Pasaules florbola čempionāts Rīgā: Īss ceļvedis līdzjutējiem

Rīga šajās dienās uzņem Pasaules čempionātu florbolā, kas ne visiem ir labi zināms sporta veids. Piedāvājam īsu līdzjutēja ceļvedi, kurā iekļauta būtiskākā informācija par turnīru un pašu florbola spēli, kas, cerams, palīdzēs izprast spēles būtību.

Pasaules čempionāta līdzjutēja īsā rokasgrāmata

Kur un kad notiks pasaules čempionāts?

Čempionāts risināsies no 3. līdz 11.decembrim "Arēnā Rīga" un "Elektrum" Olimpiskajā sporta centrā. Latvijas izlase visas spēles aizvadīs "Arēnā Rīga".

Kas spēlēs pasaules čempionātā?

Piedalīsies 16 valstu vīriešu valstsvienības pieaugušo konkurencē. A un B grupās iekļautas astoņas spēcīgākās komandas, tostarp Latvija, vēl astoņas valstsvienības ir C un D grupās.

Kur vēl varēs redzēt čempionāta spēles?

Latvijas izlases spēles grupas kārtā ("Arēna Rīga") 3.decembris plkst. 19.30  Latvija - Zviedrija 4.decembris plkst. 18.15  Latvija - Čehija   6.decembris plkst. 19.30 Norvēģija - Latvija

Visas Latvijas izlases spēles tiešraidē būs redzamas LTV7 un lsm.lv.

Kurš komentēs spēles Latvijas Televīzijā?

Komentētājs būs Andris Auziņš.

Vai LTV7 pārraidēs būs arī papildu saturs?

Reinis Ošenieks gādās par intervijām spēļu starplaikos un maču noslēgumā.

Uz ko turnīrā var pretendēt Latvijas izlase?

Mājinieki grib piedalīties cīņā par bronzas medaļām un jebkurā gadījumā plāno cīnīties par augstāku pozīciju pirmajā sešiniekā.

Kas ir turnīra favorīti?

Galvenie pretendenti uz zeltu ir zviedri un viņu konkurenti - somi.

Vai "Arēnā Rīga" florbola līdzjutējiem ir kādas īpašas prasības?

Florbola čempionātā jāievēro tādas pašas uzvedības normas kā citos sporta pasākumos "Arēnā Rīga", kas neliedz skaļi atbalstīt komandu, izmantojot dažādus palīgrīkus.

Vai kādam ir priekšrocības spēļu apmeklēšanā?

Organizētas 1. līdz 6. klašu skolēnu grupas čempionāta spēles var apmeklēt bez maksas, iepriekš piesakoties.

Florbola pamatnoteikumi

• Laukumā spēlē divas komandas, katrai komandai laukumā vienlaicīgi ir seši spēlētāji, no kuriem viens ir vārtsargs. Florbolā vārtsargam nav nūjas. Komandai ir arī tiesības vārtsargu nomainīt pret sesto laukuma spēlētāju. Florbola laukuma izmērs ir 40x20 metri. Laukumam apkārt ir izvietotas apmales, kuru augstums sasniedz 50 centimetrus, laukuma stūri ir ieapaļi. Vārtu izmērs 160x115 cm. Spēle ir sadalīta trīs periodos, katrs no tiem ilgst 20 minūtes un starp periodiem ir 10 minūšu pārtraukums.

• Florbolā aizliegts turēt pretinieku vai viņa nūju, ķeksēt ar nūju, klupināt vai bloķēt pretinieku, sist pretiniekam vai viņa nūjai, sist pa bumbiņu ar nūju vai kāju augstāk par ceļgalu, spēlēt bumbiņu ar roku vai galvu. Par noteikumu pārkāpšanu pretinieku komanda iegūst tiesības uz soda sitienu. Rupja noteikumu pārkāpuma gadījumā spēlētāju var noraidīt uz divām vai piecām minūtēm, vai parādīt sarkano kartīti.

• Laukuma spēlētāji florbolā spēlē bumbiņu ar nūju. Nūjas parasti ir veidotas no viegliem un izturīgiem kompozīta materiāliem. Florbola nūja ir salīdzinoši īsa, kas nodrošina labāku spēju manevrēt.

• Florbola bumbiņai ir speciāls dizains. Tā ir izgatavota no plastikāta un parasti ir balta ar 26 caurumiem (katrs 1 cm plats) un tukšais bumbiņas vidus tai piešķir labas aerodinamiskās īpašības. Bumbiņas svars ir 23 grami, bet diametrs - 7,2 cm.

• Nūjas un bumbiņas vieglais svars nodrošina ļoti ātrus metienus. Florbolā reģistrēti par 200 km/h ātrāki metieni, kas ir vairāk nekā hokejā. Nav precīzu uzticamu datu, bet ātrākais florbola metiens ilgu laiku skaitījās 205 km/h, Ginesa rekords ātrākajam hokeja metienam ir 177,5 km/h). Bumbiņas lidojuma lielais ātrums prasa no vārtsarga ātru reakciju un spēju tvert metienus ar neapzinātiem refleksiem. Tādēļ florbola spēlēs ir salīdzinoši daudz gūtu vārtu.