Latvijas florbola pīlāri finālā dalīs zelta medaļas, jaunākiem pretendentiem cīņa par bronzu

Florbola virslīgā svētdien izšķirošajās spēlēs "Arēnā Rīga" sadalīs Latvijas čempionāta medaļas. Par godalgām cīnīsies tās pašas četras komandas, kas pērn, bet finālu pāri noskaidrojās tikai divas dienas pirms izšķirošajām cīņām, jo viena pusfināla sērija ievilkās līdz septītajai spēlei. Par 3. vietu cīnīsies divas gados jaunas, bet ļoti ambiciozas komandas, savukārt par zelta medaļām sacentīsies divi no Latvijas florbolā senākajiem un titulētākajiem klubiem.

Dienas pirmajā mačā cīņā par bronzas medaļām "Talsi NSS/Krauzers" florbolisti tiksies ar "Lielvārde/FatPipe". Abas komandas arī pirms gada bija labāko četriniekā, taču sezonu nācās noslēgt ar zaudējumu – Talsu florbolisti piedzīvoja sāpīgu neveiksmi finālā, savukārt Lielvārdes komanda zaudēja tā saucamajā mazajā finālā jeb spēlē par bronzu.

Pirms mača bronzas favorītu statusu atvēlē Talsu komandai –

pagājušās sezonas sudraba medaļu ieguvēji aizvadījuši stabilu sezonu, regulāro turnīru pabeidzot 4. vietā. Tas izslēgšanas turnīrā sagādāja pirmajā kārtā aizraujošāko dueli, talseniekiem tikai sērijas septītajā spēlē ar 6:2 pieveicot Ķekavas komandu. Pusfinālā Talsu klubs atdūrās pret Cēsu "Lekringa" barjeru, piedzīvojot zaudējumu sērijā 0-4.

Talsu komandas spēlējošais treneris Artis Raitums atzīst, ka pusfināla bilance neparāda abu komandu reālo spēku samēru, un ietekmi uz rezultātu, ļoti iespējams, atstājusi smagā ceturtdaļfināla sērija.

"Tas 0-4 bija pirmajās divās spēlēs, tur mēs bijām pelnījuši 0-4 un bija bez variantiem. Varbūt ļoti daudz emociju bijām atstājuši ceturtdaļfinālā un nebijām gatavi. Labā lieta ir, ka trešo un ceturto spēli savās mājās mēs jau sakārtojām un sēriju izlīdzinājām," pastāstīja Raitums.

"Gribētos redzēt kvalitatīvu florbolu, bet pieļauju, ka būs aktīva spēle un neviena no komandām nesēdēs dziļi aizsardzībā. Gribētu parādīt, ko tad pa sezonu esam satrenējuši un sagatavojuši, taupīties vairs nav kam. Ceru, ka būs aktīvs un ar daudz momentiem bagāts florbols," par gaidāmo bronzas maču sacīja Raitums.

Talsu komanda izceļas ar gados ļoti jaunu, bet meistarīgu sastāvu – tikai 5 no 22 pieteikumā esošajiem spēlētājiem ir dzimuši pirms 2000. gada.

Vairāki komandas ražīgākie punktu vācēji, piemēram, Valters Kalnietis un Mariss Bergmanis ir 2003. gadā dzimuši florbolisti, kuriem ir visas iespējas vēl vairāk progresēt meistarībā. Talsu sastāvā gan ir arī vairāki pieredzējušie spēlētāji – galvenais vilcējspēks uzbrukumā ir Toms Bitmanis, kurš 33 spēlēs savācis 74 punktus un ir otrais rezultatīvākais spēlētājs visā čempionātā. Tuvākajam sekotājam visā līgā ir 18 punkti mazāk.

Otra bronzas medaļu pretendente Lielvārdes komanda jau kopš 2017. gada rudens veica pakāpenisku sastāva pārbūvi, kas nu ir noslēgusies.

No tās Lielvārdes komandas, kas pagājušajā desmitgadē izcīnīja trīs Latvijas čempionu titulus, palikuši vairs tikai divi spēlētāji – Aivis Kusiņš un Antons Žuks. Vēl vairāki spēlētāji bija komandas sastāvā iepriekšējā čempionu titula sezonā 2019. gadā, tomēr tobrīd nespēlēja tik nozīmīgu lomu kā pašlaik. Līderu lomas šobrīd uzņēmušies jaunie Armands Savins, Niks Blumfelds un Juris Sandis Jēgers.

Pretstatā Talsiem, kas visu sezonu spēlēja gana stabili, lielvārdieši sāka visai neizteiksmīgi un rudenī komanda pat atradās ārpus izslēgšanas spēļu pozīcijām, taču sezonas gaitā sniegumu uzlaboja, "Lielvārdei" regulāro čempionātu noslēdzot 6. vietā. Izslēgšanas pirmajā kārtā lielvārdieši visai negaidīti un pārliecinoši sērijā ar 4-1 uzvarēja Valmieras komandu, savukārt pusfinālā "Lielvārdei" bija vajadzīgas visas septiņas spēles pret pērnā gada čempioniem Kocēnu "Rubeni" – izšķirošajā mačā zaudējums ar 3:4 un tāds pats rezultāts arī visā sērijā.

Talsu un Lielvārdes savstarpējās spēlēs šosezon labāki bija "Lielvārdes" florbolisti, kuri izcīnīja divas uzvaras, tiesa, visai sen –

viesos pašā sezonas sākumā septembrī, kā arī 2021. gada izskaņā savā laukumā. Lielvārdes klubs iepriekšējo spēli aizvadīja trešdien vakarā, kad pusfināla septītajā mačā ar 3:4 zaudēja Kocēnu "Rubenei".

"Lielvārdes" treneris Kaspars Kreimanis uzskata, ka septītajā spēlē viens no izšķirošajiem faktoriem bija pieredze šādos mačos. Kreimanis uzsver, ka otro gadu pēc kārtas palikt 4. vietā būtu ļoti sāpīgi un tas arī raisītu zināmas pārdomas.

"Viņi [pretinieki] iznāca nedaudz motivētāki, mēs kaut kā... Izbraukuma spēle, varbūt nedaudz pārdegām sākumā, pēc tam bija jāsaglabā vēsa galva un ļoti aktīvi jāspēlē, jāpieturas pie tā, ko runājām. Spēles sākumā nemaz netikām līdz vietām, kur meklēt savus metienus – sasteigti lēmumi, pazaudētas bumbas. Arī augšējie spēlētāji nestrādāja tā, kā viņiem vajadzēja strādāt, kā bijām runājuši," par zaudējumu pusfinālā teica Kreimanis. "Trakākais būs mums psiholoģiski tikt pāri zaudējumam. Jā, Talsi zaudēja 0-4, tas viņiem ir trieciens, bet viņiem ir bijis laiks atkopties no tā visa."

Lielajā finālā par zelta medaļām sacentīsies divi Latvijas florbola flagmaņi Kocēnu "Rubene" un Cēsu "Lekrings".

Šie divi klubi ir vieni no senākajiem pašmāju florbolā – abas komandas ir starp šī sporta veida aizsācējām Latvijā un nacionālajā čempionātā spēlē kopš deviņdesmito gadu sākuma. Gadu gaitā bijuši daudzi ārkārtīgi principiāli dueļi, tāpēc šis ir viens no Latvijas florbola derbijiem. Abas vienības regulāro sezonu pabeidza pirmajā un otrajā vietā, līdz ar to divas labākās komandas arī nonākušas lielajā finālā.

Lai arī abas komandas Latvijas čempionātā sacenšas ļoti ilgi, šī būs pirmā reize, kad tās savā starpā sadalīs zelta medaļas finālmačā.

Pašreizējiem čempioniem "Rubenei" ir trīs čempionu tituli, savukārt "Lekrings" var lepoties ar septiņiem čempionu kausiem – pēdējais no tiem iegūts 2015. gadā.

"Lekrings" spēlē ar trim līdzvērtīgām maiņām, turklāt katra no tām spēj iemest vārtus. Astoņi "Lekringa" spēlētāji sezonā sasniedza 35 punktu robežu, "Rubenei" tādi ir tikai četri. Līdzīgi kā "Lekringa" pēdējo gadu sīvākie konkurenti "Lielvārde", arī cēsinieki ir krietni pārbūvējuši sastāvu, iesaistot spēlētājus no vietējās sporta skolas, tiesa, spilgtākie "Lekringa" talanti kā Pēteris Trekše un Kevins Šmits devušies spēlēt uz ārzemēm. Salīdzinājumā ar konkurentiem, "Lekringā" līderu lomas spēlē krietni pieredzējušāki spēlētāji, tiesa, lielākā daļa komandas florbolistu ir vecumā no 24 līdz 28 gadiem, tātad, īstajā vecumā, lai būtu komandas līderi un cīnītos par tituliem. "Lekringam" gan bijusi divu nedēļu pauze, jo viņi savu pusfinālu noslēdza ļoti savlaicīgi, savukārt pretinieku sērija ievilkās. "Lekrings" gan ceturtdaļfināla sērijā pret Irlavas komandu, gan pusfināla sērijā pret Talsiem uzvarēja ar 4-0.

Viens no "Lekrings" treneriem Artis Malkavs norādīja, ka

"Rubenes" spēļu praksei ir savas priekšrocības, savukārt "Lekringa" pauze arī dod savus plusus.

"Mēs esam trenējušies un esam svaigi. Pretinieki arī ir gatavi, bet domāju, ka viņi ir mazliet piekusuši. Tās starta pozīcijas nav vienādas, bet gan ļoti dažādas – emocionālais pacēlums un fiziskais nogurums vienai komandai, bet otra komanda ir gatavojusies šai spēlei. Kā mācēs savus trumpjus izmantot treneri, kuri spēlētāji aiz sevis pavilks komandu, tas noteiks ļoti daudz," uzskata Malkavs, viņam apzinoties, ka Lekrings ir favorīti. "Domāju psiholoģiskais spiediens ir uz mums vairāk, jo samērā viegli esam tikuši līdz finālam. Arī par favorītiem laikam uzskata "Lekringu", bet spēle noteikti būs smaga."

Cēsinieku treneris uzsver, ka, lai arī uzvarētas visas astoņas spēles izslēgšanas turnīrā, panākumi nebūt nav nākuši viegli. "Atsevišķi katra spēle nebija viegla. Ja rezultāts bija labāks, tad mēs spējām atrast punktu, kur salauzt spēli sev par labu. Puse spēļu bija līdz pagarinājumam vai ar vienu vārtu starpību, tā kā nekas nenāca viegli un 4-0 ir maldīgs iespaids par sērijām," uzskata viens no Lekringa treneriem.

Cēsu komandas rezultatīvākais spēlētājs ar 52 punktiem ir Edgars Puriņš, no kura tālu neatpaliek Olafs Zvīnis (49 punkti) un Jorens Malkavs (47 punkti). "Lekringa" lielākais spēks meklējams tieši sabalansētajā sastāvā, jo treneri var izmantot visus pieejamos spēlētājus, lieki nepārspēlējot atsevišķus florbolistus un taupot spēkus. Sezonas laikā Cēsu komanda darbojās ļoti stabili, laukumā demonstrējot pārliecinošu sniegumu un 22 spēlēs savācot 18 uzvaras, tiesa, divi no zaudējumiem piedzīvoti tieši pret "Rubeni".

Pagājušās sezonas Latvijas čempioni Kocēnu "Rubene" uz izšķirošo spēli ierodas apņēmības pilni nosargāt pērnajā vasarā izcīnīto titulu. Lai arī tikai ap Jāņiem tika noslēgta iepriekšējā sezona un tai sekoja ļoti īsa starpsezona, čempioni sava titula aizstāvēšanu rudenī sāka un visas ziemas garumā turpināja pārliecinoši, regulāro čempionātu pabeidzot 2. vietā.

"Rubenes"līderu lomās nostiprinās gados jaunie vietējās sistēmas florbolisti – diviem no rezultatīvākajiem komandas spēlētājiem Jēkabam Keišam un Kristeram Babrim ir tikai 18 gadi.

Arī "Rubene" pamazām veic paaudžu maiņu un komandā pēdējos gados ienākuši gana daudz jauno spēlētāju, taču nozīmīgas lomas joprojām spēlē arī pieredzējušie Ingars Matisons, Atis Stepāns un Ivo Balodis, kurus izceļ pretinieku komandu treneri.

Arī "Rubene" spēj spēlēt ar trim maiņām, kas visas ir gana līdzvērtīgas, tāpēc var sataupīt spēkus. Viens no "Rubenes" galvenajiem trumpjiem ir vārtsargi – Klaids Maļcevs un Roberts Trepšs izslēgšanas spēlēs rotēja, bet izšķirošajos pusfināla sērijas mačos viņi regulāri glāba komandu no vārtu zaudējuma situācijās, kad bumbiņai šķietami nebija cita ceļa, kā vien lidot vārtos.

"Rubenes" galvenais treneris, iepriekš ilggadējs spēlētājs, Ivars Jēkabsons norādīja, ka arī viņam duelis pret "Lekringu" finālā būs īpašs.

"Es jau puišiem visu sēriju stāstu, ka, lai kā man ir gājis, lai cik veiksmīga karjera florbolā, bet kā spēlētājam fināls pret "Lekringu" nekad nav bijis. Teicu, ja paši negribat, tad vismaz uztaisāt manis pēc," jokojot sacīja Jēkabsons. "Mums ir viena diena atpūtai, jākrāj spēki, jāsadziedē kaut kādi sasitumi un tad jāspēlē."

Jēkabsons spriež, ka

fināls būs ļoti neprognozējams, ņemot vērā abu komandu atšķirīgo spēļu praksi pēdējo nedēļu laikā.

"Tas var nospēlēt uz abām pusēm – tikpat labi mani čaļi var būt piekusuši, tikpat labi "Lekrings" var atslābt. Kā būs, to redzēsim. "Lekringā" nav jāņem individuāli spēlētāji, tur jāspēlē pret visu komandu. Trīs sabalansētas maiņas – to pašu liksim pretī," norādīja pašreizējo Latvijas čempionu treneris.

Izslēgšanas spēlēs "Rubene" gan nav darbojusies tik pārliecinoši kā viņu konkurenti – vispirms vajadzēja 6 spēles, lai pieveiktu Ulbrokas komandu, turklāt trīs no mačiem ievilkās pagarinājumā. Pēc tam pusfinālā pamatīgas galvassāpes sagādāja Lielvārdes spēlētāji, izšķirošajā septītajā spēlē "Rubenei" savās mājās tomēr spējot izcīnīt smagu uzvaru.

Latvijas florbola čempionāta izšķirošie mači "Arēnā Rīga" sāksies plkst. 16.30 ar spēli par bronzu, savukārt plkst. 19.30 sāksies spēle par zelta godalgām, ko tiešraidē varēs redzēt LTV7 un replay.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt