Olimpiskā vienība finansiāli pasargā labākos sportistus, citiem jācīnās par izdzīvošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sezonas sacensību vietā notiek cīņa par izdzīvošanu – tā var raksturot šī brīža situāciju Latvijā vasaras sporta veidos. Apstājoties sacensībām, daļa sportistu un sporta veidu federāciju palikuši bez ienākumu avota. Latvijas sporta elite ir finansiāli pasargāta un var turpināt treniņus, lai sagatavotos brīdim, kad sacensības beigu beigās atsāksies, savukārt citiem jādara viss iespējamais, lai izdzīvotu, nemaz nerunājot par sportošanu.                                              

Koronavīrusa radītajai krīzei pasaulē ieilgstot, rodas arvien lielākas bažas par finansējumu sportam un atlētiem. Vasaras sporta veidu pārstāvjiem sezona būtībā jau ir izbojāta, jo pārceltas sezonas galvenās sacensības - Tokijas olimpiskās spēles. Lielākā daļa Latvijas sporta elites ir Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā un saņem finansiālu atbalstu. Lai iekļūtu LOV, sportistiem noteiktās atskaites sacensībās jāsasniedz atbilstoši rezultāti. Vienas no atskaites sacensībām ir arī olimpiskās spēles, tomēr tās nav vienīgās. 

Profesionālajiem sportistiem jāmeklē iespējas izdzīvot jaunos apstākļos
00:00 / 05:42
Lejuplādēt

LOV un Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) vadītājs Einārs Fogelis Latvijas Radio pastāstīja, ka Olimpiskās vienības sportistiem vasaras sporta veidos finansējums pilnīgi noteikti tiks saglabāts. Nepieciešamās finanses ir paredzētas valsts budžetā un satricinājumi pašlaik nav gaidāmi, tādēļ

LOV varēs pildīt saistības, kuras ir nostiprinātas līgumā ar LOV sportistiem,

paskaidroja Fogelis. Tādējādi LOV vasaras sastāvs praktiski nemainīsies arī pēc 2020.gada 31.decembra.

Sporta veidu federāciju vadītājiem šobrīd ir ko padomāt. Hokeja federācija jau pirms pāris nedēļām atbrīvojusi darbiniekus. Arī Basketbola savienība samazinājusi darbinieku algas par 25 procentiem un vērsusies Valsts ieņēmumu dienestā pēc dīkstāves pabalsta. Zināms, ka dīkstāves pabalstu lūgusi arī Handbola federācija.

Viegli neklājas arī federācijām ar mazāku darbinieku skaitu.

Piemēram, Latvijas Motosporta federācijai (LaMSF) ir tikai trīs algoti darbinieki, bet LaMSF vadītājs Mārtiņš Lazdovskis spiests atzīt, ka algu samaksāšanai nepieciešams pieņemt sāpīgus lēmumus.

"Situācija ir diezgan kritiska," teica Lazdovskis. "Protams, sacensības nenotiek un līdz ar to federācijai nav ienākumu."

No trim darbiniekiem LaMSF ir palikuši divi, bet arī par viņu nākotni pašlaik nav skaidrības, jo federācijai nav līdzekļu, lai pašreizējā situācijā spētu nodrošināt darbību ilgtermiņā. Arī Motosporta federācija ir vērsusies VID ar iesniegumu piešķirt dīkstāves pabalstu, tomēr tas atteikts, jo federācija daļu finansējuma saņem no valsts budžeta.

Fogelis Latvijas Radio teica, ka ir pieņemti lēmumi, lai federācijām būtu vieglāk norēķināties ar saviem darbiniekiem. Federācijas turpmākos trīs mēnešus drīkst tērēt administratīvajām izmaksām 40% savas tāmes, nevis 25%, kā iepriekš, paskaidroja LSFP vadītājs.                                                                                           

Smaga finanšu situācija ir individuālo sporta veidu pārstāvjiem, kuri nav LOV sastāvā.

Normālos apstākļos viņi iztiek ar sponsoru finansējumu vai ienākumiem no sacensību balvu fondiem. Šādu sportistu Latvijā, tāpat kā jebkur citur pasaulē, netrūkst. Motokrosists Matīss Karro ilgus gadus bija viens no vadošajiem Latvijas motokrosa braucējiem, taču šībrīža situācijā, kad sacensības nenotiek, pieredzējušajam sportistam jādomā ne tik daudz par gatavošanos sezonai, bet gan par izdzīvošanai nepieciešamajiem līdzekļiem.

Karro pastāstīja, ka grib trenēties, bet arī motosportā viss ir apstājies. "Sacensības nenotiek, balvu fondu nav un sponsori atkāpjas, jo arī nezina, kas notiks ar viņu uzņēmumiem," paskaidroja Karro. "Šogad atvēru sev jaunu biznesiņu, jau lēnām spēru nākamo soli dzīvē, bet tas viss man arī ir apstājies. Pagaidām praktiski ir nulle ienākumu un nākas darīt pilnīgi svešas lietas, lai varētu izdzīvot." 

Latvijas Televīzija pirms Lieldienām ziņoja, ka viens no Latvijas vēsturē titulētākajiem basketbola klubiem "TTT Rīga" meklē līdzekļus, lai samaksātu algas spēlētājām. Basketbolā vēl līdz koronavīrusa krīzei 2020.gadā jau tika pazaudēti divi klubi – pastāvēt beigusi Jūrmalas komanda, kā arī basketbola klubs "Valga/Valka". Šobrīd neviens nespēj prognozēt, cik sporta komandu un sporta biedrību pandēmijas izraisīto situāciju nepārdzīvos un beigs darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti