Sporta ziņas

Latvijas hokeja Virslīga. HK «Olimp/Venta 2002» 8:2 HS «Rīga»

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Latvijas florbola izlase Somijā aizvada treniņus

Latvijai florbolā nākamā cerība – pasaules čempionātā startē vīriešu izlase

Pirms nedēļas pasaules čempionātu florbolā sāka Latvijas sieviešu izlase, savukārt piektdien pirmo spēli pasaules meistarsacīkstēs aizvadīs vīriešu valstsvienība. Lai arī dāmām turnīrs decembra sākumā vēl nav noslēdzies, viņām čempionāts jau tagad saucams par neveiksmīgu, Latvijai pirmoreiz vēsturē neiekļūstot astotniekā. Cerības tagad tiek liktas uz vīriem – viņu pasaules čempionātam bija jānotiek pērn, taču Covid-19 to piespieda pārcelt.

Pirms trim gadiem Čehijā mūsu florbolisti finišēja piektie, un šogad mērķi nav kļuvuši mazāki.

Latvijas izlase aizvadīs otro pasaules čempionātu somu speciālista Arto Rīhimeki vadībā. Pēc izgāšanās mājās 2016. gadā Latvijas valstsvienība pirms trim gadiem atgriezās sev krietni ierastākās pozīcijās, turnīru noslēdzot ar izcīnītu 5. vietu. Florbolā tas nozīmē – labākie no pārējiem.

Šajā sporta veidā ir četras izteikti spēcīgākas valstis – Zviedrija, Somija, Čehija un Šveice, kurām seko visi pārējie.

Somu speciālists Latvijas izlasē ir centies ienest jaunas vēsmas, liekot vairāk pašiem spēlēt ar bumbiņu un darboties pirmā numura pozīcijā, nevis spēlēt pretuzbrukumos kā otrajam numuram.

Kā florbolā pieņemts, uz pasaules čempionātu Somijā devušies 20 spēlētāji – izlases kodols, lai arī gados vēl samērā jauns, tomēr jau ir gana pieredzējis, virknei valstsvienības spēlētāju piedaloties iepriekšējos starptautiskajos turnīros, arī pasaules čempionātos. Izlases galvenais treneris Arto Rīhimeki sarunā ar LSM.lv pastāstīja, ka pirms čempionāta bijis sarežģītāk sekot līdzi spēlētāju sekmēm klubos.

"Šoreiz nebija tik daudz laika un iespēju sekot spēlētājiem kovida dēļ. Spēlētāju izvēle bija diezgan skaidra, zinājām aptuveni 18 spēlētājus, kuri brauks, tāpēc brīvas bija tikai pāris vietas. Izvēloties komandu, atlasām spēlētājus, kuri iederas spēles sistēmā. Domāju, ka šogad esam nokomplektējuši labu komandu,” sastāva atlases nianses paskaidroja Rīhimeki. „Tie spēlētāji, kuri šoreiz neiekļuva sastāvā, – viņiem būs visas iespējas iekļūt izlasē nākotnē.”

Rīhimeki atzīst, ka

bijuši arī atsevišķi atteikumi, spēlētājiem dažādu iemeslu dēļ izvēloties šoreiz nepārstāvēt izlasi.

Latvijas izlase turnīra norises vietā Somijā ieradās jau pirmdien, aizvadot gan komandas saliedēšanās pasākumus, gan atstrādājot nianses spēles laukumā.

„Aizvadījām vairākas video sesijas. Otrdien bija divi treniņi, arī trešdien aizvadījām divus treniņus. Nodarbībās runājam par visām galvenajām lietām – aizsardzību, spēli ar bumbiņu, vairākumu, mazākumu. Šo dienu laikā šeit, Somijā, vēlreiz izgājām cauri visai spēles sistēmai,” par gatavošanos teica komandas galvenais treneris.

Covid-19 izraisīto ierobežojumu dēļ arī šoruden uz mēnesi tika apturēta Latvijas čempionāta norise, kas radīja nelielu, taču spēļu prakses trūkumu. Tiesa, pēdējās nedēļās pirms pasaules čempionāta spēles Latvijas Virslīgā notika un vairāki izlases florbolisti spēlēja vēl svētdien vakarā, proti, pēdējā dienā pirms došanās uz Somiju. Rīhimeki atzīmēja, ka

Latvijā spēlējošie florbolisti, neskatoties uz apgrūtinājumiem, tik un tā ieradušies labā formā.

„Ir diezgan labi, jo kā nacionālā izlase varējām trenēties, tāpēc puišiem bija vismaz pāris treniņi nedēļā. Pēdējos mēnešos bija arī vairākas nometnes, kas nāca par labu. Vēl vairāki puiši spēlē Somijā, kur viņi varēja trenēties un spēlēt bez ierobežojumiem. Situācija noteikti nav perfekta, bet domāju, ka viss kopumā ir kārtībā,” spēlētāju gatavību raksturoja Rīhimeki.

Pirms trim gadiem Rīhimeki vadībā izlase atgriezās zirgā, izcīnot 5. vietu, bet pēc tam pārliecinoši kvalificējās arī šim turnīram. Treneris norāda, ka izmaiņas spēles zīmējumā būs, taču tās ir nianses un kardinālas pārmaiņas gaidīt nevajadzētu.

„Pēc Prāgas čempionāta neko daudz nemainījām, bijis arī ilgs pārtraukums kovida dēļ. Nedaudz pamainījām aizsardzības nianses, īpaši to, kā izdarīsim spiedienu uz pretspēlētājiem un darbosimies presingā," komandas taktiku atklāja Rīhimeki. "Visu laiku cenšamies attīstīt arī spēli ar bumbiņu. Tās ir mazas nianses, pie kurām strādājam katrā nometnē.”

Grupu turnīra ievadā Latvija spēkosies ar florbola dzimtenes pārstāvjiem un vieniem no galvenajiem favorītiem zviedriem.

Viņu dominance pēdējos gados mazliet ir piebremzēta, Zviedrijas izlasei arvien biežāk zaudējot Somijas florbolistiem, kuri ir pašreizējie čempioni un mājās centīsies aizstāvēt titulu. Pret somiem Latvija spēlēs grupu turnīra pēdējā kārtā, savukārt otrā spēle plānota pret Dāniju – tieši šajā mačā ir vislielākās cerības uz pozitīvu rezultātu. Rīhimeki pastāstīja, ka izlase grupu turnīrā katrā mačā cīnīsies par uzvaru, taču viņš lieliski apzinās, ka galvenie mači ir gaidāmi tikai nākamnedēļ.

„Zviedrija būs smags pretinieks. Protams, arī Somija un Dānija būs nopietni pretinieki. Godīgi sakot, pirmās spēles ļaus attīstīt savu spēli, bet galvenie mači būs nākamnedēļ. Ar to es domāju ceturto spēli, kad sākas izslēgšanas turnīrs. Pirmajās trīs spēlēs centīsimies uzlabot savu sniegumu, vienlaicīgi cīnoties par uzvaru katrā no tām. Katrai no pirmajām trim spēlēm ir savi virsuzdevumi jeb tēmas – piektdien pret zviedriem mūsu tēma būs tikt galā ar aizsardzību. Arī pret zviedriem gribam kārtīgi uzspēlēt ar bumbiņu, tāpat kā lielā četrinieka valstis. Par to esam runājuši visus šos četrus gadus, kopš strādāju ar Latvijas izlasi. Kā visi zinām, labākā aizsardzība ir uzbrukums,” uzsvēra somu florbola speciālists.

Tiek gaidīts, ka viens no Latvijas izlases līderiem šajā čempionātā būs Somijā spēlējošais Pēteris Trekše.

Debitējis 2016. gada čempionātā Rīgā, divus gadus vēlāk Trekše jau bija viens no izlases līderiem, 7 spēlēs gūstot 7 punktus (1+6) un izveidojot izcilu saikni ar Rolandu Kovaļevski (2018. gadā 8+0). Spēlējot Latvijā, abiem bija jācīnās vienam pret otru, savukārt tagad abi pārstāv Somijas klubu „Koovee”, arī tur slīpējot savu sadarbību.

„Šosezon sākums nebija tik labs, Rolandam arī bija trauma, bet kopumā spēlējam labi, esam turnīra tabulas augšgalā un individuāli diezgan labi gājis. Treneri ir apmierināti ar mūsu darbu, galvenais to turpināt un strādāt,” teica Trekše. „Domāju, ka kopš 2018. gada galvenokārt klāt nākusi pieredze. Šie gadi Somijā izveidojuši par nobriedušāku spēlētāju, jo spēles ātrums te ir pilnīgi cits. Dzīvojot prom no mājām, esmu kļuvis mentāli spēcīgāks, uz dzīvi skatos citādāk. Noteikti daudz vieglāk koncentrēties uz lietām, kas ir svarīgākas, piemēram, florbols vai jebkas cits. Esmu nobriedušāks, tāpēc ir vieglāk parādīt savu labāko spēli laukumā.”

Latvijas Florbola savienības prezidents Ilvis Pētersons kā izlases mērķi izvirzījis 5. vietu, bet apstākļu sakritības rezultātā pacīnīties arī par godalgotajām vietām.

Vieta pieciniekā ļaus kvalificēties nākamgad paredzētajām pirmajām Pasaules spēlēm, kas notiks ASV – tas ir sporta forums neolimpisko disciplīnu pārstāvjiem.

Trekše norādīja, ka Covid-19 dēļ iespējas progresēt meistarībā bijušas ierobežotas, taču viņš priecājas, ka arvien vairāk talantīgo un gados jauno florbolistu nenobīstas un dodas spēlēt uz ārzemēm, kur iespējas progresēt ir lielākas.

„Jāsaka paldies tiem čaļiem, kuri individuāli cenšas, iet un spēlē ārzemēs. Arī tie paši spēlētāji, kas atgriežas no Somijas un citām valstīm, pēc tam attīstot florbolu Latvijā. Grūti teikt, ka esam spēruši soļus uz priekšu, ņemot vērā ierobežojumus. Tomēr mums ir bijis laiks gatavoties, kas bija ļoti vērtīgi un to arī izmantojām,” pastāstīja Trekše. „Daudzi tagad ir ārzemēs, un tas dod lielu artavu, kad visi sanākam kopā, visi pārējie džeki barojas no mūsu ātruma un spēles. Arī mēs agrāk tāpat mācījāmies no Arta Raituma, Morica Krūmiņa un pārējiem, kuri spēlēja ārzemēs. Jāturpina attīstīties pašiem, lai augtu arī Latvijas līmenis, un tad arī rezultāti neizpaliks.”

Atklāšanas spēlē pret Zviedriju latviešiem, visticamāk, nāksies būvēt kārtīgus aizsardzības bastionus, par uzbrukumu domājot krietni retāk,

tomēr Trekše tāpat kā galvenais treneris atzīmēja, ka visas galvenās cīņas sāksies tikai pēc grupu turnīra.

„Pret zviedriem tik daudz ar bumbiņu nespēlēsim un fokuss būs uz pretuzbrukumiem. Mums svarīgākās spēlēs būs ceturtā un piektā. Gribam pacīnīties par vietu pusfinālā," uzsvēra Trekše. "Šajās pirmajās trīs spēlēs centīsimies ieskrieties, jo zinām, ka Somija un Zviedrija nav komandas, kuras mums būtu jāuzvar. Ja ieķersimies, tad esmu drošs, ka esam gatavi to rezultātu arī noturēt. Mēģināsim viņiem spēli padarīt grūtāku, jo meistarības līmenis viņiem tomēr ir augstāks. Ja izdosies ieķerties, viss ir iespējams. Ir savs plāns, kuru mēģināsim realizēt,  un ticam, ka to varam izdarīt. Viegli noteikti tas nebūs.”

Grupu turnīrā Latviju pēc spēles pret Zviedriju vēl gaida mači pret Dāniju un Somiju. Ja nenotiks lieli pārsteigumi, Latvijai astotdaļfinālā būs jāspēkojas pret kādu no D grupas labākajām komandām – tajā spēlē Igaunija, Kanāda, Filipīnas un Singapūra. Tieši igauņi un kanādieši uzskatāmi par D grupas favorītiem. Grupu turnīrs noslēgsies pirmdien vakarā, bet otrdien sāksies izslēgšanas spēles.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt