Šveicē startē pasaules čempionāts florbolā, Latvijas izlase gatava izaicināt favorītus

Latvijas vīriešu florbola izlase sestdien Šveices lielpilsētā Cīrihē sāks pasaules čempionātu, turpinot valstsvienību turnīriem piesātinātu posmu – gada laikā notiks jau trešais lielais izlašu turnīrs. Latviju pirms pasaules čempionāta dažādās prognozēs, kā parasti, ierindo uzreiz aiz lielā četrinieka – Zviedrijas, Somijas, Šveices un Čehijas, taču pēdējo turnīru pieredze liecina, ka favorītiem Latvija jāuzskata par arvien nopietnāku, līdzvērtīgāku pretinieku.

Florbola izlasēm pēdējais gads bijis spēlēm un lieliem turnīriem netipiski bagāts – pērn risinājās Covid-19 dēļ pārceltais 2020. gada pasaules čempionāts, pavasarī sekoja kvalifikācijas turnīrs šīgada pasaules čempionātam, vasarā norisinājās Pasaules spēles ASV, bet tagad kārta vēl vienam pasaules čempionātam.

Pēc izgāšanās mājās 2016. gadā Latvijas izlase pēdējos divos pasaules čempionātos bijusi sev ierastajā 5  pozīcijā. Šī vieta pasaules čempionātos izcīnīta sešas reizes, bet augstāk tā arī nav izdevies pakāpties, lai gan iespējas ir bijušas. Statistika gan attiecas uz pasaules čempionātiem, jo

vasarā Pasaules spēlēs Latvijas florbolistiem izdevās aizcīnīties līdz 4. vietai, pa ceļam atņemot punktus lielvalstīm –

neizšķirts pret Zviedriju (6:6) un uzvara pār Šveici (6:5). Izšķirošajiem mačiem spēku gan pietrūka – pusfinālā neveiksme pret Somiju (1:5), spēlē par 3. vietu zaudējums Čehijai (3:7), tomēr augstākais sasniegums Latvijas florbola vēsturē bija kabatā.

Viens no valstsvienības treneriem Ingus Laiviņš norādīja, ka turnīrs ASV florbolistiem sniedza papildu pārliecību, bet, dodoties laukumā Šveicē, iepriekšējie rezultāti vairs neko nenozīmē.

"Protams, tas sniedz pārliecību, bet nevaram domāt, ka tas būs vienkārši izdarāms vai katrā spēlē to atkārtosim. Nav jāmeklē motivācija, bet svarīgi noturēt fokusu tieši tām spēlēm, temps būs augsts un pretinieks gatavosies nedaudz savādāk. Pirms tam viņi rēķinājās, ka tomēr ir līmeni augstāk par mums un bijušas diezgan stabilas uzvaras. Pēdējais turnīrs jau bija citāds, un somu treneri teica, ka Somijas televīzijā ar mums rēķinās kā ar līdzvērtīgiem pretiniekiem, tāpēc būs sarežģītāk izdarīt to pašu," paskaidroja Laiviņš. "Somijas florbola statistiķi pēc turnīra Pasaules spēlēs bija izvilkuši, ka pēc bīstamajiem momentiem un tā, ko veidojām laukumā, mums savstarpējā spēle procentos bija jāuzvar 58 pret 42. Tas nozīmē, ka pietrūka pats galvenais – momentu realizācija."

Latvijas izlase uz Šveici dodas ar zināmiem, pārbaudītiem spēlētājiem – 20 florbolistu pieteikumā atrodami 4 debitanti, bet 9 no 20 spēlētājiem ir vismaz divu čempionātu pieredze.

Ar lielu atrāvienu pieredzējušākais spēlētājs būs komandas kapteinis Artis Raitums, kurš Latvijas nacionālo izlasi pieaugušo pasaules čempionātos pārstāvēs devīto reizi. 34 gadu vecumā Raitums, būdams spēlējošais treneris Talsu komandā, aizvada lielisku sezonu un ir ceturtais rezultatīvākais spēlētājs Latvijas čempionātā.

"Deviņi čempionāti, tas jau ir tikai cipars. Tas ir pasākums, kuru izbaudu, kur vēlos būt. Florbolā tagad bija Pasaules spēles, kas, manuprāt, ir augstākais, uz ko tiekties, bet pēc tam seko pasaules čempionāts. Ir tā sajūta, ka varam spēlēt ar TOP4 kā līdzīgs ar līdzīgu un iekost viņiem, aizķerties. Ko rādīs rezultāti, to jau redzēsim," sacīja pieredzējušais florbolists. "Vēl pirms Pasaules spēlēm pasaules čempionāta kvalifikācijas spēlē pret Somiju guvām pārliecību, ka, ja izpildām treneru dotos uzdevumus un pašiem ir pārliecība, ka varam, tad prātā zinām, ka varam ar viņiem spēlēt."

Raitums atzīmēja, ka

Pasaules spēlēs tika spēlēts formātā trīs periodi pa 15 minūtēm, savukārt pasaules čempionātā būs vecais formāts, proti, trīs periodi katrs 20 minūšu garumā.

Florbolists gan ir pārliecināts, ka ne jau spēles ilgums būtiski ietekmē spēku samērus laukumā.

"Esam gatavi spēlēt jebkādā formātā. Kā teicu pēc Pasaules spēlēm, gribas pierādīt, ka ne jau formāts maina mūsu spēku. Gribam pierādīt, ka varam spēlēt labi gan tādā formātā, gan 3x20 formātā. Es ticu, ka viss būs labi un tā nebūs problēma," norādīja valstsvienības kapteinis.

Latvijas izlase turnīra pirmajā spēlē Cīrihē spēlēs pret Čehiju, bet turpinājumā sagaida cīņa arī pret Zviedriju un Vāciju.

"Uz papīra varbūt liekas, ka čehi ir nomināli vājāki, jo mums viņus iepriekš izdevies uzvarēt, bet manā skatījumā viņi tuvākajos gados mēģinās izcīnīt zeltu, jo viņiem pēdējo gadu juniori ir bijuši čempioni. Viņiem paaudžu maiņa ir notikusi, un tas ir tikai laika jautājums. Vācija ir pretinieks, ar kuru mums vienmēr bijis grūti. Viņi pret mums spēlē no aizsardzības. Mēģina izturēt aizsardzībā un cenšas uztaisīt spēles rezultātu sev labvēlīgu. Viņiem ir meistarīga komanda ar labiem spēlētājiem, labā līmenī, kas spēlē Šveicē un citur. Pret vāciešiem būs ļoti svarīgs starts – ja to spēli ievirzām sev labā gultnē, tad visam jābūt kārtībā. Ja sākums ir nervozs, tad būs grūti, ko pierādīja Nāciju turnīrs, kur nespējām Vāciju uzvarēt, zaudējums 2:5," pretiniekus grupu turnīrā raksturoja Laiviņš, norādot, ka izloze kopumā ir gana pateicīga, lai domātu par labiem rezultātiem visa turnīra griezumā.

"Mūsu vadošajiem spēlētājiem ir tiešām ļoti augsta kvalitāte, bet uz trešo maiņu mums nosacīti ir 40 cilvēki, kurus katrs treneris varētu izvēlēties pēc saviem ieskatiem," turpināja treneris.

Latvijas mērķis pasaules čempionātā ir noturēt līdzšinējās pozīcijas, proti, izcīnīt 5. vietu un būt labākajiem no pārējiem, bet pie iespējas censties beidzot tikt augstāk, kas jau izdevās Pasaules spēlēs.

"Personīgi es būšu apmierināts, ja parādīsim labu sniegumu pret topa valstīm, pārliecinošu sniegumu pret nomināli vājākām valstīm. Es gribu pierādījumus tam, ka tā, kā šobrīd strādājam, mēs to rezultātu varam sasniegt. Parādīt, ka strādājam pareizā virzienā. Redzam, ka topa valstis, nākot pret mums spēlēt, viņi ir sagatavojušies, viņiem ir pretinieks, pret ko nopietni spēlēt. Piemēram, Pasaules spēlēs pret Čehiju, kad izsauca pirmos pieciniekus – čehi redz, kas iznāk mums, viņi uzreiz norotē savu sastāvu. Tas nozīmē, ka viņi gatavojas, kas līdz šim tā nav bijis," par mērķiem un nopelnīto lielvalstu cieņu stāstīja Raitums.

Gan treneri, gan spēlētāji uzsver, ka daudz augsta līmeņa izlašu spēles Latvijas valstsvienībai nāk tikai par labu, jo nepieciešama regulāra prakse darboties tādā ātrumā un līmenī, ko klubu čempionātos ne vienmēr iespējams gūt. Latvijas izlase tradicionāli centīsies demonstrēt stabilu spēli aizsardzībā, bet

galvenā trenera Arto Rīhimeki vadībā jau vairākus gadus tiek strādāts, lai uzlabotos spēle ar bumbiņu, trenerim šajā spēles aspektā redzot progresu.

Valstsvienības kodolu veido gana pieredzējuši spēlētāji, kuri sevi pierādījuši gan iepriekšējos čempionātos, gan Pasaules spēlēs – pamatvārtsarga loma vismaz turnīra sākumā, visticamāk, tiks atvēlēta Jānim Salcevičam, bet viņa dublieris būs Markuss Plūdums. Aizsardzībā pieredzējušākie un stabilākie ir Artūrs Jurševskis un Morics Krūmiņš, abiem esot spējīgiem nest būtisku pienesumu arī uzbrukumā. Tiek cerēts arī uz talantīgo Jāni Ragovski, kurš meistarību turpina slīpēt Somijā.

Uzbrukumā līderu cienīgu sniegumu gaida no Pētera Trekšes un Rolanda Kovaļevska, kuri bijuši galvenie punktu guvēji iepriekšējos turnīros, taču Latvijas izlases sastāvs ir pietiekami dziļš, sabalansēts un kvalitatīvs, lai vārtus spētu gūt jebkurš trijnieks. Traumas dēļ nevar palīdzēt Krišjānis Tiltiņš, kurš iepriekšējos turnīros labi sevi apliecinājis, bet kopumā

izlase uz pasaules čempionātu dodas faktiski optimālajā sastāvā, lai gan pirms turnīra florbola aprindās, protams, bija diskusijas, kāpēc ir vai nav paņemts kāds noteikts spēlētājs.

Čempionāta atklāšanas spēlē sestdien plkst. 14.30 Latvijas un Čehijas izlases tiksies jaunatklātajā Cīrihes arēnā. Svētdien mačs jau plkst. 13, Vintertūrā tiekoties ar spēcīgo Zviedriju, savukārt pirmdien vakarā plkst. 19 Latvijai grupas pēdējā spēle Cīrihē, cīnoties ar Vāciju.

Grupas divas labākās komandas uzreiz kvalificēsies ceturtdaļfinālam un iegūs papildu brīvdienu, savukārt 3. un 4. vietas ieguvēji spēlēs astotdaļfināla maču pret kādu no zemāka līmeņa C un D grupas pirmo divu vietu ieguvējiem. Pasaules čempionus noskaidros Cīrihē 13. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti