Modernajā pieccīņā no jāšanas atteiksies, par aizstājošo disciplīnu vēl diskutēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Modernajā pieccīņā pēc 2024.gada Parīzes olimpiskajām spēlēm vairs nebūs iekļauta jāšana, bet tās aizstājēju noteiks konsultācijās ar visām ieinteresētajām pusēm, ceturtdien pavēstīja Starptautiskā modernās pieccīņas federācija (UIPM).

Izmaiņas pēc divas dienas oktobra beigās ilgušas sanāksmes ieteica UIPM Inovāciju komisija, kuras atzinumu vienprātīgi atbalstīja organizācijas izpildkomiteja. Inovāciju komisiju nodibināja 2016.gadā ar mērķi uzturēt modernās pieccīņas mūsdienīgumu un atbilstību olimpisko spēļu prasībām. 

UIPM sagaida, ka jāšanas aizstāšana ar citu disciplīnu uzlabos modernās pieccīņas popularitāti, vienlaicīgi saglabājot sporta veidu kā universālu pārbaudījumu. Vairāki mediji iepriekš vēstīja, ka jāšanu aizstās riteņbraukšana, tomēr UIPM vēlas uzklausīt visus piedāvājumus. 

Izmaiņas paredzēts ieviest pietiekami laicīgi, lai jaunā formātā sadalītu medaļas 2028.gada olimpiskajās spēlēs Losandželosā.

Savukārt 2024.gadā Parīzes olimpiskajās spēlēs modernās pieccīņas disciplīnas vēl paliks nemainīgas, tiesa, sacensības stadionā risināsies jaunā 90 minūšu formātā.

Izvēloties jāšanas disciplīnas aizstājēju, UIPM konsultēsies ar sportistiem, treneriem, medijiem un mārketinga partneriem, ievērojot virkni nosacījumu. Par izmaiņu procesa dažādām pakāpēm atvēlēto laiku UIPM plāno informēt tuvākajās nedēļās.

UIPM vēlas nodrošināt modernajai pieccīņai globālu un ilgtspējīgu atpazīstamību, pievilcību jaunatnei un dzimumu līdztiesību.

Tajā pašā laikā jaunas disciplīnas izvēle nedrīkstētu padarīt moderno pieccīņu atkarīgu no kādas citas olimpiskajā kustībā atzītas sporta federācijas. Jaunajai disciplīnai jābūt viegli saprotamai līdzjutējiem un televīzijas skatītājiem, kā arī ar minimālu traumatisma risku un modernās pieccīņas sportistiem viegli apgūstamai. 

Organizatori vēlas jaunajā disciplīnā izvairīties no vajadzības pēc dārga aprīkojuma un liela skaita personāla, kā arī būtiskām transporta un loģistikas izmaksām. Jaunajai disciplīnai tāpat jāiekļaujas modernās pieccīņas koncepcijā, kas visai sacensību norisei paredz 90 minūtes vienuviet stadionā.

UIPM prezidents Klauss Šormans uzsvēra, ka pēdējās desmitgadēs modernajā pieccīņā ir bijis daudz izmaiņu, lai sporta veids iekļautos mainīgajā mūsdienu pasaulē. Jaunas disciplīnas ieviešana, pēc viņa teiktā, dos jaunu grūdienu sporta veida attīstībā un nostiprinās modernās pieccīņas pozīcijas olimpiskajā kustībā.

Lai gan modernā pieccīņa mūsdienu olimpiskajās spēlēs ir kopš 1912.gada, sporta veida zemo reitingu dēļ tajā ieviesa arvien vairāk jauninājumu.

Līdz 1980.gadam modernās pieccīņas sacensības ilga piecas dienas, bet nākamajās trijās olimpiskajās spēlēs cīņu par medaļām satilpināja četrās dienās. Visbeidzot 1996.gadā Atlantā sacensības visās piecās disciplīnās notika vienā dienā, bet 2000.gadā Sidnejā pirmoreiz olimpiskās medaļas modernajā pieccīņā sadalīja arī sievietes.

Turpmākā optimizācijā UIPM 2008.gadā šaušanu un skriešanu apvienoja vienā disciplīnā, jauno formātu olimpiskajās spēlēs pirmo reizi ieviešot 2012.gadā. Mainīta ir arī sacensību norise, pēdējā disciplīnā - šaušanas un skriešanas kombinācijā - distancē sportistus laižot ar intervālu pēc iepriekš sasniegtajiem rezultātiem. Tas padara sacensības vieglāk saprotamas, jo sportista vieta finišā sakrīt ar viņa vietu kopvērtējumā. Šaušanā mazkalibra pistoli ir aizstājis lāzera ierocis.

Parīzes olimpiskajās spēlēs sekos nākamais pārmaiņu solis, jo visas sacensības paredzēts satilpināt 90 minūtēs, lai padarītu moderno pieccīņu televīzijas auditorijai vēl skatāmāku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti