ĪSUMĀ:
- Pasaules kausa finālturnīrā 2026. gadā pirmoreiz piedalīsies 48 komandas, Eiropai atvēlētas 16 vietas
- Kvalifikācijas izlozē Eiropas 54 valstsvienības sadalīs 12 grupās pa četrām vai piecām komandām
- Iespēja pretendēt uz vietu finālturnīrā būs arī četrām izlasēm pēc rezultātiem Nāciju līgā
- Nepabeigtā Nāciju līgas turnīra dēļ uzreiz nebūs precīzi zināms visu kvalifikācijas grupu sastāvs un kalendārs
- Komandu sadalījumu grupās ietekmēs arī politiski, klimata un ģeogrāfiski faktori
Pēc pēdējām spēlēm UEFA Nāciju līgas grupās kļuva skaidrs komandu sadalījums izlozes grozos Pasaules kausa Eiropas kvalifikācijas turnīrā. Sagaidāms, ka Latvijas izlase izlozē būs priekšpēdējā – 4. – grozā.
Pasaules kausa kvalifikācijas izlozē Eiropas zonā 54 valstsvienības sadalīs 12 grupās. Sešās grupās būs pa četrām izlasēm, bet vēl sešās – pa piecām valstsvienībām. Krievija kā agresorvalsts no starptautiskās futbola aprites arvien ir izslēgta.
Pasaules kausa finālturnīrā 2026. gadā ASV, Kanādā un Meksikā pirmoreiz piedalīsies 48 valstsvienības, un līdz 16 nacionālajām izlasēm ir palielināta Eiropas kvota. Vietu finālturnīrā garantēs 12 kvalifikācijas grupu uzvarētāji, bet atlikušās četras vakances sadalīs izslēgšanas turnīrā, kur piedalīsies visi otro vietu ieguvēji priekšsacīkšu grupās.
Kvalifikācijas izslēgšanas turnīrā iekļūs arī četras turnīra rangā augstāk ierindotas valstsvienības, kas Nāciju līgā kļuva par grupu uzvarētājām.
Būtiski, ka izlozē pirmajā grozā ir astoņas komandas, kas iekļuva ceturtdaļfinālā Nāciju līgā, un šis turnīrs vēl turpināsies 2025. gada pavasarī. Līdz ar to izlozē kļūs zināms vien, kuras vietas ieguvēji nonāks ielozētajā grupā, bet tieši kura komanda tā būs, noskaidrosies tikai pavasarī.
Vietas četru komandu kvalifikācijas grupā būs rezervētas četrām izlasēm, kas sasniegs jūnijā plānotās Nāciju līgas finālčetrinieka spēles un tādēļ kvalifikācijā varēs startēt tikai septembrī. Savukārt piecu komandu grupas pirmās spēles varēs aizvadīt jau martā. Priekšroka iekļūt četru komandu grupā būs arī komandām, kas pavasarī piedalīsies pārspēlēs Nāciju līgā.
Politisku iemeslu dēļ Starptautiskā futbola federācija (FIFA) ir noteikusi piecus komandu pārus, kas izlozē nevar nonākt vienā grupā.
Tādēļ kopā nesalozēs Armēniju un Azerbaidžānu, Baltkrieviju un Ukrainu, Gibraltāru un Spāniju, Kosovu un Bosniju/Hercegovinu, kā arī Kosovu un Serbiju. Lai gan Latvijas Futbola federācija (LFF) ir informējusi par neiespējamību spēlēt pret agresorvalsts atbalstītāju Baltkrieviju, UEFA attiecīgu lēmumu nav pieņēmusi. Tiesa, Pasaules kausa kvalifikācijā abas komandas nevarēs salozēt kopā, jo tās ir izliktas vienā grozā.
Latvija ir iekļauta deviņu valstu vidū, kur jārēķinās ar skarbiem laikapstākļiem agrā pavasarī un vēlā rudenī. Katrā grupā varēs ielozēt ne vairāk kā divas šādas valstis, tostarp kopā nevar salozēt Fēru salas un Islandi kā divas valstis ar īpaši sarežģītiem ziemas laikapstākļiem.
Islandei, Kazahstānai un Azerbaidžānai lielu ģeogrāfisko attālumu dēļ ir noteikts ierobežojums nonākt grupā ar vairāk nekā vienu valsti no noteikta saraksta.
Visas spēles kvalifikācijas grupu kārtā noslēgsies 2025. gada novembrī.
Pirms Pasaules kausa kvalifikācijas izlozes Latvijas valstsvienība piektdien, 22. novembrī, uzzinās pretinieku pārspēlēs par vietas saglabāšanu Nāciju līgas C līmenī. Latvijas futbolisti C līgas grupā palika pēdējie un pārspēlēs tiksies ar Gibraltāru vai Maltu, kas ieguva otro vietu zemākajā D līgā.
Pasaules kausa kvalifikācijas Eiropas zonas izlozes grozi
1. grozs: Spānija, Portugāle, Vācija, Francija, Itālija, Nīderlande, Dānija, Horvātija, Anglija, Beļģija, Šveice, Austrija
2. grozs: Ukraina, Turcija, Zviedrija, Velsa, Ungārija, Serbija, Polija, Grieķija, Rumānija, Slovākija, Čehija, Norvēģija
3. grozs: Skotija, Slovēnija, Īrija, Albānija, Ziemeļmaķedonija, Gruzija, Somija, Islande, Ziemeļīrija, Bosnija un Hercegovina, Melnkalne, Izraēla
4. grozs: Bulgārija, Luksemburga, Baltkrievija, Kosova, Armēnija, Kazahstāna, Azerbaidžāna, Igaunija, Kipra, Fēru salas, Latvija, Lietuva
5. grozs: Moldova, Malta, Andora, Gibraltārs, Lihtenšteina, Sanmarīno