnešus 

Rīgā ar Lapočkinu ticies arī pats Gavrilovs. Lapočkins savā liecībā UEFA atzina, ka Šišhanovs viņam piedāvājis 100 000 eiro samaksu par Ventspils kluba uzvaru.

UEFA tiesnesis Sergejs Lapočkins teicis: “Ja es pieņemtu viņu piedāvājumu,  man samaksātu, ja “Ventspils” uzvarētu “Bordeaux”. Nebija runas par 11 metru soda sitienu piešķiršanu vai nepiešķiršanu, sarkanajām kartītēm, nekā tāda. Viņi tikai vēlējās panākt rezultātu, viņi vēlējās uzvarēt.”

Paralēli Šišhanovam un Gavrilovam, tiesnešus ietekmēt mēģināja arī Ventspils kluba administrators Nikolajs Djakins. Dienu pirms spēles ar “Bordeaux” viņš Rīgā ticies ar tiesnešu koordinatoru Aleksandru Anufrijevu. Kā savā liecībā norāda Anufrijevs, viņus abus uz tikšanos aizvedis Šišhanova miesassargs.

Tiesnešu komitejas vadītājs Aleksandrs Anufrijevs teicis: “Djakins man teica, ka saprot, cik grūti ir būt tiesnesim; ka klubs man kā tiesnesim varētu palīdzēt un es varētu nopelnīt “dāvanas”. Es sapratu, ka frāzējums “palīdzēt” ir tieša atsauce uz naudas summām apmaiņā pret manu līdzdarbošanos vairākās spēlēs,  kurās piedalās “Ventspils”. Nikolajs Djakins skaidri precizēja, ka tas ir kluba prezidents, kurš lūdzis viņam izteikt šādu piedāvājumu. Viņš paskaidroja, ka Adlans Šišhanovs vēlējās tiesnešiem pēc spēlēm piedāvāt “bonusus”.”

Djakins gan noliedz jebkādu saistību ar mēģinājumiem uzpirkt tiesnešus, skaidrojot, ka ar bonusiem ir domāta pienācīgas maltītes nodrošināšana pēc spēlēm.

Izmeklēšanas rezultātā iezīmējies arī spēlētāju loks, kas izcēlies ar dīvainām darbībām manipulētās spēlēs. Tā, piemēram, 2018. gada 19. jūlija UEFA Eiropas līgas spēlē pret Albānijas “Luftetari” ventspilnieki nospēlēja neizšķirti 3:3, lai arī savā laukumā nedēļu iepriekš bija uzvarējuši ar 5:0. Zināms, ka uz atbildes spēli Oļega Gavrilova dzīvesbiedre izdarīja likmi 3000 eiro apmērā.

Spēlētāju darbības laukumā analizēja MATCH FIX programmatūra. Tās metode balstīta uz fizikas likumiem, biomehāniku un fizioloģiju, lai ar algoritmu palīdzību pieļautās kļūdas klasificētu kā normālas, potenciāli abnormālas un abnormālas. Ar vairākām abnormālām darbībām šajā spēlē izcēlušies ne tikai atsevišķi “Ventspils” leģionāri, bet arī vārtsargs Maksims Uvarenko un Latvijas izlases aizsargs Vitālijs Jagodinskis. Tāpat sarkanos karogus sistēmā izraisījušas Ritvara Rugina un Raena Tālberga darbības.

Līdzīgs scenārijs fiksēts gadu vēlāk, 2019. gada jūlijā, kad ventspilnieki Eiropas līgas ietvaros mērojās spēkiem ar Maltas “Gzira United”. Pirmajā spēlē uzvarējuši ar 4:0, atbildes spēlē ventspilnieki spēlēja neizšķirti – 2:2. Likmi uz šo spēli caur Oļega Gavrilova rokām bija izdarījis arī pats Adlans Šišhanovs, bet ar vairākām, MATCH FIX sistēmas ieskatā, abnormālām darbībām izcēlās vairāki “Ventspils” leģionāri un Jevgēņijs Kazačoks. Tā nav vienīgā spēle, kurā ar vairākām aizdomīgām darbībām izcēlies deviņas spēles Latvijas izlasē aizvadījušais Kazačoks.

FK “Ventspils” ir tradīcijām bagātākais Latvijas futbola Virslīgā. Latvijas čempionāta augstākajā sabiedrībā tas bez pārtraukumiem spēlējis kopš 1997. gada. Tagad profesionālā futbola nākotne Ventspilī izskatās ļoti apdraudēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti