Panorāma

Aicina sasaukt "Vienotības" ārkārtas kongresu

Panorāma

Migrācijas maršruti Eiropā

Arī Latvijas sportisti lieto "Mildronātu"

Nežēlastībā kritušais mildronāts labi zināms arī Latvijas sportistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daudzi desmiti pozitīvu dopinga analīžu divu mēnešu laikā – tāds ir sausais atlikums pēc mildronāta aizliegšanas sportā, un iekritusi arī slavenā krievu tenisiste Marija Šarapova. Latvijā ražotā mildronāta sastāvā ir meldonijs, ko Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) aizliegto vielu sarakstā iekļāva kopš 1.janvāra. Arī vairāki Latvijas sportisti atzīst, ka savulaik lietojuši šo preparātu.

Mildronātu sportisti plaši lietoja, jo tas pie lielām slodzēm atvieglo sirdsdarbību un neļauj šūnām nonākt skābekļa badā. Pēc veiktajiem aprēķiniem, meldonijs no organisma izvadās divu mēnešu laikā. "Grindex" ražojums īpaši iecienīts ir Austrumeiropā.

Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Vladivostokas “Admiral” kapteinis Oskars Bārtulis, pastāstīja, ka mildronāts bijis klubu ģērbtuvēs gan Doņeckā un Astanā, gan Vladivostokā, kur gan vēlāk sasaukta īpaša sapulce un skaidrots, ka preparātu vairs nevar lietot.

Bārtulis pats mildronātu nelieto, bet mūsu pasaules čempioni bobslejā gan šo medikamentu pazīst un komandas ārsti ieteicis līdzās vitamīniem pie lielām slodzēm to lietot. Pasaules čempions bobslejā Oskars Melbārdis mildronātu lietojis pērn maijā pirmssezonas treniņnometnē. 

Mildronāta popularitāti Krievijā pierāda arī fakts, ka vēl decembrī Rostovas futbola klubs šo medikamentu iepirka lielos daudzumos. Lieki piebilst, ka Krievijas Antidopinga aģentūrai šobrīd atņemta licence un dopinga analīzes tā nav tiesīga veikt.

Savukārt AS “Grindex” īpašnieks un Latvijas hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans apstiprināja, ka mildronāts novembrī bija Latvijas izlases ģērbtuvēs. Bārtulis uzsvēra, ka neviens nav spiedis mildronātu lietot. 

Arī Melbārdis mildronāta trūkumu neizjūt. Mildronāta sastāvā esošais meldonijs iekļauts aizliegto vielu kategorijā, un tā lietošana draud pat ar četru gadu diskvalifikāciju. Par aizliegumu WADA informēja jau pērn septembrī, bet Latvijas uzņēmuma “Grindex” centieni norādīt uz aizlieguma nepamatotību bija velti.

Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) antidopinga nodaļas vadītājs Gatis Berķis pastāstīja, ka vienīgais WADA paskaidrojums par mildronāta neatbilstību lietošanai sportā tika publicēts saistībā ar Šarapovas lietu, un norādīts, ka meldonijs uzlabo rezultātus. 

Lipmans tikmēr ir pārliecināts, ka vainojama WADA korupcija, un solīja, ka "Grindex" cīnīsies, lai mildronātu attaisnotu. Jāsaka gan, ka cerības ir mazas. Jo tas būtu vēl nebijis gadījums pasaules praksē, un mūsu antidopinga nodaļas vadītājs ko tādu neatceras. Mildronāta lietošanā gan ir viena nianse – tas nav pilnībā aizliegts. Sportisti pēc ārstu ieteikuma to lietot drīkst, iepriekš uzrakstot iesniegumu, ko komisija izskata un atļauj lietot preparātu noteiktās devās.

WADA vēsta, ka mildronāts pievērsa uzmanību, kad to atrada 182 analīžu paraugos, ko ņēma vairāk nekā 8000 sportistiem. Procentuāli tas ir vairāk nekā visas pārējās vielas kopā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti