Latvijas futbola aģents: Spēlētāju pāreju juridisku regulējumu Eiropā vēl grūti iedomāties

Pēc Eiropas Savienības (ES) tiesas lēmuma Starptautiskā futbola federācija (FIFA) plāno sarunas ar visām iesaistītajām pusēm, lai izmainītu spēlētāju pāreju noteikumus un tie atbilstu ES likumiem. "Baltic Sports Agency" futbola aģents Patriks Ancāns uzskata, ka pašlaik vēl ir grūti iedomāties risinājumu, jo spēlētāju pāreju bizness ir mūsdienu futbola milzu daļa.

FIFA sarunās vēlas risināt jautājumus par kompensācijas aprēķinu spēlētāja līguma laušanas gadījumā, soda sankcijām par līguma laušanu un spēlētāja pārejai uz citu klubu nepieciešamā sertifikāta izsniegšanas mehānismu. FIFA uzsvēra, ka jebkurā gadījumā respektēs Eiropas likumus un darbosies saskaņā ar tiem. Sagaidāms, ka izmaiņas ieviesīs FIFA nolikuma punktā, kas regulē spēlētāju statusu un pārejas uz citu klubu. 

Eiropas Savienības tiesa 4. oktobrī pieņēma pašlaik 39 gadus vecajam Francijas futbolistam Lasanam Diaram labvēlīgu lēmumu lietā, kas attiecas uz 10 gadu seniem notikumiem. Tiesa nolēma, ka atsevišķi nosacījumi FIFA spēlētāju pāreju noteikumos ir pretrunā Eiropas Savienības likumiem un brīvai darbaspēka kustībai. 

Ancāns sagaida, ka

izmaiņām spēlētāja statusa un pārejas noteikumos pēc Diaras lietas vajadzētu parādīties, jo pretējā gadījumā futbolisti arvien biežāk ar saviem pārstāvjiem tieksies iztiesāt lietas Eiropas Savienības tiesā, un, balstoties uz ES likumiem, ar pamatotām cerībām panākt labvēlīgu lēmumu.

"Manuprāt, šeit vienīgais jautājums ir, kā FIFA spēs aizstāvēt savas un galvenokārt klubu intereses un tās kaut kādā veidā saskaņot ar ES likumiem," LSM.lv norādīja Ancāns. "Saprotams, ir jābūt noteikumiem, kas ievieš kārtību futbolā un tajā pašā laikā arī aizliedz spēlētājiem rīkoties, nerespektējot noslēgtos līgumus. Taču ir daudz gadījumu, tai skaitā arī latviešu spēlētājiem, kad FIFA pāreju noteikumi ir milzīgs karjeras attīstības šķērslis. Protams, beigās tie ir klubi, kas izbojā daudzu spēlētāju karjeru, bet tas ir balstīts uz FIFA noteikumiem, tādēļ bieži vien par to nemaz nerunā."

Patriks Ancāns
Patriks Ancāns

Ancāns uzsvēra, ka ir vairāk jāaizstāv spēlētāju intereses, jo futbols ir viņu dzīve. Tādēļ jauni ierosinājumi būtu nepieciešami, tieši lai uzlabotu spēlētāju pozīcijas.

Ne visi futbolā uzskata, ka risinājumi ir jānosaka FIFA.

Pasaules futbolistu arodbiedrības FIFPro jurists Pieters Pepe uzskata, ka risinājums būtu kolektīvais darba līgums, par ko vienotos spēlētāji un klubi. Savukārt FIFA, viņa ieskatā, nebūtu iemeslu noteikt darba devēju un ņēmēju attiecības. 

FIFA pašreizējie noteikumi paredz, ka gadījumos, kad spēlētājs pārkāpj līguma nosacījumus vai vienpusēji pārtrauc vienošanos un klubs tādēļ ar viņu lauž līgumu, futbolistam kopā ar savu jauno klubu ir jāmaksā kompensācija iepriekšējam klubam. 

KONTEKSTS:

Diaras gadījumā 2014. gada augustā Maskavas "Lokomotiv" ar viņu lauza līgumu, norādot uz spēlētāja pieļautu vienošanās pārkāpumu, un pieprasīja arī 20 miljonu eiro kompensāciju. Diara atteicās maksāt un pats pieprasīja kompensāciju no kluba. Vēlāk FIFA noteica, ka spēlētājam jāsamaksā 10 miljoni eiro savam bijušajam klubam. Lēmumu atbalstīja Starptautiskā Sporta arbitrāžas tiesa, turklāt Diaram ar atpakaļejošu datumu piesprieda 15 mēnešu diskvalifikāciju.

Pēc FIFA noteikumiem, ko Diara sekmīgi apstrīdēja Eiropas Savienības tiesā, jebkurš klubs, kas viņu nolīgtu, kļūtu līdzatbildīgs soda naudas maksāšanā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti