Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Latvijas futbola valstsvienība arvien meklē īsto mājvietu

Ekspertus nepārliecina futbola federācijas pašreizējie plāni nacionālā stadiona būvniecībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas futbola izlase no pēdējām desmit spēlēm astoņas aizvadījusi Daugavas stadionā, bet vēl divas mājīgākajā, bet mazākajā Skonto stadionā. Sapnis par nacionālo futbola stadionu vēl arvien ir priekšā, taču, kad tas varētu pienākt vēl nav skaidrs, jo viedokļi par pašreizējo plānojumu dalās.

Tiklīdz Latvijas Futbola federācija (LFF) publicēja savu vizualizāciju par iespējamo jauno stadionu Lucavsalā, stadionu eksperti un pilsētplānotāji sāka raukt pieri, mēs riskētu zaļo zonu atkal pārvērst par betona tuksnesi.

"Grupa93" pilsētplānotājs Neils Balgalis skaidroja, ka šāda izmēra stadiona nepieciešams ļoti apjomīgs stāvlaukums, kas varētu sagādāt ievērojamas problēmas.

"Uz stadionu noteiktā laikā brauc lielas ļaužu masas, kā mēs ar to tiksim galā? Būvēsim automašīnu stāvlaukumu. Pēc pašreizējiem normatīviem, lūdzu, 15 tūkstoši vietu, 2000 automašīnu, cik liels tas izskatās? Apmēram tā, kā pie Sāgas vai IKEA! 4–5 hektāri," skaidroja Balgalis.

Bijušais LFF Stadionu un infrastruktūras komitejas loceklis Guntars Indriksons skaidroja, ka stadionam jāiekļaujas ikdienas dzīvē, tāpēc blakus nepieciešamas citas infrastruktūras, kas šobrīd nav plānā.

"Pie tā plāna, ko es šobrīd redzu, viņš ir tāds, kā jau saku – četras tribīnes un laukums. Tas ikdienā nozīmē tikai un vienīgi uzturēšanas izmaksas," norādīja Indriksons.

Tātad Lucavsala ir ļoti riskanta vieta LFF iecerei par stadionu. Turklāt komunikācija par stadiona nepieciešamību ir tik sasteigta, ka pati LFF nekādus papildu labumus īsti nepiedāvā.

LFF prezidents Vadims Ļašenko 19. septembrī "Rīta Panorāmā" teica, ka šī ir izcili piemērota vieta, kur veidot LFF mājas.

Taču pilsētplānotāji ir pretējās domās, uzskatot, ka šī nav īstā izvēle. "Tas nav ne moderni, ne mūsdienīgi. Tagad mēs, protams, varam iebūvēt, bet tad mēs zaudējam nozīmīgas teritorijas, kas ir publiski svarīgas," teica Balgalis.

Indriksons skaidroja, ka citviet pasaulē stadionam blakus netiek būvēti milzu stāvlaukumi. ""Parken" stadions Kopenhāgenā, kur tas ir pie paša parka, tur stāvvietu nav, tur cilvēki no centra atnāk ar kājām. Stadions tajā vidē daudz saprātīgāk iekļaujas," viņš skaidroja.

Stadionam Latvijas apstākļos būtu jābūt pilsētvidē, jo lielo spēļu un kultūras notikumu nav tik daudz, lai mēs varētu pļavas vidū uzceltu būvi uzturēt.

Vietas izvēle abiem ekspertiem būtībā domas sakrīt – lieliska teritorija būtu Uzvaras parka apkaime.

"Tur ikdienā ir cilvēku aktivitāte, viņi dodas staigāt, brauc ar riteņiem, viņi ziemā slēpo. Bet tādas pavadošās infrastruktūras parkam praktiski nav. Tas būtu tas, ko šis stadions vai sporta un kultūras būve varētu aizpildīt. Radot kafejnīcas, tualetes, inventāra nomu. Radīt tādu dzīvīgu vietu, ap ko veidotos arī šis parks," teica Indriksons.

Tikmēr Balgalis norādīja, ka jūnija sākumā bija profesionāļu diskusija ar plānotājiem, arhitektiem, ainavu arhitektiem. "Tajā diskusijā diezgan viennozīmīgi nonācām pie kopīga viedokļa – šis parks ir jāveido kā lieliskākais parks un atpūtas vieta kreisā krasta iedzīvotājiem. Kreisā krasta centrālparks," teica Balgalis.

Viņš arī piebilda, ka Uzvaras bulvārim otrā pusē jau ir esošie sporta laukumi. "Tur ir stadions, tur ir treniņlaukumi. Varbūt tā ir lieliska vieta, varbūt," sacīja Balgalis. Tāpat viņš norāīja, ka tur ir sabiedriskais trasnports un universitātes.

Arī Indriksons studentu bāzes abās pusēs saskata kā lielu bonusu, jo augstskolas dod aptuveni 30 tūkstošus jauniešu, kas ir vidēja lieluma Latvijas pilsēta. 

"Es meklētu teritoriju pie dzelzceļa, varbūt tā nav tik neiespējami. Jā, jo igauņu piemērs, – viņi stadionu uzbūvēja, tur nebija vajadzīgi 5 hektāri, man šķiet, kaut kādi divi, divarpus, starp diviem dzelzceļa sliežu atzariem un klau! Strādā kā briedis," kaimiņu projektu slavēja Balgalis.

Šī, protams, pagaidām ir tikai spriedelēšana, bet Neils Balgalis iesaka futbola federācijai izskatīt vismaz desmit vietas.

Tikai izsvērti viedokļi var panākt rezultātu. Pagaidām gan LFF publiskais darbs vairāk izskatās pēc totālas izgāšanās. Par Vadima Ļašenko nosauktajiem 25 miljoniem eiro – 13,5 tūkstošu sēdvietu ietilpīgu stadionu uzbūvēt nevar!

"Aptuveni rēķinātais skaits ir vidēji divi, divarpus tūkstoši par vienu sēdvietu," solīja LFF stūrmanis Ļašenko. 

Taču Indriksons norādīja, ka jau 2018. gadā šī summa bija 3000 eiro bet šobrīd varētu būt vēl lielāka.

Tātad matemātika vienkārša – jārēķinās ar vismaz 40 miljoniem.

To pierāda arī jaunuzceltais Kauņas stadions Lietuvā. Indriksons piebilda, ka pēc viņu aprēķiniem Latvijas stadions izmaksātu ap 60–90 miljonus eiro.

Palīgā nāks UEFA nauda, bet arī šeit Latvijas un UEFA vadības nosauktie cipari atšķiras tik dramatiski, ka ir sajūta, ka Latvijas federācija ar UEFA pirms tam savā starpā nerunā.

Iepriekš Ļašenko pauda, ka UEFA segs pusi no finansējuma, taču UEFA prezidents Aleksandars Čeferins intervijā nosaucis pilnīgi citus slaitļus.

"Tā ir fiksēta summa ar ko iesaistīsimies, mums ir 55 federācijas, ir skaidrs, ja izmaksas augs, tad, protams, tie nebūs solītie 30–40%," teica Čeferins. 

Turklāt jāatceras, ka UEFA stadiona celtniecībai atsevišķi naudu nedos. Tā ir infrastruktūrai paredzētā nauda, – ja to izlietosim stadionam, tad vairākus gadus Latvijas federācijai nebūs līdzekļu ne tikai jaunu laukumu būvniecībai, bet arī esošo attīstībai.

UEFA prezidenta vizīte Latvijā viennozīmīgi bija izgāšanās, kuluāros runā, ka arī Čeferins bijis nikns. Un šoreiz pamatoti.

"Varbūt kāds var teikt, ka pārāk daudz ambīciju, tas taču ir tikai futbola stadions. Es atvainojos, tā nav! Tas ir, iespējams, objekts, ar kuru mēs varam panākt infrastruktūras attīstību un atrast labāko tai vietai un arī stadionam," teica pilsētplānotājs Balgalis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti