TV seriāls, pandēmija un strīmeru turnīri – šahs tiešsaistē sasniedz jaunas popularitātes virsotnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kamēr vairums sporta veidu pandēmijas laikā cietuši, ir jomas, kuras spējušas ne tikai nostabilizēties, bet pat plaukt un zelt. Viens no šādiem piemēriem ir šahs, kura tiešsaistes versija sasniegusi vēl nebijušu popularitāti, spēlei piesaistot neskaitāmus amatieru pūļus. Latviešu starptautiskais šaha lielmeistars Arturs Neikšāns sarunā ar LSM.lv pauda, ka šahs pašlaik ir populārāks nekā jebkad šajā gadsimtā.

Pirmais šaha bums sākās jau pandēmijas sākumā, pērnajā martā. „Pagājušā gada sākumā ļoti strauji sāka attīstīties "Twitch" platforma. Lielākā daļa pasaules pārgāja uz attālināto režīmu,” par šaha popularitātes izrāvienu stāstīja Neikšāns. Viņš norādīja, ka reti kuram sporta veidam ir šāda priekšrocība, ka to var spēlēt gan klātienē, gan attālināti. Attiecīgi pandēmijas sākumā norisinājās daudz turnīru, kuri tika straumēti tiešsaistē.

Tas veicināja arī cilvēku interesi pašiem izmēģināt un spēlēt šahu. Neikšāns norādīja, ka pasaules vadošajam tiešsaistes šaha portālam chess.com pašlaik ir 58 miljoni biedru, kas ir vairāk nekā divtik, salīdzinot ar pandēmijas sākumu.

Sākotnēji šaha elite tiešsaistes spēli neuztvēra nopietni, taču nozares izaugsme lika viņiem pārdomāt. Pērn pasaules čempions Mangnuss Kārlsens sāka rīkot supersērijas turnīrus, kuros startēja pasaules vadošie meistari.  „Cilvēkiem ir iespēja sēdēt mājās un skatīties, kā spēlē pasaules vadošie šahisti. Līdz ar to sāka strauji attīstīties [šahs] "Twitch", daudzi spēlētāji sāka nodarboties ar tā saucamo strīmošanu,” skaidroja Neikšāns, kurš arī pats pievienojies šo spēlētāju pulkam.

Slavenākais piemērs ir amerikāņu lielmeistars Hikaru Nakamura, kuram pašlaik "Twitch" ir 1,1 miljons sekotāju.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Chess.com (@wwwchesscom)

Šaha straumētāji lielākoties spēlē un stāsta par saviem gājieniem, māca dažādu taktiku, atklātnes un gājienus, kā arī risina šaha uzdevumus. Turklāt lielākie šaha strīmeri jau noslēguši sadarbības līgumus ar dažādām e-sporta organizācijām.

„Beigu beigās "Twitch" platformā šahs vairs nav nišas produkts, bet viens no galvenajiem,” stāstīja latviešu lielmeistars.

Kā piemēru Neikšāns min chess.com rīkoto sabiedrībā zināmo šaha strīmeru turnīru „Pogchamps”, kuru nesen tiešraidē vēroja 350 tūkstoši skatītāji. „Tajā brīdī šahs sita pušu visus „Grand Theft Auto”, „League of Legends” un „Counter-Strike”,” šahu ar populārākajām videospēlēm salīdzināja Neikšāns.

Pagājušā gada izskaņā vēl vienu popularitātes grūdienu šahs saņēma "Netflix" seriālā "The Queen's Gambit". Seriāls, kas nosaukts par godu šaha atklātnei, kļuva par skatītāko pārraidi visā platformā. "Netflix" ziņoja, ka pirmajās četrās nedēļās to aplūkoja 62 miljoni sekotāju, kas kompānijai ir jauns rekords.

„Tas bija papildu grūdiens, šahs bija nedaudz pieklusis pēc pirmā Covid-19 viļņa, un otrais vēl nebija sācies,” par šaha attīstības otro vilni teica lielmeistars. „Daudzi cilvēki atcerējās, ka viņiem ir kaut kur noslēpts šaha galdiņš, kuru var izvilkt ārā,” turpināja Neikšāns, paskaidrojot, ka visi apstākļi labi kombinējās kopā ar nākamo Covid-19 vilni.

„Nezinu, cik vecu vēsturi mēs pacēlām augšā, bet šahs tik populārs nav bijis desmit, divdesmit gadus noteikti.”

Šaha profesionālis norādīja, ka seriālā bija labi piedomāts pie detaļām, lai gan augsta līmeņa spēlētājiem ir skaidrs, ka ne jau šahisti piedalās seriālā. Tomēr seriāls panāca savu mērķi – tika radīta milzu interese un saņemta kritikas atzinība.

Pēc seriāla noskatīšanās sabiedrībā arī palielinājās interese par šaha spēles komplekta iegādi, tomēr pats produkts Eiropā kļuvis gandrīz vai par deficīta preci, jo ir ražotāji, kuriem beigušies krājumi, tomēr tos atjaunināt arī nav vienkārši. 

"Sūtīšana no Ķīnas ir sadārdzinājusies vairākas reizes,” pandēmijas radītās problēmas paskaidroja galda spēļu veikala „Brain Games” vadītājs Arvils Ozoliņš. Pieprasījums pēc šaha ir pieaudzis, jo cilvēki regulāri interesējās par iespēju to iegādāties, taču uz papīra pirkumu skaits nav diži pieaudzis deficīta dēļ. Ozoliņš piebilda, ka interneta veikalā vēl ir palikuši vairāki šaha modeļi, taču viņš ir pārliecināts, ka tie būtu jau izpirkti, ja veikali būtu fiziski atvērti.

Arturs Neikšāns
Arturs Neikšāns

Lai gan tiešsaistes šahs šobrīd ir kļuvis daudz populārāks par klātienes versiju, Neikšāns neuzskata, ka tas varētu pilnībā aizstāt klasisko formātu. Viņaprāt, tiešsaistes versija nākotnē varētu būt atsevišķa niša ar lielu e-sporta potenciālu. „Abas versijas viena otrai palīdzēs, un šahs internetā kļūs par e-sportu, bet neaizstās klasisko formātu,” teica latvietis.

Viņš arī piebilda, ka Nakamuras komentāri par tiešsaistes šahu, kas nākotnē pārņems klasisko spēli, vairāk ir emocijās balstīti, jo amerikāni ik dienu klātienē vēro desmitiem tūkstoši skatītāju.

Interneta šahs arī nākotnē varētu būt topa lieta un pat populārāks par klātienes spēli, taču Neikšāns neredz, kā tas varētu pilnībā aizstāt klasisko versiju.

Abas variācijas roku rokā varētu sadzīvot, turklāt katrā no tām varētu atšķirties labākie spēlētāji. „Būtu interneta varoņi, kas klātienē neko nevarētu parādīt, bet ar pelīti viņi māk strādāt,” teica Neikšāns.

Kamēr klasiskā šaha spēle nereti ilgst vairākas stundas, tieši ātrā šaha versijas tiešsaistes vidē ir aizraujošāk skatāmas, jo spēles notiek ātri un situācija laukumā nemitīgi mainās. Taču pašiem spēlētājiem lielākoties labāk tīk spēle pie galdiņa.

„Profesionāļi nekad neatteiksies no klasiskā šaha,” uzskata Neikšāns.

Tomēr tiešsaistes šaham ir arī savi izaicinājumi. Viena no lielākajām problēmām ir krāpšanās iespējas. Spēlējot tiešsaistē, dalībniekiem ir nesalīdzināmi vieglāk izmantot dažādu šaha datoru palīdzību, kas iesaka labākos gājienus un atpazīst pretinieka stratēģiju.

Neikšāns tiešsaistē šahu spēlē regulāri, taču no turnīriem interneta vidē viņš cenšas izvairīties. „Milzīga problēma interneta turnīros ir krāpšanās,” paskaidroja Neikšāns, kurš nevēlas iejaukties šajās afērās.

„Klātienē arī var krāpties, bet to ir grūti izdarīt. Internetā tas ir elementāri,” pastāstīja profesionālis.

Pilnībā pietiek ar telefonu, lai apspēlētu pasaulē labākos šahistus.

„Vienkāršākais veids ir tāds, ka paralēli ir atvērta programma, tā saucamais šaha dzinējs, kurš iesaka labākos gājienus, līdz ar to Magnusam Kārlsenam nekādas izredzes nebūs. Viņš ir cilvēks, viņš kļūdās. Dators nekļūdās,” primitīvo šmaukšanos aprakstīja šahists. Tāpat viņš norādīja, ka ir radīti pavisam nekaunīgi šaha boti, kuri spēlētāja vietā pat izdara gājienus.

Neikšāns piebilda, ka brīžiem var redzēt, ka pretinieks krāpjas, bet to pierādīt ir ļoti grūti. „Redzami visādi jaunie talanti tagad, bet kā lai pierāda, ka krāpjas? Ja aiz rokas nepieķer, tad neko nevar izdarīt,” sarežģīto situāciju aprakstīja Neikšāns. Viņš norādīja, ka jaunieši pieraduši izmantot dažādus krāpšanās kodus datorspēlēs un uzskata, ka tāpat var rīkoties arī šahā.

„Klātienes šahā smieklīgākais piemērs ir uz tualeti skriet. Mazums, kur viņš tur noslēpis savu telefonu, sāk skatīties un analizēt. Ir bijuši tādi smieklīgi gadījumi,” teica speciālists, skaidrojot, ka parasti visiem jau ir aizdomas, ar ko krāpnieki nodarbojas.

„Es izvairos no interneta turnīriem, ja pilnīgi droši nezinu tā sastāvu,” teica Neikšāns.

„Turnīros ar lieliem balvu fondiem salasās dažādi spēlētāji un sāk kā dievi visi spēlēt pēc kārtas,” nopietno problēmu tiešsaistes turnīros aprakstīja Neikšāns.

Kā vēl vienu problēmu Neikšāns minēja faktu, ka pasaules labākie šahisti sacenšas Kārlesena tūrē, taču tajā ir ļoti limitēts spēlētāju loks. „Viņi visu laiku spēlē savā starpā. Ko lai iesāk TOP20 līdz TOP100 spēlētāji? Viņiem neviens turnīrus neorganizē,” teica Neikšāns, paskaidrojot, ka daļa no šiem spēlētājiem izvēlas veidot interneta saturu, lai vismaz kaut ko nopelnītu. Otra alternatīva ir strādāt par šaha treneri.

Arī šogad pasaulē jau notikuši vairāki klātienes turnīri, tajos ievērojot papildus drošības pasākumus. Tomēr lielākoties šie turnīri aizrit bez pilna pasaules elites loka.

Neikšāns stāstīja, ka arvien plašāk tiek runāts par hibrīdšaha paveidu, kur viena partija noritētu pie diviem šaha galdiņiem, katram dalībniekiem spēlējot sev ērtā vietā. Tas ļautu izvairīties no tiešā kontakta un ceļošanas. „Es, piemēram, aizeju Rīgā uz šaha klubu, spēlēju klātienē, izdaru gājienus, bet pretinieks atrodas, piemēram, Austrālijā, ” par Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) pagaidu risinājumu pastāstīja Neikšāns. Viņš arī piebilda, ka FIDE pašlaik nespēj organizēt nekādus jauniešu, Eiropas vai pasaules čempionātus. „Tāpēc tiek bīdīta šī ideja par hibrīdšahu,” paskaidroja šahists.

Arturs Neikšāns
Arturs Neikšāns

Ja šāds formāts attīstītos nākotnē, Neikšanu tas neiepriecinātu. „Es to uztveru kā interesantu pagaidu risinājumu,” atzina lielmeistars. Viņš norādīja, ka klasiskais šahs ļautu vairāk ceļot, satikt ārzemju draugus, apskatīt dažādas valstis, bet hibrīda formātā visu laiku spēlētu vienā un tajā pašā vietā. „Sanāks tā, ka vienu dienu aiziešu uz [šaha] klubu, spēlēšu Somijas līgā, vienu dienu – Zviedrijas līgā un vienu dienu spēlēšu pret amerikāņiem, bet visu laiku atrodos Rīgā,” potenciālo situāciju apstāstīja Neikšāns.

Tāpat viņš norādīja, ka šādi pazūd viss cilvēciskais klātienes faktors, kas ir neatņemama klasiskā šaha sastāvdaļa. Neikšāns arī nevēlas atteikties no ceļojuma piedzīvojuma, kas turnīriem dod papildu piegaršu. „Es negribētu, lai organizatori izdomā, ka viņiem ir lētāk, ka visi sapulcējas Rīgā un spēlē no mājām. Es nekad mūžā uz ko tādu neparakstīšos! Pandēmijas laikā, jā, bet ilgtermiņā noteikti nē,” savu viedokli paskaidroja latviešu lielmeistars.

Neikšāns gan uzteica FIDE par šo iniciatīvu, mēģinot meklēt risinājumus izaicinošajā pandēmijas laikā.

Skatītājiem daudz labāk patīk dažādi laika kontroles šahi, kur katram spēlētājam atvēlētas, piemēram, piecas vai desmit minūtes, pastāstīja Neikšāns. Tieši šis ir viens no iemesliem, kāpēc simtiem tūkstoši cilvēku klātienē skatās, kā viņu iecienītākie strīmeri neprognozējamās spēlēs piedalās „Pogchamps” turnīrā.

„Pogchamps” ir interneta slavenību turnīrs, kur dažādi strīmeri un citi zināmi cilvēki sacenšas šahā. Pārsvarā šiem spēlētājiem ir maza pieredze, tomēr katrs no viņiem nāk ar savu auditoriju un sekotāju loku, kuriem prezentē šaha sacensības. No tā iegūst gan šahs, gan interneta satura veidotāji - strīmera sekotāji uzzina par šahu, kamēr strīmeri atrādās jaunai auditorijai un iegūst papildu sekotājus.

Turklāt 250 tūkstošu lielais sacensību balvu fonds tiek novirzīts dalībnieku izvēlētajām labdarības organizācijām.

Neikšāns arī paskaidroja, ka „Pogchamps” ir portāla chess.com jājamzirdziņš.  Šis turnīrs pašlaik ļoti veicina šaha popularitāti, kamēr viņu tiešie konkurenti chess24.com strādā vairāk pie kvalitatīva satura ar Kārlsena tūri.

Cilvēki Neikšānam ir rakstījuši, ka tieši „Pogchamps” dēļ sākuši spēlēt šahu. „Cilvēki paskatījās turnīru, un viņiem arī kļuva interesanti uzspēlēt,” stāstīja Neikšāns.

Sacensību dalībnieki lielākoties iepriekš kopā ar kādu šaha speciālistu aizvada treniņsesijas, kur mācās spēles pamatus, vienkāršas stratēģijas un dažādas atklātnes. Strādājot ar turnīra dalībniekiem, iespēja plašākā gaismā parādīties ir arī šaha treneriem un lielmeistariem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Chess.com (@wwwchesscom)

Turnīra trešajā izlaidumā 2021. gada februārī startēja tādi zināmi cilvēki kā MrBeast (54,1 miljoni sekotāji ''Youtube''), pokera leģenda Daniels Negreanu, aktieris Raiens Vilsons, reperis Logic, Pokimane (7,3 miljoni sekotāji "Twitch", 6,48 miljoni sekotāji "Youtube"), Cr1TiKaL (7,79 miljoni sekotāji "Youtube"), xQc (7,7 miljoni sekotāji "Twitch"), Myth (7,3 miljoni sekotāji "Twitch") un daudzi citi.

Šaha pārraides skatīšanās rekordus vairākkārt labojušais turnīrs arī elites spēlētājiem raisa diskusijas. Krievu starptautiskais šaha lielmeistars Jans Ņepomņaščijs publiski paudis, ka šis turnīrs traucē profesionālajam šaham. ""Pogchamps" kā vieglā pārraide aizvieto un izspiež īstu šaha saturu, un tas ir šausminoši," sacīja Ņepomņaščijs. 

Viņš gan paskaidroja, ka šis turnīrs patiesi ir jautrs saturs, ko ir aizraujoši skatīties no malas. Tāpat iepriekšējos turnīros viņš palīdzējis skolot "Pogchamps 2" uzvarētāju Hafu – amerikāņu strīmeri ar 1,3 miljoniem sekotāju "Twitch". Tomēr krievu šahistu māc bažas, ka ātrais turnīra formāts varētu noteikt jaunus standartus klasiskajam šaham.

„Viņš [Ņepomņaščijs] varbūt satraucās, ka visa uzmanību varētu aiziet tiešsaistes šaham, bet es kā reālu draudu drīzāk redzu hibrīdšahu,” piebilda Neikšāns.

Tāpat latvietis piebilda, ka skatītājiem apnīk sekot līdzi Kārlsena tūrei, jo šīs sacensības notiek ļoti regulāri.

Tikmēr pasaules šaha pirmais numurs Kārlsens savā "Twitter" kontā pauda, ka šis turnīrs kopumā veic izcilu darbu šaha popularizēšanā, taču pats norvēģis neplāno nolaisties tik zemu, lai skatītos šīs spēles.

Neikšāns ir pilna laika šaha profesionālis. Pērn pavasarī viņš sāka šaha straumēšanu "Twitch" platformā.

"Sākums bija ļoti grūts. Tevi skatās divi cilvēki, no kuriem viens esi tu pats telefonā. Trīs stundas runā ar sevi, ar sienu,” psiholoģiski smago sākumu atcerējās Neikšāns.

Latvietis ir viens no oficiālajiem chess.com strīmeriem, kurš ik pa laikam parādās arī lielajā šaha platformas kanālā. Pašlaik "Twitch" platformā viņa kanālam ir 4,5 tūkstoši sekotāju. Neikšāns tiešraidē šahu straumē trīs reizes nedēļā, vidēji piesaistot pāris simtu skatītāju, bet maksimāli ir bijuši pat vairāki tūkstoši.

KONTEKSTS:

Šaha lielmeistars ir FIDE augstākais tituls šaha spēlētājiem. Lai kļūtu par lielmeistaru, ir jāizpilda vairāki nosacījumi un atbilstoši jānospēlē noteiktos turnīros. Pašlaik pasaulē šahu aktīvi spēlē vien nedaudz vairāk nekā 1500 šaha lielmeistaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti