Lielbritānijā transpersonu iekļaušanai sportā rosina veidot jaunas ieskaites grupas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Transpersonu iekļaušanai sporta aktivitātēs būtu lietderīgi izveidot jaunas atklātas ieskaites grupas, jo daudzos sporta veidos nav iespējams universālā modelī apvienot atvērtības, taisnīguma un drošības principus, par Sporta padomes vienlīdzības grupas (SCEG) Lielbritānijā publicētajiem atzinumiem vēstīja BBC

Pusotra gada laikā SCEG izstrādātie vadlīniju ieteikumi attiecas uz tautas sportu, nevis starptautiskām profesionāļu sacensībām elites līmenī. Katra sporta veida vadošajai organizācijai iesaka izstrādāt savas prioritātes un noteikt, vai koncentrēties uz iekļaujošu vidi vai taisnīgu konkurenci. 

Piemēram, sporta veidos, kas prasa izturību vai fizisko spēku un kur par prioritāti nosaka taisnīgu konkurenci, līdzās sieviešu un vīriešu grupām iesaka papildus izveidot universālu ieskaiti, lai varētu piedalīties arī transpersonas. 

SCEG konstatēja, ka testosterona līmeņa pazemināšana negarantētu taisnīgu konkurenci pēc dzimuma maiņas par sievietēm kļuvušajām personām un sievietēm kopš dzimšanas. 

"Starp vidusmēra sievieti un vidusmēra transpersonu sievieti vai nebināru personu, kas pēc dzimšanas reģistrēta kā vīrietis, saglabājas atšķirības spēkā, izturībā un fiziskajā [ķermeņa konstitūcijā], vēstīja SCEG. "Lai saglabātos un nākotnē attīstītos, sportam jāspēj adaptēties modernās sabiedrības refleksijai, kas bieži vien notiek pārāk lēni."

SCEG mudina sporta veidu vadošās organizācijas darboties inovatīvi un ieviest sistēmu, kas būtu pilnībā iekļaujoša. Tajā pašā laikā vadlīnijās atzīts, ka nav viena visiem sporta veidiem un visām dalībnieku grupām vienlīdz piemērota risinājuma. Par taisnīgāku un drošāku risinājumu lielākajā daļā sporta veidu vadlīnijās atzīta transpersonu iekļaušana vīriešu sacensībās. 

Elites sportā vēl nav vienota skatījuma par transpersonu dalību. Tokijas olimpiskajās spēlēs svarcelšanā sievietēm startēja Lorela Habarda, kļūstot par pirmo transpersonu, kas piedalījās ne tajā dzimuma grupā, kurā piedzima. Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) 2015. gadā izdeva vadlīnijas par pieļaujamo testosterona līmeni transpersonām sievietēm, tomēr noteikumos varētu ieviest izmaiņas. SOK medicīnas un zinātnes nodaļas vadītājs Ričards Badžets jūlijā teica, ka zinātne kopš 2015. gada ir pavirzījusies uz priekšu. 

Savukārt regbija jumtorganizācija "World Rugby" pirms gada paziņoja, ka drošības apsvērumu dēļ neatļauj transpersonām sievietēm starptautiskā un augstākās meistarības līmenī startēt sieviešu konkurencē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti