Lielmeistars Neikšāns: Pēc «Grand Swiss» turnīra Latvijai šahā biežāk varētu dot iespēju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā veiksmīgi aizvadīts viens no Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) lielākajiem sezonas turnīriem "Grand Swiss", kurā startēja 158 no pasaules spēcīgākajiem šahistiem. Par spīti Latvijā noteiktajai mājsēdei un skarbajai kritikai pirms sacensībām, turnīrs tika noorganizēts godam, sarunā ar LSM.lv pauda šaha lielmeistars Arturs Neikšāns.

Prestižajā turnīrā, kas risinājās no 27. oktobra līdz 7. novembrim, Neikšāns izcīnīja 92. vietu 108 dalībnieku konkurencē, esot labākais Latvijas pārstāvis atklātajā grupā.

"Pārguris esmu. Protams, es biju gaidījis slodzi, bet ne tādu," pēc turnīra teica Neikšāns. "Bija aizdomas, ka būs smags turnīrs, bet bija vēl smagāks," viņš piebilda. Šaha lielmeistars arī paskaidroja, ka psiholoģiski bija grūti divas nedēļas dzīvot "burbulī" viesnīcā.

"Ļoti interesanta pieredze, esmu priecīgs, ka man bija tāda iespēja," sacīja šahists.

Ar rezultātu Neikšāns gan nav līdz galam apmierināts. "Sāku ļoti labi. Uzvarēju nomināli stiprāku pretinieku. Arī otrajā kārtā biju ļoti tuvu uzvarai. Tas būtu vispār kaut kāds kosmoss, ja man izdotos arī otru partiju uzvarēt, bet diemžēl nesanāca," sacīja Latvijas lielmeistars. Ja Neikšānam būtu izdevis uzvarēt arī otrajā kārtā, viņš būtu nonācis pie vadošo spēlētāju galdiņa un spēlētu pret kādu TOP4 šahistu.

"Turnīra sākumā atdevu pārāk daudz spēku, enerģijas," sacīja Neikšāns, kuram otrā partija ilga teju astoņas stundas. Standarta šaha partija ilgst četras stundas. "Tas atstāja zināmu iespaidu uz manu performanci tālāk. Tad man vienā brīdī neaizgāja, tad jau bija grūti savākties," teica šahists.

Otrajā kārtā Neikšāns spēlēja neizšķirti ar Anglijas šahistu Deividu Hauelu, kas vēl pāris kārtas pirms turnīra beigām dalīja 1.–3. vietu. Neikšāns paskaidroja, ka, iespējams, saspringtais mačs otrajā kārtā anglim sekoja kā pozitīvs grūdiens turpinājumā.

Arturs Neikšāns
Arturs Neikšāns

Neikšāns turnīru noslēdza 92. vietā. Vienpadsmit mačos viņš guva četrus punktus, gūstot vienu uzvaru un sešās reizes spēlējot neizšķirti. "Žēl, ka neizdevās vairāk uzvaru izcīnīt, neizšķirti bija diezgan daudz," uz rezultātu pēc turnīra atskatījās Neikšāns.

Viņš arī secinājis, ka šāda līmeņa turnīrs pilnībā atšķiras no ierastajiem līgu mačiem un citiem zemākas raudzes turnīriem. Neikšāns uzsvēra, ka komandu mačos vai olimpiādē bieži vien visu nosaka komandas stratēģija.

"Šeit ["Grand Swiss"] visi kā izsalkuši vilki nāk virsū. Baltie vai melnie [kauliņi] – neviens nevienu nerespektē, visi cenšas viens otru apspēlēt," stāstīja turnīra dalībnieks.

Turnīrs Rīgā norisinājās ar ļoti zvaigžņotu dalībnieku sastāvu. "Piemēram, Džordans van Forests no Nīderlandes janvārī uzvarēja superturnīrā, apsteidzot arī Magnusu Kārlsenu. Alireza Firouzja, kas uzvarēja turnīru, tiek uzskatīts par nākamo pasaules čempionu," augsto konkurenci raksturoja Neikšāns.

No šaha elites iztrūka vien pāris vadošie spēlētāji.

"Ir ļoti grūti sevi parādīt, jo nav neviena vāja dalībnieka," teica Neikšāns. Viņš skaidroja, ka ierasti turnīros pēc zaudējuma dalībnieks nokrīt spēlēt pret vājākiem spēlētājiem, kur gūst uzvaras un tāpat tiek atpakaļ pie līderiem. "Šeit tu dabū pasaules TOP100 pretinieku, uzvari vai zaudē un atkal dabū TOP100. Nav atelpas vispār," saspringtās sacensības rakturoja Neikšāns.

Lai gan dalībnieku sastāvs Rīgā bija ļoti spēcīgs, pāris elites šahisti tomēr turnīrā nestartēja, piemēram, pasaules čempions Kārlsens un titula pretendents Jans Ņepomņaščijs. Abi šahisti 26. novembrī Dubaijā sāks cīņu par pasaules čempiona titulu. Likumsakarīgi, ka viņi neilgi pirms sezonas svarīgākā notikuma lēma nestartēt "Grand Swiss" turnīrā.

Tāpat iztrūka vairāki augstas raudzes šaha lielmeistari, kas pēdējā brīdī atsauca dalību Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ.

Nedēļu pirms turnīra Latvijā tika izsludināts "lokdauns", kas radīja lielu pretestību turnīra norisē.

"Izskanēja viedokļi, ka čempionāts jāatceļ vai jāpārceļ," teica Neikšāns.

Dalību atsauca arī viens no mūsdienu šaha grandiem Hikaru Nakamura, kurš lielu popularitāti ieguvis straumēšanas platformā "Twitch". "Nakamura kritizēja FIDE, uzskatot, ka dalībnieki saslims un tāpēc rekomendēja nevienam nebraukt," amerikāņu lielmeistara kritiku atstāstīja Neikšāns. Latvietis savukārt sarunā ar LSM.lv viņam oponēja, ka ierobežojumi turnīru pat padara drošāku.

"Tiklīdz izskanēja ziņas, ka būs "burbulis", es zināju, ka viss būs droši," skaidroja Neikšāns. Viņš arī norādīja, ka šādi turnīrs tika aizvadīts drošāk nekā tad, ja situācija Latvijā būtu nedaudz labāka un nebūtu tik drakoniski ierobežojumi turnīra dalībniekiem.

"Tā arī turnīrs noslēdzās bez neviena [pozitīva Covid-19] gadījuma. Tas bija izcils rezultāts organizatoriem, FIDE," teica Neikšāns.

Šaha lielmeistars arī uzskata, ka šis turnīrs var kalpot kā precedents turpmāk, ka ar pareizo pieeju iespējams sarīkot epidemioloģiski drošu turnīru arī nepateicīgos apstākļos.

Turnīra gaitā dalībnieki tika testēti katru trešo dienu. Tāpat tika nodrošināts transports. "Par visu bija padomāts," organizatorus uzteica Neikšāns.

"Domāju, ka Starptautiskā Šaha federācija turpmāk, kad būs jāorganizē turnīri, paskatīsies uz Rīgu, jo Latvija taču varēja pat "lokdauna" laikā ar rūpīgiem drošības pasākumiem uzņemt gandrīz 200 cilvēku," teica Neikšāns.

Turnīra gaitā rīkotājiem neizdevās sarīkot grandiozu atklāšanas ceremoniju vai cita veida kultūras pasākumus, bet tomēr galvenais uzdevums tika izpildīts godam, jo dalībniekiem izveidoja drošu vidi spēļu aizvadīšanai.

Lielmeistars Neikšāns atklāja, ka pirms turnīra vairāki dalībnieki viņam prasījuši par situāciju Latvijā un vai turnīrs būs drošs. "Viss ir atkarīgs jūsu prioritātēs. Gribat atbraukt spēlēt turnīrā vai atpūsties? Ja gribat atbraukt spēlēt un uzrādīt rezultātu, tad varbūt būs kaut kādas neērtības, bet tās varēs pieciest. Ja bija plānota nakts dzīve Rīgā, tad laikam šis turnīrs nav jums," savus komentārus atstāstīja Neikšāns.

"Es domāju, ka organizatori, ņemot vērā smagos apstākļus, visu izdarīja vienkārši perfekti," turnīra rīkotājus slavēja šahists.

Viņš arī norādīja, ka visi kritiķi ir pieklusuši. "Arī no Nakamuras neko neesmu dzirdējis. Viņš tomēr ir arī šaha rupors," komentēja Neikšāns.

Latvietis arī atklāja, ka visas atsauksmes no dalībniekiem, ko viņš dzirdēja, bijušas pozitīvas.

Turnīrs Latvijas šaha sabiedrībā vērtējams ar pozitīvu zīmi, jo noteikti iegūts prestižs un jauns grūdiens šaha attīstībā. "Es ceru, ka tas pamudinās vēl vairāk bērnu nodarboties ar šahu," teica Neikšāns. 

Neikšāns arī atklāja, ka brīvdienās pie sacensību zāles bijuši bērni, kas prasījuši autogrāfus. "Kas to zina, varbūt starp viņiem bija kāds nākamais vadošais Latvijas šahists," teica lielmeistars. Viņš arī pats atceras, kā bērnībā treneris viņu Valkā aizvedis uz sacensībām, kur pie pirmā galdiņa spēlēja lielmeistars Aleksejs Širovs. "Man tas bija spilgts iespaids, tāpēc es ceru, ka kādam no mazajiem šahistiem tā būs papildu motivācija," sarunā teica Neikšāns.

Turnīrā startēja pieci latvieši – Neikšāns, Ņikita Meškovs un Normunds Miezis, kā arī Laura Rogule un Madara Golsta. Ja sacensības nenotiktu Rīgā, tad, visticamāk, šāda iespēja pašmāju sportistiem nebūtu.

"Grand Swiss" turnīra zāle Hanzas peronā
"Grand Swiss" turnīra zāle Hanzas peronā

"Grand Swiss" sākotnējais mērķis bija radīt turnīru, kurā ikvienam tiek dota iespēja pretendēt uz pasaules čempiona titulu. Turnīrā izspēlē divas no astoņām ceļazīmēm uz pretendentu turnīru, kurā astoņi šahisti noskaidro vienu izaicinātāju pašreizējam pasaules čempionam. Tomēr gluži ikviens tajā startēt nevar. "Lai piedalītos šajā turnīrā, ir jābūt TOP100 spēlētajam, tāpēc nav gluži tik atvērts," norādīja Neikšāns.

Turnīra norise Latvijā pavēra dalības durvis pašmāju sportistiem, kas citādi turnīrā nevarētu piedalīties. "Ja pie pašreizējiem apstākļiem turnīrs notiktu sākotnēji plānotajā Duglasā, Menas salā, mēs [latvieši] tur vienkārši nespēlētu. Diemžēl, mēs neesam TOP100," paskaidroja Latvijas šaha lielmeistars.

Neikšāns pastāstīja, ka pirms "Grand Swiss" spēlēja vairākos sagatavošanās turnīros, un, iespējams, par daudz, jo nepietika spēka galvenajā startā. "Pēc kara jau visi gudri," par sagatavošanās posmu sacīja Neikšāns.

Pērn šahs guva lielo popularitātes bumu pandēmijas un tiešsaistes šaha iespaidā. Popularitāte kāpa arī pēc televīzijas šova "Dāmas gambīts" pirmizrādes, kā arī dažādiem interneta satura veidotāju turnīriem. Popularitāti guva arī šaha straumētāji "Twitch" platformā. Īpaši izcēlās Nakamura, kuram pašlaik ir 1,3 miljoni sekotāju.

Ar šaha straumēšanu nodarbojas arī Neikšāns, kuram "Twitch" platformā seko 6,8 tūkstoši lietotāju.

Pandēmijai rimstoties un dzīvei atgriežoties ierastajās sliedēs, šaha popularitāte nedaudz pieplok, atklāj Neikšāns. "To var izskaidrot, ka cilvēki vairs nesēž tik ļoti mājās. Dzīve ir atsākusies, viss pārsvarā notiek klātienē. Latvijā vēl ir "lokdauns", bet valstīs, kur ir augsta vakcinācijas aptvere, dzīve rit normālāk," situāciju raksturoja latvietis.

"Šahs internetā ir attīstījies, izdarījis milzu lēcienu pēdējā pusotra gada laikā," teica Neikšāns, uzskatot, ka šahs vēl arvien būs populārs arī nākotnē.

Neikšāns ar šaha straumēšanu nodarbojas vairākas reizes nedēļā. Tiešraides neizpalika arī turnīra gaitā, viņam veidojot saturu no sava viesnīcas numura. "Ja es to nebūtu darījis, tad būtu vienkārši seriālu skatījies, lai kavētu laiku," skaidroja Neikšāns. Viņš dalījās ar savām partijām un sekotājiem stāstīja par veiktajiem gājieniem. Sākumā Neikšāns bija aktīvāks, bet turnīra gaitā viņš tiešraidē pabija arvien retāk, jo spēlēs veicās sliktāk. "Tad es negribēju būt tiešraidē, ko tad es viņiem stāstīšu: "Sveiki, visiem! Es atkal zaudēju!"?" smējās Neikšāns.

Nākotnē Neikšānu sagaida vairāki lieli izaicinājumi. Viņš vēlas uzrakstīt jaunu lekciju kursu. "Ir vēl pāris puslīdz slepeni projekti, kurus gribu novest līdz galam. Varētu dot arī attīstību Latvijas šaham," stāstīja Neikšāns. Viņš arī atklāja, ka pirms "Grand Swiss" turnīra nolēma likt punktu darbam Rīgas Šaha skolā, lai varētu pilnvērtīgāk veltīt laiku jauno mērķu sasniegšanai. "Sapratu, ka nevaru šo darbu apvienot ar pašreizējām ambīcijām," lēmumu pamatoja lielmeistars.

KONTEKSTS:

"Grand Swiss" turnīrs šogad risinājās otro reizi. Tajā startēja 108 atklātās grupas spēlētāji un 50 sievietes. Pirmo reizi čempionāts notika 2019. gadā Menā. Pērn tas tika atcelts Covid-19 pandēmijas dēļ.

Arī šogad sākotnēji čempionāts bija paredzēts Menā, taču FIDE lēma par norises vietas maiņu, lai dalībniekiem nebūtu pirms turnīra jāizcieš karantīna. Organizatoriem Latvijā bija tikai daži mēneši, lai sagatavotos turnīra norisei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti