Neapdomīga uzvedība sociālajos medijos - risks karjerai arī profesionālajā sportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dažādu nepārdomātu komentāru un tīmeklī veiktu ierakstu dēļ zaudēt darbu mūsdienās vairs nebūt nav zinātniskā fantastika. Latvijā par ietekmeļiem dēvēti satura veidotāji pat sūta oficiālas vēstules personu darba devējiem, ja publiski atbalstīts viņiem nepatīkams viedoklis. Sporta vide nav izņēmums – arī šeit pēdējā laikā arvien vairāk uzmanību pievērš profesionālo atlētu publicētajiem foto, ziņojumiem un komentāriem. 

Pēdējā laika skaļākais precedents, kad neapdomīga uzvedība tīmekļa vidē novedusi pie darba zaudēšanas, profesionālā sporta komandā notika maija sākumā. Nacionālās hokeja līgas (NHL) komanda Vašingtonas "Capitals" ievietoja atteikumu sarakstā uzbrucēju Brendanu Leipsiku, kurš aizvainojuši izteicās par citiem hokejistiem un viņu dzīvesbiedrēm. Leipsiks vietnes "Instagram" tērzētavā, kurā piedalījās viņa brālis Džeremijs un vēl viens hokejists Džeks Rodvelds, nievājoši izteicās par bijušā komandas biedra sievas un NHL izcilnieka Konora Makdeivida draudzenes izskatu. Tāpat viņš nosauca savus komandas biedrus Gārnetu Heteveju un Niku Doudu par zaudētājiem. 

Arī sportistiem jāpiedomā par uzvedību sociālajos medijos
00:00 / 06:10
Lejuplādēt

Leipsiks vēlāk atvainojās par saviem izteikumiem, sakot, ka uzņemas atbildību par komentāriem. Tas gan viņam maksāja darba vietu NHL, jo šosezon viņa vārds atrodam Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Maskavas CSKA pieteikumā. Vietu komandā zaudēja arī Leipsika brālis Džeremijs, kurš spēlēja Manitobas Universitātes vienībā.

Anglijas futbola klubs Totenhemas „Hotspur” pirms nedēļas izplatīja video, kurā redzams kā par 15 miljoniem mārciņu iegādātais aizsargs Mets Dohertijs izdzēš ierakstu sociālās saziņas vietnē „Twitter”. 2012.gadā viņš rakstīja, ka vienmēr būs Londonas „Arsenal” atbalstītājs.

Arī Latvijas sportistiem gadījies ne viens vien pārpratums vai neviennozīmīgi vērtējams solis publiskajā vidē.

Tenisistes Aļonas Ostapenko „Instagram” profilā vairs nav atrodams sveiciens krievu valodā visiem 9.maija svinētājiem, kas pirms vairākiem gadiem raisīja asas viedokļu sadursmes. Šobrīd publisks ir vien Aļonas 2016.gadā sūtīts sveiciens Latvijai tās dzimšanas dienā.

Kāds Latvijas profesionālais sportists, kurš pārstāv komandu sporta veidu, pirms vairākiem gadiem „Instagram” uzrunāja sev simpatizējošu pretējā dzimuma pārstāvi, sūtot viņai attēlus ar atkailinātām ģenitālijām, kā arī izsakot nepiedienīgus piedāvājumus. Jaunā sieviete sportista uzmācīgās ziņas publicēja tīmeklī.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Juridiskā departamenta direktors Raitis Keselis Latvijas Radio pastāstīja, ka pašmāju labākie sportisti, kas atrodas Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā un saņem valsts atbalstu, ir instruēti par uzvedības etiķeti tīmeklī. Pagaidām lielu pārkāpumu nav bijis, jo regulējums nav ļoti strikts.

Daudz dzelžainākiem noteikumiem jāseko tiem, kuri valsti pārstāv olimpiskajās spēlēs.

LOK neierobežo sportistu tiesības paust viedokli vai politiskus uzskatus, taču atlētam ir liegts darboties kā žurnālistam vai reklamēt kādu uzņēmumu, tostarp savus atbalstītājus, teica Keselis. 

Ar rupju un neētisku video pirms vairākām nedēļām „Instagram” dalījās futbola kluba „Valmiera” 19 gadus vecais nigēriešu uzbrucējs Toluvalase Arokodare. Viņš pastaigājās gar Baltijas jūru, iemūžinot kā jūrmalas slapjajās smiltīs spēlējas bērni. Futbolists savu neizpratni par šādām rotaļām pauda, izmantojot "daiļrunīgas" frāzes angļu un krievu valodā.

„Valmieras” klubs gan publiski nav komentējis šo izgājienu, kas Latvijas šaurajā futbola vidē vien sacēla vētru ūdens glāzē. Ja šādu video būtu publicējis kāds Madrides „Real” vai Mančestras „United” futbolists, viņš tā dēļ varētu arī zaudēt darbu.

Latvijas jauno hokejistu treneris, komandas „Baltie vilki” izveidotājs Rodrigo Laviņš atzīst, ka ar pusaudžiem jau laikus jārunā par izpausmēm sociālās saziņas vietnēs.

Laviņš atzina, ka rīcība sociālajos medijos ir ļoti aktuāls jautājums un viņš aizrādījis daudziem audzēkņiem.

Mūsdienās nekāda apritē nonākusi informācija vairs nepazūd un ikvienam, kas tiecas būt izcils savā jomā, tas jāatceras, atgādināja Laviņš. Kā piemēru Laviņš nosauca Krievijas hokejistu Artēmiju Panarinu, kurš vēl 19 gadu vecumā kādā Krievijas televīzijas šovā uz jautājumu par savu trakāko murgu pateicis kaut ko par tumšādainu sievieti. Pēc astoņiem gadiem, kad Panarins jau spēlēja NHL, tas tika izvilkts dienasgaismā un hokejistu gaidīja pamatīgs sods. 

Sociālās saziņas vietņu spēks un nozīme pasaulē pieaug ar katru dienu, un sporta vide nav nekāds izņēmums. Viens nepareizs solis var novest pie plānā burbuļa plīšanas, kas nozīmē sabojātu reputāciju vai pat nespēju atrast jaunu darbavietu kā profesionālam sportistam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti