Olimpiskajā samitā atbalsta Antidopinga aģentūras lielākas pilnvaras un pienākumu pārdali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cīņā pret dopingu paredzēts samazināt sporta federāciju pilnvaras un palielināt Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) lomu, ko gan plānots pārskatīt, pēc sestdien Šveices pilsētā Lozannā notikušā olimpiskā samita paziņoja Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK). Vai apstiprināt izmaiņas antidopinga jomā, būs jālemj WADA nākamajā sanāksmē novembrī, kā arī SOK izpildkomitejai decembrī, vēstīja aģentūra "Reuters". 

SOK ierosinājums paredz WADA uzticēt arī sportistu dopinga pārbaužu pārraudzību, savukārt sankcijas pārkāpējiem noteiktu Starptautiskā Sporta arbitrāžas tiesa (CAS). Pašlaik dopinga pārbaužu veikšana ir nacionālo antidopinga aģentūru un sporta veidu starptautisko federāciju kompetence. Savukārt WADA loma lielākoties aprobežojas ar normatīvu regulējumu, tostarp sportā aizliegto vielu saraksta noteikšanu.

Jaunā kārtība paredz WADA arī turpmāk saglabāt pilnvaras antidopinga atbilstības standartu noteikšanā un ievērošanā, turpretim dopinga pārbaužu veikšanai SOK aicina radīt jaunu struktūru, ko izveidotu WADA. SOK grib panākt, lai antidopinga uzraudzībā nebūtu iesaistītas sporta struktūras, tādējādi mazinot sporta veidu federāciju lomu.

Aiz slēgtām durvīm notikušā olimpiskā samita dalībnieki arī ierosināja piešķirt WADA lielāku kontroli pār nacionālajām antidopinga aģentūrām  un antidopinga programmām. WADA prezidents Kreigs Rīdijs atzina, ka ir apmierināts ar plānoto papildu pilnvaru piešķiršanu viņa vadītajai organizācijai.

Rīdijs cer, ka jaunā antidopinga sistēma būs spēkā 2018.gada Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs. Taču jaunu pienākumu veikšanai WADA būs nepieciešams lielāks budžets, jo tas pašlaik ir tikai apmēram 30 miljoni dolāru gadā. SOK prezidents Tomass Bahs uzskata, ka daļu WADA finansējuma varētu nodrošināt nacionālās olimpiskās komitejas no līdzekļiem, ko tās pašlaik tērē antidopinga pasākumiem. Savukārt tieši iesaistīt sponsoru un raidorganizāciju finanses WADA uzturēšanai Bahs nevēlas.

SOK ir saspringtas attiecības ar WADA kopš tās ziņojuma par Krievijā valsts uzturētu dopinga sistēmu. SOK nesekoja WADA ieteikumam liegt visai Krievijas delegācijai dalību Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, tiesa, Krievija vēlāk netika pielaista startam paralimpiskajās spēlēs.

Samitā nacionālo olimpisko komiteju līmenī bija pārstāvēta tikai ASV un Ķīna, kā arī Krievija, neraugoties uz skandālu ar tās sportistu dopinga likstām. Sanāksmē piedalījās apmēram 20 amatpersonu, tostarp SOK viceprezidenti un nozīmīgāko starptautisko sporta veidu federāciju vadītāji. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti