Latvijas sportisti lūkos aizsniegties līdz godalgām Pasaules spēlēs

Ceturtdienas vakarā ASV Alabamas štata pilsētā Birmingemā sāksies 11. Pasaules spēles – lielākais sporta forums pasaulē neolimpisko spēļu dalībniekiem. Šajās sacensībās piedalīsies arī Latvijas delegācija ar vērā ņemamu dalībnieku sastāvu – Latviju pārstāvēs divas komandu sporta spēļu izlases, kā arī vairāki individuālie sportisti, cīnoties par godalgām ar 3600 sportistiem no 110 pasaules valstīm.

Pasaules spēles pirmoreiz tika rīkotas jau 1981. gadā, šajā sporta pasākumā apvienojot visus tos sportistus, kuri sacenšas neolimpiskajos sporta veidos. Nereti šo sporta pasākumu mēdz saukt par pēdējo eksāmenu pirms sporta veida nonākšanas lielajā olimpiskajā programmā, savukārt pilsētām sacensību uzņemšanai nav prasības izbūvēt jaunus infrastruktūras objektus. Raugoties pēc mēroga, šis pasākums ir lielāks nekā ziemas olimpiskās spēles, tiesa, arī krietni lētāks – Alabamā notiekošo Pasaules spēļu organizēšanas sākotnējais budžets bija vien 75 miljoni dolāru. Skaidrs, ka laika gaitā izmaksas pieaugušas, taču tās nebūt nav tik lielas kā olimpiskajām spēlēm, kuru rīkošanas budžeti mērāmi miljardos dolāru. Pasaules spēles bijusi iespēja sevi uz lielās skatuves parādīt tādiem sporta veidiem kā pludmales volejbols, taekvondo, klinšu kāpšana un arī citiem, kas pēc Pasaules spēlēm vēlāk iekļauti olimpisko spēļu programmā. Arī šajās Pasaules spēlēs ir sporta veidi, kas nākotnē cer iekļūt olimpiskajās spēlēs, piemēram, florbols.

Latvijas vīriešu florbola izlase iepriekšējā pasaules čempionātā sasniedza vēl 2016. gadā uzstādīto mērķi kvalificēties šim pasākumam.

Lai to izdarītu, bija jāizcīna 5. vieta pasaules čempionātā. 2016. gadā, kad pasaules čempionāts notika Rīgā, risinājās kvalifikācija 2017. gada Pasaules spēlēm Vroclavā, bet toreiz florbolisti savās mājās izgāzās un uz vērienīgo sporta forumu netika. Pārceltajā 2020. gada pasaules čempionātā vaļības netika pieļautas, izlasei izpildot mērķi un dodoties uz sacensībām Birmingemā vasaras vidū, kad florbolā tradicionāli ir starpsezona. Viens no komandas treneriem Ingus Laiviņš sarunā ar LSM.lv pastāstīja, ka visiem spēlētājiem pēc kvalifikācijas turnīra maijā tika izsniegti individuālie plāni, lai spēlētāji sevi uzturētu formā, bet spēlētāji plānus pildījuši gana apzinīgi, saprotot, kur viņiem jāpiedalās. Pēdējās dienas pirms izlidošanas tika aizvadītas sporta zālē, spēlētājiem darbojoties ar nūjām un atsvaidzinot taktiskās iestrādnes, kā arī dažādas standartsituāciju sagataves.

Florbola sacensības notiks pēc jaunas sistēmas – spēle tiks aizvadīta trīs periodos pa 15 minūtēm. Tradicionāli tika izmantota labi zināmā 3x20 minūšu sistēma, bet jaunievedums veikts ar mērķi mazināt plaisu starp vadošajām florbola nācijām un sekotājiem. Laiviņš uzskata, ka tādām valstīm kā Latvija, kas ir tuvākie sekotāji vadošajām komandām, šis formāts ir parocīgs un ļauj cīnīties ar sporta veida dūžiem. Grupā Latvijai jāspēlē pret Zviedriju, Šveici un Taizemi. Ja spēle pret Zviedriju būs ļoti smaga, tad treneri un arī viens no valstsvienības ilggadējiem līderiem Morics Krūmiņš norāda – pret šveiciešiem var un vajag aizķerties. „Ir ļoti patīkama sajūta, jo pirmoreiz ar Latvijas izlasi dosimies uz Pasaules spēlēm. Kā izlase pirmoreiz dodamies uz Ameriku un ar nepacietību gaidām šīs sacensības. Esam motivēti, esam daudz pastrādājuši individuāli, fiziskās sagatavotības treneris sūtīja programmas un esam pēc tām gatavojušies. Vēl nesen maijā bija pasaules čempionāta kvalifikācija, tāpēc domāju, ka esam gatavi,” stāsta pieredzējušais Krūmiņš, nenoliedzot, ka sezona ir bijusi ļoti gara un laiks atpūtai bijis maz. „Šajā turnīrā viss ir izdarāms, un gribētu teikt, ka otrā spēle pret Šveici mums būs svarīgākā. Cenšamies sagatavoties pēc iespējas labāk, esam aizvadījuši treniņus, domājot tieši par to spēli. Jaunais formāts ir interesants, spēles laiks īsāks un uz laukuma ļoti daudz notiek. Domāju, ka tās ir pozitīvas pārmaiņas florbolam. Ir bijušas spēles, kad pret šīm lielajām komandām uzvaram periodu vai ilgāk turamies vadībā, domāju, tas palielina mūsu iespējas uzvarēt,” jauno spēles formātu komentē viens no Latvijas izlases līderiem.

Otra sporta spēļu izlase, kas Latviju pārstāvēs sacensībās Birmingemā, ir inline hokeja izlase.

Tīri tehniski šis sporta veids ir ārkārtīgi līdzīgs klasiskajam hokejam – tas tiek spēlēts ar tām pašām nūjām, taču nedaudz atšķiras izmantotā ripa un spēlētāji pa laukumu pārvietojas ar skrituļslidām. Arī noteikumos ir dažas atšķirības, taču, tā kā abi sporta veidi pēc savas pamatbūtības ir identiski, tad inline hokeju starpsezonā bieži uzspēlē arī ledus hokeja spēlētāji, tostarp arī Latvijas hokeja izlases līmeņa spēlētāji.

Valstvienības menedžeris Viesturs Cimermanis sarunā ar LSM.lv pastāstīja, ka izlase turnīram ir gatavojusies nopietni, turklāt šobrīd ir inline hokeja sezonas karstākais laiks, taču tuvojošais rudens un ziema, kā arī hokeja klubu sezona dažiem spēlētājiem tomēr liedz piedalīties. „Kā parasti vasaras vidū, tagad esam savā pīķa inline formā. Ledus sezona visiem ir beigusies, patiesībā kādam jau pat atsākas ledus, kā rezultātā vairāki profesionāli hokejisti mums nevar pievienoties un palīdzēt,” stāsta Cimermanis. „Puišiem ir jauni līgumi vai pēdējie metri līdz jaunam līgumam, sākas nometnes un gatavošanās sezonai, tāpēc tas pats Rihards Marenis nevarēja mums pievienoties. Arī Frenks Razgals un vēl vairāki puiši tāpēc nevarēs palīdzēt, bet pārējie, kas spēlēs, visi trenējas 4–5 reizes nedēļā. Ir turnīri, vietējā čempionāta spēles, tāpēc par formu nesūdzamies. Nav tādu, kas nebūtu bijuši uz skrituļslidām, gatavojamies un esam labā formā. Tas nevar būt kritērijs – nebūt gataviem,” skaidro Cimermanis.

Tāpat kā citos sporta veidos, arī inline hokejā valstis ir pulcējušas labākos pieejamos spēkus un visas komandas šim turnīram pieiet nopietni, jo šīs ir kā viņu olimpiskās spēles. „Tas ir blakus olimpiskajām un paralimpiskajām spēlēm, šīs ir augstākās sacensības inline hokejā, tāpēc tas ir nozīmīgi ne tikai mums. Mēs iespringām, gatavojāmies un vācām iespējami labāko sastāvu. Kāds netiek hokeja sezonas dēļ, kādam vēl kāds cits iemesls, bet sastāvs ir konkurētspējīgs. Spēlēsim ar pasaules Top 8 izlasēm, bet grūti kaut ko prognozēt. Braucam ar mērķi cīnīties par uzvaru katrā spēlē. Motivācija puišiem ir pareizā, gribēšana ir, cerams, tas pārnesīsies laukumā uz spēli,” paskaidroja komandas menedžeris. Latvijas inline hokejistiem labākais rezultāts līdz šim ir 4. vieta pasaules čempionātā 2015. gadā.

No individuālo sporta veidu pārstāvjiem plašākai publikai vislabāk zināmā sportiste ir Latvijas šobrīd vadošā sieviešu orientēšanās sporta pārstāve Sandra Grosberga.

Orientieriste sarunā ar Latvijas sporta federāciju padomi (LSFP) norādīja, ka orientēšanās sacensībās dalībnieku skaits ir krietni ierobežots, tāpēc visas vadošās valstis uz ASV nosūtījušas savus labākos sportistus un cīņa par labām vietām būs sīva, taču Grosberga jūtas gatava startam. Viņai starti paredzēti sprintā un vidējā distancē.

Pēdējā brīdī kvalifikāciju Pasaules spēlēm nopelnīja karatists Kalvis Kalniņš, kurš pērn startēja Tokijas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, karatē nebūs 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu programmā. Sporta veida iekļaušana Tokijas programmā saistāma ar iespēju rīkotājiem programmā iekļaut vairākus sporta veidus pēc saviem ieskatiem – karatē bija viens no šiem sporta veidiem Tokijā. Kalniņam starts svara kategorijā līdz 60 kilogramiem. Birmingemā startēs arī vairākkārtējais Latvijas čempions veikbordā Roberts Liņavskis, kurš 2019. gada Eiropas čempionātā aizsniedzās līdz bronzas medaļām.

Visbeidzot, Latvijai būs trīs sportisti dronu lidošanas sacensībās. Droni ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, savukārt lidošana ar tiem ir viens no straujāk augošajiem sporta veidiem pasaulē. Šajās sacensībās Latviju pārstāvēs Tomass Pētersons, Oskars Raudiņš un Karīna Limora. Sacensībās sportisti lido pa šķēršļu trasi ar īpaši veidotiem droniem, kuri spēj attīstīt ātrumu līdz 100–150km/h. Viens no šo sacensību favorītiem būs tieši Pētersons, kuram 2019. gadā bija 4. vieta pasaules čempionātā, viņš ir viens no šā brīža pasaules kausa līderiem, un sportists sarunā ar LSM.lv pauda, ka arī Birmingemā viņa mērķis ir pacīnīties par godalgām. Karīnas Limoras gaitas šajā sportā kā dalībniecei vēl ir sākumstadijā, bet sportiste izteikusies, ka viņas mērķis ir pierādīt sieviešu spējas tehniskajā sporta veidā, lai lauztu stereotipus un neizpratni no citiem cilvēkiem, jo sportiste pati saskārusies ar šīm problēmām.

Pasaules spēles Birmingemā ASV turpināsies līdz 17. jūlijam, sportistiem sadalot medaļu komplektus kopumā 30 dažādos sporta veidos un 54 disciplīnās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt