Panorāma

«Es nemiršu» - Ilmārs Blumbergs

Panorāma

No Kurzemes Hercoga līdz Vāgneram

Nāves cilpas virs Spilves pļavām

Piloti gatavojas aeorbātikas sacensībām «Rīgas kauss»

Virs Spilves pļavām piektdien cits pēc cita straujā pikējumā pretī zemei traucās pasaules labākie aeronauti. Pagaidām – tikai treniņrežīmā, bet jau rīt piloti cīnīsies par Starptautisko aerobātikas sacensību Rīgas kausu. Paraugdemonstrējumu laikā skatītājiem būs iespēja vērot dažādus sarežģītus manevrus, starp tiem arī leģendāro nāves cilpu, un arī pašiem noteikt sacensību uzvarētāju.

Vieglāka, stiprāka, modernāk konstruēta lidmašīna – šie ir priekšnoteikumi, lai aerobātikas piloti varētu izpildīt vēl neredzētus trikus. Sporta lidaparāti gan ir ļoti dārgs prieks, un Latvijai lidošanai augstākajā klasē piemērotas lidmašīnas nav, tāpēc Gints Bubiers to īrē. Viņš kategorijā „unlimited” jeb „bez robežām” rīt lidos pirmo reizi. „Gaisā nav robežu, problēmas sākas pie zemes. (..) Kad tev ir tehnika, par kuru tev nav jābaidās, ka viņa var gaisā salūzt, protams, tu vari sākt strādāt, tikai rūpējoties par to, lai tu pats nesalūsti. (..) Vienmēr ir bail, vienmēr,” norāda Bubiers, piebilstot, ka ģimene viņa priekšnesumus neskatās.

Sacensībās sestdien piedalīsies septiņkārtējā pasaules čempione no Krievijas, piloti no Francijas un Spānijas un vācietis Filips Šteinbahs, kurš savas lidmašīnas pats arī konstruē. Viņš norāda – sporta lidmašīnai jābūt ārkārtīgi stiprai, lai, izpildot manevrus, nenolūztu spārns vai kāda cita detaļa, bet, protams, pilotam jāapzinās, kas lidaparātam pa spēkam. „Tas nav kā ar mašīnu apbraukt ap stūri. Triku skaits, kurus var veikt, ir gandrīz neierobežots, un katrs lidojums ir mazliet citāds – jāpielāgojas laikapstākļiem, skatītājiem, mūzikai,” pieredzē dalās Bubiers, piemetinot, ka bailes nejūt, taču respekts pret zemi ir gan.

Liela pieredze ir arī krievu aviācijas pilotei Svetlanai Kapaņinai. „Es neesmu bijusi vīrietis, tāpēc nezinu, vai viņiem tas ir vieglāk vai grūtāk. Lai nu kā, organismam šis ir smags sporta veids, un sieviete no dabas ir ne tik spēcīga, bet redz, ka sanāk,” norāda Kapaņina.

Svētdienas sacensībās piloti izpildīs brīvo programmu, un, tā kā uzvarētājus noteiks skatītāju balsojums, paraugdemonstrējumi solās būt ne tikai tehniski sarežģīti, bet arī vizuāli iespaidīgi.

Saistītie raksti
Citi
Sports
Jaunākie
Interesanti