Sadaļas Sadaļas

Šaha nometnē Pļaviņu pusē bērni un jaunieši apgūst ne tikai spēles prasmes

Pļaviņās gleznainā vietā pie ezera jau tradicionāli notiek vasaras šaha nometnes bērniem un jauniešiem, kas topošajiem šahistiem palīdz ne tikai vairot spēles prasmes, bet arī iepazīt draugus un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Savulaik šo vietu pie Odzes ezera bija iecienījis arī leģendārais šahists, 12. pasaules čempions Anatolijs Karpovs.

Biedrības "Šahs solos" galvenie virzieni ir bērnu un jauniešu nometņu rīkošana, šaha meistarklašu organizēšana, kā arī vērienīgā un lielu popularitāti guvušā Latvijas Skolu šaha olimpiādes projekta attīstīšana. Pērn biedrība tapa, apvienojoties vairākiem Latvijas šaha treneriem un prāta spēles organizētājiem, kuriem ir līdzīgs redzējums par šaha sniegtajām priekšrocībām un metodēm, kā spēli padarīt pieejamu un mūsdienīgu.  

Nometnē Pļaviņu pusē jaunie šahisti apgūst dažādas prasmesInita Kresa-Katkovska

Šaha treneris un biedrības vadītājs Viesturs Kapče sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka savās aktīvajās šaha gaitās viens no priekpilnākajiem brīžiem savulaik bija došanās uz šaha nometni, ko pirms vairāk nekā 20 gadiem mācību gada izskaņā organizēja Rīgas Šaha skola. Kapče pastāstīja, ka nometne risinās vietā ar īpašu šaha auru un tās dalībnieki ir iesaistīti ne tikai spēles apmācībā. 

To, ka nometnei ir  sava burvība, atzina arī Martas mamma, kura bez bažām uz nedēļu garo nometni sūtīja savu septiņus gadus veco meitu, lai viņa kopā ar citiem bērniem nodotos šaha apmācībai. Par svarīgu Martas mamma uzskata nometnes dažādību, jo ir nodrošinātas gan fiziskās aktivitātes, gan šaha apmācība. 

Lai gan visas nodarbības notiek valsts valodā, tomēr trenerim un audzinātājām praksē jāpielieto arī svešvalodas. 

Šaha nometnes dalībnieki pie Odzes ezera
Nikita vēl tikai apgūst latviešu valodu, taču ir ļoti aktīvs arī ārpus treniņiem. Viņš bijis emocionāli uzlādēts pēc zemessardzes formas un ekipējuma demonstrējumiem, mežā spēlējot paslēpes pat uzberzis tulznas un kaut kur nozaudējis balvu par labām sekmēm. Sākumā pat bijis gatavs nedoties pie nakts miera, līdz balviņa netiks atrasta. Tomēr, pedagogu pierunāts, aizgājis čučēt, un no rīta kopā ar gaismiņu nopelnītā balva arī atrasta un sirdsmiers atgriezies.
 

Deviņus gadus vecais Lūkass ir no Ādažiem, un šaham viņš pievērsās otrajā klasē, bet pirms tam spēlēja dambreti. Par nometni Lūkasa mammai arī ko atcerēties. Pēc pērn aizvadītās pirmās nometnes puika vairs negribējis braukt, jo zaudējis meitenēm un kam gan tas varētu patikt? Tomēr, trenera iedrošināts, sevi pārvarējis un šovasar jau panākumi bijuši labāki. Treneris ar viņu strādājis arī individuāli un dažādos šaha gājienus pierakstījis speciālā burtnīcā, ko Lūkass no citiem glabā kā lielu dārgumu.

Lūkasa mamma Linda pastāstīja, ka dēlam sākotnēji pietrūcis uzmundrinājuma, bet vēlāk pēc treneru iedrošinājuma viņš bija bija gatavs uz nometni doties atkal.

Šaha nometnes dalībnieces Nikola, Aiga un  Elizabete pastāstīja, ka nometnē viņām ļoti patīk gan šahs, gan iespēja brīvajā laikā darīt citas lietas. 

Katrs bērns ir individualitāte, ikvienam vajadzīga sava pieeja un laiks šaha prasmes apguvei. 

Nav viegli bērnu vasarā noturēt pie šaha galdiņa gandrīz stundu ilgā treniņā. Kādu aizrauj iespēja šahu mācīties ar jaunajām tehnoloģijām planšetē, citu vairāk interesē aktivitātes pie  ugunskura. Varbūt tieši šī dabiskais līdzsvars starp šaha apguvi, bezrūpīgu brīvā laika pavadīšanu ar vienaudžiem un dažādie piedzīvojumi vieno nometnes dalībniekus.

Topošie  karpovi, tāli, kasparovi , anandi vai karlseni gaidīs nākamās nometnes nu jau kopā ar nometnē iepazītajiem jaunajiem draugiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sports
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt