Rangā tuvojas TOP 100 un negrasās apstāties. Intervija ar ratiņtenisisti Diānu Ņikiforovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ratiņteniss Latvijā pēc pāris gadiem vēl tikai svinēs savu pirmo divciparu jubileju, bet senā spēle jau pārliecinoši apliecinājusi, ka adaptētā veidā var būt pievilcīga ikvienam, arī spēlētājiem ar kustību traucējumiem. Pierādīt sevi kortā ir apņēmusies Diāna Ņikiforova, kura pēc pirmās nopietnās sezonas ratiņtenisā pakāpās uz otrā simta vidu pasaules rangā, bet nebaidās arī no lielākiem izaicinājumiem un intervijā lsm.lv pastāstīja, ka mērķis ir apsteigt visas konkurentes.

Diāna Ņikiforova

Diāna Ņikiforova

Ratiņtenisu spēlē trešo gadu

ITF rangā kopš 2019.gada

Vieta ITF rangā: 148.

Treneris: Vladimirs Zakurajevs

Vecums: 21 gads

Mācās SIVA koledžā

Labākajām Latvijas ratiņtenisistēm vēl daudz jāstrādā, lai sasniegtu Aļonas Ostapenko un Anastasijas Sevastovas līmeni klasiskajā tenisā. 21 gadu vecā Ņikiforova to apzinās un ir gatava trenēties, lai pamazām kāptu arvien augstāk. Būtiski, ka ratiņtenisa noteikumos ir tikai viena kardināla atšķirība no klasiskā tenisa - pirms sitiena bumbiņa spēlētāja laukuma pusē drīkst atsisties divas reizes, nevis tikai vienreiz. 

Gundars Galkins: Kā nonāci ratiņtenisā?

Manu mammu iepazīstināja ar Natalju Novikovu, kura pati spēlē ratiņtenisu un svētdienās vadīja nodarbības bērniem. Sanāca, tā ka pirms diviem gadiem atnācu uz šīm nodarbībām. Gadu es tur  svētdienās kaut ko darīju, bet pēc tam jau sāku trenēties individuāli. 

Kas pamudināja nopietnāk pievērsties ratiņtenisam?

Biju Nīderlandē starptautiskā nometnē, kur piedalījās daudz profesionālu spēlētāju. Sajutu sevī mostamies sacensību garu, gribēju braukt uz turnīriem, gūt uzvaras un nopietni trenēties. 

Pašlaik esi sasniegusi 148.vietu Starptautiskās Tenisa federācijas (ITF) rangā...

Tas ir sākuma līmenis. Pērnā sezona man bija pirmā, spēlējot starptautiskā līmenī, piedalījos sešos turnīros. Labākās atmiņas ir par turnīru Grieķijā, kur apspēlēju ITF rangā spēcīgāko Latvijas ratiņtenisisti un gandarījuma zarā aizkļuvu līdz finālam. Vairāk reitinga punktu gan nopelnīju Lietuvā, bet tur nebija tik spēcīga konkurence. Vēl Ungārijā nebija slikts turnīrs, arī tur kādu uzvaru izcīnīju. 

Diāna Ņikiforova
Diāna Ņikiforova

Kas Tevi iedvesmo tiekties pēc arvien augstākiem mērķiem?

Saskatu sev nākotni ratiņtenisā.

Gribu būt pasaules ranga līdere, bet saprotu, ka būs ļoti ilgi un smagi jāstrādā.

Eju soli pa solim, gada laikā esmu sasniegusi ļoti labus rezultātus, ja salīdzina ar līmeni, kādā biju iepriekš. Viss progress ir sasniegts gada laikā. Iedvesmo arī cilvēki, ko redzu starptautiskās nometnēs un turnīros. Tik skaistas kustības, bumbiņa smuki lido pēc spēcīgiem sitieniem. Man arī mazliet ir uzlabojusies tehnika, parādās spēks sitienos. Bet svarīgi, lai tā būtu arī turnīros, kad ir satraukums un atbildība par rezultātu. 

Kādi ir galvenie plāni jaunajā sezonā?

Jābrauc uz turnīriem, jākrāj ranga punkti. Ceru spēlēt vairāk nekā pērn. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Ratiņteniss ir tikai daļa Tavas dzīves, kas vēl to aizpilda?

Mācos grāmatvedību Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) koledžā, ko nu jau beidzu, pēdējā mācību gadā ir prakse. Tā ir tālmācība, tādēļ praktiski kavēju tikai divus treniņus mēnesī. Prakse tagad ir pieskaņota treniņu plāniem.

Tenisā trenējos četras reizes nedēļā, vēl ir nedēļā divi fiziskie treniņi. 

Gatavojos gan individuāli, gan kopā ar treniņu biedriem. Ir arī atbalsts, kas ļauj divreiz nedēļā trenēties bez maksas, bet ar izmaksām jārēķinās. Pagājušajā gadā pieci no sešiem turnīriem man apmaksāti. Pēdējos turnīros saņēmu ITF grantu. Esmu pateicīga daudzajiem atbalstītājiem, bez kuru palīdzības es nevarētu progresēt kā sportiste.

Ratiņteniss ir gan paralimpisko spēļu, gan "Grand Slam" turnīru programmā. Kas jāizdara, lai tiktu spēlēt tādā līmenī?

Gribu piedalīties paralimpiskajās spēlēs, tādēļ jācenšas sasniegt pēc iespējas augstāku pozīciju pasaules rangā. Lai piedalītos paralimpiskajās spēlēs, divus gadus pēc kārtas arī jāpiedalās pasaules čempionātā. Precīzi nepateikšu, cik augstu jāpakāpjas pasaules rangā, bet droši zinu, ka ar 148.vietu tam nepietiek. Protams, tādu līmeni vēlos sasniegt pēc iespējas ātrāk, taču saprotu, ka tam visdrīzāk  vajag vismaz divus gadus. 

Ratiņtenisā karjera spēlētājiem ir ilgst daudzus gadus?

Visstiprākie spēlē jau no bērnības. Tiem, kas sākuši vēlāk, ir sarežģītāk.

Es sāku spēlēt 19 gadu vecumā un ceru, ka izdosies sasniegt augstāko līmeni.

Ratiņtenisu var spēlēt ilgi. Nīderlandes ratiņtenisiste Estere Vergēra nevienā spēlē nezaudēja 10 gadus pēc kārtas. Tagad viņa gan vairs nespēlē. Vergērai Nīderlandē pēc smagām veselības problēmām bērnībā bija iespēja ne tikai rehabilitācijai - viņa piedalījās īpašā nometnē, kur ar dažādiem sporta veidiem palīdz bērniem atgūt dzīvesprieku. Vergēra  vispirms nonāca basketbola izlasē, bet vēlāk tenisā apliecināja sevi kā ļoti meistarīgu spēlētāju. 

Diāna Ņikiforova
Diāna Ņikiforova

Kas ir Tavas spēles stiprās puses, bet pie kā vairāk jāpiestrādā?

Palīdz tas, ka ļoti ātri progresēju, jau izdodas stiprāki sitieni ar pareizu tehniku. Visi augsta līmeņa tenisisti bumbiņu sitienos iegriež,

es arī tagad cenšos vairāk strādāt ar grieztiem sitieniem un padarīt tos spēcīgākus. Uzlabojas arī ātrums.

Vai ratiņtenisā ir kāda specifiska tehnika? 

Braukšana kortā ar ratiņiem ir būtiska spēles sastāvdaļa.

Klasiskajā tenisā spēlētājam ļoti svarīga ir kāju darbība, bet ratiņtenisā tā pati tehnika ir pārvietošanās laukumā ratiņos.

Lai progresētu, jāpievērš uzmanība gan sitienu, gan braukšanas tehnikai, svarīgi arī strādāt ar galvu, domāt par taktiku laukumā. Ja sāksi psihot, nekas nesanāks un viss būs slikti. Jo sliktāk, ja tā notiek turnīros.

Ratiņi ir īpaši pielāgoti tenisa spēlēšanai?

Meistari spēlē pavisam citos ratiņos, Latvijā spēlētājiem parasti ir hobija līmeņa ratiņi. Bet jau šomēnes man jābūt profesionāliem tenisa ratiņiem, kas būs vieglāk manevrējami. Arī pašreizējie ratiņi nav slikti, bet tie nav pielāgoti man pēc svara un auguma.

Jaunie ratiņi būs izgatavoti pēc maniem individuālajiem parametriem, un tam vajadzētu palīdzēt arī sasniegt labākus rezultātus.

Lai gūtu panākumus, neiztikt bez zinošiem treneriem...

Trenējos pie speciālista ar 40 gadu pieredzi tenisā. 2018. gadā uz nedēļu Latvijā bija ratiņtenisa treneris no Francijas, bet pagājušā gada beigās braucām kopā ar citiem jaunajiem spēlētājiem uz trīs dienu meistarklasi pie Izraēlas trenera Lietuvā. Šie treneri gatavo arī ITF labākos spēlētājus, un ir ļoti interesanti uzklausīt viņu ieteikumus.

Par kādiem sasniegumiem šosezon būsi apmierināta? Tā būs kāda noteikta vieta rangā vai sajūtas par spēles uzlabošanos?

Ideāli būtu gada laikā iekļūt ranga TOP 50, bet sākumam vajadzētu tikt TOP 100. Jo vairāk būs uzvaru, jo vairāk krāsies ranga punkti un kāpsi augstāk reitingā. Jābrauc uz turnīriem un vairāk mačus jāvinnē. Gribētu spēlēt arī augstāka ranga turnīros, ne tikai ITF "Futures", kas starptautiski ir sākuma līmenis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti