Likteņdārzā izveidota piemiņas vieta Latvijas represētajiem sportistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Likteņdārzā Kokneses novadā noticis svinīgs Latvijas Sporta veterānu savienības (LSVS) pasākums, kurā atklāja piemiņas vietu Latvijas sportistiem — dažādu represiju upuriem.

Piemiņas vieta izveidota no astoņiem īpaši izvēlētiem laukakme­ņiem, kurus dārzā novietoja tēlnieks Ojārs Feldbergs. Skulpturālajā grupā ir piemiņas plāksne, uz kuras rakstītie dzejnieces Ārijas Elksnes vārdi “No viņiem nedzēšamas gaismas pēdas” lasāmi arī jaunas grāmatas virsrakstā. Grāmatā apkopoti visu represijās cietušo Latvijas sporta darbinieku un sportistu vārdi.

“Izdevuma mērķis ir cieņas apliecinājums simtiem cilvēku, kas pārstāvēja Latvijas sportu dažādos vēsturiskos apstākļos. Mēs šodien lepojamies ar 1331 medaļu, ko 100 gadu garumā, no 1912. līdz 2012. gadam, izcīnījuši latvieši un latviešu izcelsmes sportisti olimpiskajās spēlēs, pasaules un Eiropas čempionātos, kausu izcīņās. Mēs lepojamies ar 537 olimpiešiem, 27 paraolimpiešiem, kas 100 gados izcīnījuši 30 zelta, 50 sudraba, 28 bronzas medaļas,” ievadvārdus, kuru autors ir LSVS prezidents Daumants Znatnajs, no izdevuma nolasīja ilggadējais sporta žurnālists un komentētājs Gunārs Jākobsons.

Piemiņas vietu iesvētīja Kokneses evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Valdis Baltruks. Svinīgā brīža atklāšanā spēlēja Kokneses pūtēju orķestris, sanākušos vairākus simtus cilvēku uzrunāja izcilais latviešu sportists, šķēpmetējs Jānis Lūsis, tēlnieks Ojārs Feldbergs un “Kokneses fonda” valdes loceklis Bruno Cīrulis.

„Likteņdārzs mazajai Latvijai vajadzīgs, lai pieminētu no lielvarām cietušo upurus. Es arī esmu cietis – manu tēvu nošāva krievu zaldāts, jau pēc kapitulācijas 1945.gada 14.maijā. Te alejā esmu iestādījis ābelīti arī savam tēvam,” klātesošajiem pastāstīja Jānis Lūsis.

„Akmeņu dārznieks” Ojārs Feldbergs juties pagodināts par aicinājumu veidot piemiņas vietu. „Akmeņi tika atrasti un dāvinātu Talsu novadā, grantskarjerā, paldies firmai „Rudus”, kas palīdzēja tos atrast un arī atvest.”

Likteņdārzā pirmie darbi sākti 2008. gadā, radot ābelīšu alejas ceļu, 2009. gadā par saziedotajiem līdzekļiem tapis salas perimetrālais ceļš. 2010. gadā sākta , 2011. un 2013. gadā turpināta dārza centrālās daļas - amfiteātra - būvniecība. 2012. gadā tapusi Skatu terase un sākts bruģēt Ābeļu alejas ceļš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti