Sadaļas Sadaļas

Bezzubova slepkavība vedina izvērtēt Austrumeiropas tikumus Latvijas futbola vidē

Pagājušajā nedēļā Purvciemā atklāti un brutāli veiktā futbola aģenta Romana Bezzubova slepkavība šokēja Latvijas sabiedrību, kā arī krietni sabangoja futbola aizkulišu ūdeņus. Tika izteikta virkne publisku līdzjūtību, bet aktuāls līdz ar šo slepkavību kļuva jautājums, vai tas tika darīts Bezzubova profesionālo darbību dēļ futbola vidē. Versijas ir dažādas, bet viens ir skaidrs – pašmāju futbolā dominē gan nauda no Austrumeiropas, gan arī šīs pasaules daļas tikumi un nerakstītie likumi. Arī iepriekš pat visaugstākā ranga Latvijas futbola vides pārstāvjiem izteikti draudi „izraut rokas un kājas”.

Par pagājušās nedēļas vidū Purvciemā pastrādāto kliedzošo slepkavību neoficiāli izvirzītas vairākas versijas. Tiek uzskatīts, ka noziegums ir saistīts ar Bezzubova darbu spēlētāju tirgū kā aģentam, bet tāpat viena no teorijām pieļauj, ka izrēķināšanās nav saistīta ar futbolu. 

Aģenta Bezzubova slepkavība raisa jautājumus par Latvijas futbola vidiMārtiņš Kļavenieks

Šis gan ir Latvijas jaunlaiku vēsturē brutālākais noziegums, kas saistīts ar vietējā futbola virtuvi. Pirms vairāk nekā 11 gadiem tika apcietināts toreizējais „Ventspils” kluba direktors Sergejs Barkovskis un vēl trīs personas. Lietas skatīšana ilga vairākus gadus, bet 2014. gadā tiesa visus attaisnoja.

Barkovski policija aizturēja 2010. gada martā aizdomās par izspiešanu personu grupā. Apsūdzēti tika arī Rasuls Eļmurzajevs, bokseris Nikolajs Grišuņins un Sergejs Fetiskins. Policija, izmeklējot šo lietu, noskaidroja, ka no cietušajiem esot pieprasīta ne tikai nauda, bet arī sportistu īpašumi. Kopumā tika atklātas četras noziedzīgā nodarījuma epizodes.

Bezzubova slepkavība notika pavisam nesen, tāpēc to pagaidām vēl nevar iekļaut kopējā ainā par to, kā Latvijas futbola vidē notiek darījumi, ietekmes sadale.

Skaidrs gan ir tas, ka

vietējā klubu futbolā šobrīd dominē nezināmas izcelsmes Austrumeiropas nauda, kas šeit nonāk ar dažādu kaimiņzemju investoru palīdzību.

Šobrīd Latvijas futbola virslīgā čempionei „Riga”, „Liepājai”, „Valmierai”, daļēji Jūrmalas „Spartakam” un vēl pirms nedēļas arī „Ventspilij” galvenie investori ir krievu izcelsmes, bet naudas plūsmas avots līdz galam nav nosakāms. „Valmierai” naudu dodot kāds bagāts kungs, kurš mīt Šveicē, pēdējo trīs gadu čempiones „Riga” investors ir Krievijas miljonārs Sergejs Lomakins, kurš iekļauts Latvijai nevēlamo personu jeb „melnajā sarakstā”. Viņš gan apņēmies tuvākajos pāris gados ieguldīt 50 miljonus eiro jaunos infrastruktūras objektos Mežaparkā un Piņķos, kas Latvijas futbolam būs paliekošs resurss.

Pēc Bezzubova nošaušanas sociālās saziņas vietnē „Twitter” savu sašutumu neslēpa vietējā futbola vidē neviennozīmīgi vērtētais Krišjānis Kļaviņš. Viņa vārds divtūkstošo gadu sākumā tika saistīts ar apjomīgas bagātības nopelnīšanu, iesaistoties sarunāto spēļu shēmās. Latvijas Radio uzrunāja Kļaviņu, lūdzot izteikt viedokli par pašmāju futbola vidē valdošajiem nerakstītajiem likumiem.

Kļaviņš atgādināja, ka

futbols ir visnaudīgākais sporta veids, kas vilina daudz dažādu pelēku un melnu cilvēku tam apkārt.

Tas ietekmējis futbola auru jau kopš deviņdesmitajiem gadiem. 

"Varbūt mainās cilvēki, bet aura nemainās. Mēs zinām, ka ir cilvēki vesti uz mežu un sisti ne tikai tajā vienā Ventspils gadījumā," teica Kļaviņš. "Tas, kas notika šeit [Bezzubova slepkavībā], pat nezinu, kā to var labāk raksturot. Nespēju iedomāties, ka gaišā dienas laikā Latvijā kādu var vienkārši ar automātu nobliezt krustojumā. Kaut ko līdzīgu dara tikai, ja ir ļoti, ļoti liela nauda apakšā."

Latvijas futbols ir ļoti integrēts nevis Eiropas, bet Austrumeiropas futbola sistēmā, uzsvēra Kļaviņš. "Tā vide vismaz Krievijā ir ārkārtīgi kriminālām lietām pārpilna. Aiz katra aģenta tur stāv kāds grupējums, kas saņem savu daļu no katra darījuma. [Tas] nav iedomājams Rietumeiropā, piemēram, Anglijā vai Zviedrijā, bet Krievijā ir bijuši gadījumi, ka cilvēkus nošauj pēc tam, kad viņi ir pārvilinājuši kādam citam aģentam parakstītu spēlētāju."

Uzreiz pēc Bezzubova nāves publisku līdzjūtību izteica arī Latvijas Futbola federācijas prezidents Vadims Ļašenko, kurš labi pazina nozieguma upuri. Bijušais federācijas prezidents Guntis Indriksons uzskata, ka šis

noziegums saistāms ar to, ka šībrīža LFF vadība nav neitrāla, kā arī nespēj nodzēst aizkulisēs uzvirmojušus konfliktus, kas draud ar līdzīgām sekām.

Indriksons stāstīja, ka LFF prezidenta gaitās ir piedzīvojis arī dažādus pamatīgus draudus un asumus, bet pie galda ar visām ieinteresētajām pusēm konflikti allaž atrisināti bez skandāliem un lielas publicitātes. Indriksons uzskata, ka Bezzubovs nogalināts ne par ko, īstenojot citu cilvēku iebiedēšanas akciju. 

"Tas iet ārpus jebkuriem rāmjiem, un futbola federācijas vadībai jāuzņemas morāla atbildība," teica Indriksons. "Man 22 gados [federācijas vadībā] tādas lietas nenotika, bet varēja uzsprāgt jebkurā brīdī. Piecas, sešas vai vairākas reizes, esmu dzirdējis tekstus, ka tev rokas pārstādīs, kur kājas aug un kājas pārstādīs, kur rokas aug."

Te gan jāpiebilst, ka Indriksonam savas prezidentūras laikā lieti noderēja kontakti iekšlietu struktūrās, kā arī pieredze Valsts drošības komitejā. Protams, arī nauda, kas vairoja ietekmi.

Līdz šim pēdējos gados Latvijas futbols iztika bez skaļiem skandāliem, kur iesaistīta apšaubāmas izcelsmes nauda vai ietekmes dalīšana.

Gadsimta otrās desmitgades sākumā šķietami veiksmīgi tika izskausta sarunāto spēļu sērga virslīgā, kas bija galvenais klupšanas akmens. Arī klubu īpašnieki vairs nebija viendienīši, kā bēdīgi slavenais Ross Akmens Kuldīgas „Ventā” pirms aptuveni 15 gadiem.

Neoficiāli zināms, ka Bezzubovs sev izdarīja lāča pakalpojumu, apvedot ap stūri „Valmieras” kluba vadību, kad pērnajā sezonā šajā komandā iekārtoja savus klientus. Par to klubā joprojām daudziem esot rūgta garša mutē. Vēl izskan, ka šobrīd kaut kur klusi noslēpies Bezzubova draugs Vladimirs Koļesņičenko, kurš vēl „Skonto” kluba laikos iesaistījās dažādās finanšu mahinācijās, bet tagad varētu būt Purvciema šāvēju nākamais mērķis.

Visas šīs versijas gan ir neoficiālas un šobrīd lietu šķetina policija. Viens gan ir skaidrs – Latvijas futbola vidē notiekošais vairāk veicināja pagājušajā nedēļā notikušo, nekā to varēja novērst.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV") pirmdien Latvijas Radio pauda, ka viņš personīgi nesaista Bezzubova slepkavību ar aģenta profesionālo darbību. Vienlaikus Ģirģens norādīja, ka kopš viņa stāšanās amatā ir mazinājusies organizētā noziedzība Latvijas sportā, tostarp totalizatoru ietekme manipulēšanā ar spēļu rezultātiem.

Ģirģens aicināja nepārmest policijai tūlītēja rezultāta nepaziņošanu, jo esot nepieciešams laiks pierādījumu nostiprināšanai.

KONTEKSTS:

Rīgā, Purvciemā, trešdien, 14. aprīlī, no rīta noticis sevišķi smags noziegums – sašauta kāda persona, kura notikuma vietā gājusi bojā. Bojāgājušais ir Romāns Bezzubovs – viens no Latvijas Futbola federācijas oficiāli reģistrētajiem un labi zināmajiem futbola aģentiem.

Patlaban tiek pārbaudītas visas iespējamās versijas, tostarp par pasūtījuma slepkavību, ņemot vērā nozieguma izpildes un sagatavošanas veidu. Tiek pieļauts, ka noziegums varētu būt saistīts arī ar upura profesionālo darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Futbols
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt