Sākušās cīņas pie rūtotajiem galdiņiem

Rīgā atklāts Šaha profesionāļu asociācijas ACP (The Association of Chess Professionals) starptautiskais šaha kauss. Izlozes kārtībā noteikti pirmās kārtas pretinieki, kuri sacentīsies par kopējo balvu fondu 75 000 dolāru vērtībā.

Šāda mēroga šaha sacensības Rīgā notiek pirmo reizi, tās organizē slavenais šaha lielmeistars Aleksejs Širovs sadarbībā ar ACP un Latvijas Šaha federāciju (LŠF). Mūsu valsti turnīrā pārstāv pats Širovs, kurš nu jau vairāk nekā gadu ir atgriezies Latvijā, lai šeit atbalstītu un attīstītu šaha kultūru, kā arī pašreizējais Latvijas čempions Igors Kovaļenko.

Sacensību organizators, šaha lielmeistars Aleksejs Širovs: „Tik spēcīgs turnīrs ar pasaules mēroga šaha zvaigžņu dalību Rīgā nav noticis kopš 1995.gada. Ceru, ka šādu sacensību norise šeit kļūs regulāra, un Rīga ieņems tai pienākošos vietu intelektuālā sporta pasaulē.”

Tiekoties ar mediju pārstābjiem, ACP prezidents Emils Sutovskis norādīja: „Man vienmēr ir patīkami apciemot Latviju – valsti ar senām šaha tradīcijām. Esmu pārliecināts, ka šis turnīrs būs ļoti interesants, dalībnieku atlase notika ļoti rūpīgi, kā rezultātā mums ir izdevies šeit pulcēt visspēcīgākos un talantīgākos lielmeistarus. Īpaši vēlos pateikties Latvijas šaha federācijai un Rietumu bankai, pateicoties kuru atbalstam varējām sarīkot šo intelektuālā sporta pasaulē nozīmīgo notikumu.”

Rietumu bankas pārstāvis Sergejs Grodņikovs atzīmēja: „Šahs ir tāds sporta veids, kurš palīdz cilvēkiem sasniegt panākumus dažādās darbības sfērās – biznesā, mākslā, izmeklēšanā. Tādēļ patiesi ceru, ka bagātīgās šaha tradīcijas, ar kurām reiz lepojās Rīga, ne tikai tiks turpinātas, bet arī saņems impulsu jaunai attīstībai.”

Latvijas Šaha federācijas prezidents Pēteris Šmidre sacensību atklāšanā teica: "Šīs šaha profesionāļu sacensības ir ļoti augsta līmeņa notikums, ir iepriecinoši ir redzēt, ka šaha dzīve Latvijā arvien vairāk atdzīvojas un attīstās. Jāturpina strādāt pie tā, lai atjaunotu un nostiprinātu mūsu valsts šaha tradīcijas un būtisko lomu šaha pasaulē.”

Dalībnieku vidū ir 2002. gada pasaules čempions Ruslavs Ponomarjovs (Ukraina), Krievijas čempions, pasaules čempions blicā Aleksandrs Griščuks, 2013.gada čempions ātrajā šahā Šahrijars Hamids Mamedjarovs (Azerbaidžāna), trīskārtējs pasaules Fišera čempionāta uzvarētājs Pjotrs Svidlers (Krievija), 2004.gada pasaules čempionāta pusfinālists Teimurs Radžabovs (Azerbaidžāna), 2010. gada pasaules komandu čempionāta uzvarētājs Vladimirs Malahovs (Krievija), divkārtējais pasaules komandu čempionāta uzvarētājs Aleksandrs Morozevičs (Krievija), daudzu starptautisku čempionātu uzvarētājs, lielmeistars Radoslavs Voitašeks (Radosław Wojtaszek, Polija).

Starp fināla dalībniekiem ir arī divkārtējie pasaules šaha komandu olimpiādes uzvarētāji Pavels Eļjanovs un Vasīlijs Ivančuks (Ukraina), Francijas lielmeistars Lourenss Frežinē (Laurent Fressinet), kā arī 2012.gada Eiropas čempions Dmitrijs Jakovenko (Krievija), 2013.gada Eiropas čempions Aleksandrs Moisejenko (Ukraina), 2013.gada ātrā šaha vicečempions Jans Ņepomņaščijs (Krievija).

Saskaņā ar izlozes rezultātiem piektdien pēcpusdienas sesijā, kura sākas plkst. 14.00, šahisti spēlē šādā kārtībā: Mamedjarovs – Kovaļenko, Ņepomņaščijs – Moisejenko, Malahovs – Eļjanovs, Vojtašeks – Ivančuks.

Savukārt vakara sesijā, no plkst. 18.00 šahisti sacentīsies sekojoši: Griščuks – Frežinē, Svidlers – Jakovenko, Radžabovs – Širovs, Morozevičs – Pomomarjovs.

Vidējais dalībnieku reitings pārsniedz 2730 punktus. Trīs dalībnieki ir ar ātrā šaha reitingu virs 2800 un pašlaik ierindojas Pasaules vadošajā sešiniekā. Turnīrs norisinās pēc izslēgšanas metodes ar 16 dalībniekiem. Pirmā kārta norisinās piektdien, 13.septembrī, ceturtdaļfināli – sestdien, 14.septembrī, bet pusfināla un fināla spēles notiks svētdien, 15.septembrī.

Turnīra galvenais atbalstītājs ir Rietumu Banka.

ACP kausa laikā Rīgā tiek atjaunota handikapu Open, kurā ir aicināti piedalīties gan vietējie šaha spēles cienītāji, gan kausa dalībnieki. Turnīra sākums sestdien 14. septembrī 22:00, Rīgas Šaha klubā Vaļņu ielā 9. Reglaments – katrā kārtā kopējais apdomas laiks ir 12 minūtes, kas tiek sadalīti atkarībā no dalībnieku spēles līmeņa saskaņā ar tabulu.

Ar turnīra programmu var iepazīties: http://www.sahafederacija.lv/?p=5853

Spēļu norisei var sekot tiešraides translācijā: http://www.acp-cup.com/

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Sports
Sports
Jaunākie
Interesanti