ASV prokuroru teiktais raksturo FIFA kā totālas korupcijas ietekmētu organizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāku ASV prokuroru un citu likumsargu teiktais pēc Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) amatpersonu aizturēšanas raksturo FIFA kā totālas korupcijas ietekmētu organizāciju, liecina aģentūras AP informācija. Paralēli izmeklēšana par futbolā vairākus gadu desmitus ilgušiem netīriem daudzu miljonu dolāru nelikumīgiem darījumiem risinās gan ASV, gan Šveicē, kur trešdien tika aizturētas septiņas FIFA amatpersonas. 

ASV apsūdzības 47 epizodēs ir izvirzītas 14 personām, kuras vaino izspiešanā, krāpšanā un naudas atmazgāšanā kopš 1991.gada. Pēc apsūdzības teiktā, personu grupa pēc sazvērestības kukuļos un nelikumīgos atpakaļmaksājumos saņēma vairāk nekā 150 miljonu dolāru. Savu vainu atzinušas jau četras personas un divi uzņēmumi. 

Šveices tieslietu ministrija informēja, ka seši no septiņiem trešdien Cīrihē aizturētajiem apstrīd viņu izdošanu ASV. Jau dažas stundas pēc aizturēšanas sākās advokātu centieni nepieļaut viņu klientu izdošanu.

ASV likumsargi pavēstīja, ka Šveicē tika aizturēti FIFA viceprezidenti Džefrijs Vebs no Kaimanu salām un Euhenio Figueredo no Urugvajas, kā arī Eduardo Li no Kostarikas, Hulio Roha no Nikaragvas, Kostas Takas no Lielbritānijas, Rafaels Eskivels no Venecuēlas un Žozē Marija Marins no Brazīlijas. Šveices amatpersonas nenosauca personu, kas piekrita vienkāršotai izdošanas procedūrai. 

ASV ģenerālprokurore Loreta Linča paskaidroja, ka Amerikā veic atsevišķu izmeklēšanu, taču tā notiek paralēli Šveices likumsargu centieniem noskaidrot patiesību par 2018. un 2022.gada Pasaules kausa finālturnīru rīkošanas tiesību piešķiršanu attiecīgi Krievijai un Katarai. Par noskaidrotu faktu viņa nosauca kukuļošanu 2010.gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīra rīkotāju tiesību piešķiršanā Dienvidāfrikai, kad pirmo reizi pasaulē spēcīgāko futbola valstsvienību noteica Āfrikā.

"Pat šajā vēsturiskajā notikumā FIFA amatpersonas un citi radīja korumpētu procesu, izmantojot kukuļus, lai ietekmētu lēmumu rīkotājvalsts izvēlē," sacīja ASV ģenerālprokurore. Viņa nekomentēja 2018. un 2022.gada Pasaules kausa rīkošanas tiesību piešķiršanu, bet piebilda, ka FIFA būtu daudz ko darīt iesaistīto personu veikuma izvērtēšanā. 

Pēc Linčas teiktā, kukuļošana ietekmēja arī FIFA prezidenta vēlēšanas 2011.gadā, bet saistībā ar 2016.gada Amerikas kausa sarīkošanu ASV kukuļos tika samaksāti 110 miljoni dolāru. Tādēļ ASV prasīs Šveicē aizturēto personu izdošanu un citu personu aizturēšanu par ASV likumu pārkāpšanu. 

Krāpšanā tika atrasti desmitiem miljonu dolāru, kas bija nobēdzināti Honkongā, Kaimanu salās un Šveicē, informēja ASV nodokļu aģentūras kriminālizmeklēšanas nodaļas vadītājs Ričards Vebers.

Centienos atbrīvot pasaules futbolu no korupcijas ir sperts tikai pirmais solis, uzsvēra Ņujorkas apgabala prokurors Kellijs Karijs. ASV likumsargi gan atsakās atbildēt uz jautājumiem par FIFA prezidentu Zepu Blateru un viņa iespējamo lomu nelikumīgās darbībās. 

Savukārt Krievijas ārlietu ministrija pēc FIFA amatpersonu aizturēšanas vainoja ASV par tās jurisdikcijas nepamatotu attiecināšanu uz citām valstīm. FIFA amatpersonu aizturēšanu Krievijas ārlietu ministrijā nosauca par vēl vienu gadījumu, kad ASV likumi tiek uzspiesti ārpus tās robežām. 

FIFA arvien gatavojas piektdien paredzētajām organizācijas prezidenta vēlēšanām un sevi korupcijas skandālā nosauca par cietušo pusi. Pat trešdien veiktie aresti nespēja sašķobīt ietekmīgās asociācijas lecīgo komunikāciju. Ārkārtas preses konferencē Blaters neparādījās un žurnālistu jautājumiem neatbildēja. Medijiem saplosīšanai pameta asociācijas runasvīru FIFA komunikāciju un sabiedrisko attiecību direktoru Valteru de Gregorio, kurš uzsvēra, ka čempionāti Krievijā un Katarā būs, kā arī noliedza jebkādu Blatera līdzdalību nelikumīgās darbībās. 

"Viņš [Blaters] ir prezidents un pēc divām dienām ir [FIFA prezidenta] vēlēšanas. Ja 209 dalīborganizācijas viņu pārvēlēs, tad viņš ir prezidents arī nākamos četrus gadus," pārliecību par FIFA vadītāja nezūdošu varenību pauda de Gregorio.

Blatera vienīgais konkurents cīņā par FIFA prezidenta amatu ir Jordānijas princis Ali bin al Huseins, kam vēlēšanās neparedz favorīta lomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti