4. studija

Ceturtā studija. Trīnīšu ģimene nesaņem solīto. Atkritumi vai aktritumi

4. studija

(Zīmju valodā). Ceturtā studija. Trīnīšu ģimene nesaņem solīto. Atkritumi vai aktritumi

Kāpēc nevar noskatīties spožākos Latvijas hokeja vai basketbola spēļu ierakstus?

Latvijas sporta sendienu slavas brīži arhīvos reti atrodami, redzēt reiz notikušo – teju neiespējami

 Latvijas izcilākie sportisti savulaik izjutuši visas tautas mīlestību, cieņu, apbrīnu un sajūsmu, tomēr katra diena reiz aiziet vēsturē. Kad gribas atskatīties uz spilgtākajiem mirkļiem vai noskatīties kādu leģendāru spēli, izrādās, ka atšķirībā no senākajām filmām vairs nav iespējams redzēt spožākās hokeja, volejbola vai basketbola spēles.

Kādreiz slavenā sieviešu komanda TTT ir izcīnījusi neskaitāmus kausus, tomēr šobrīd vairs neredzam spēļu atkārtojumus un video, kur basketbolistes filmētas. Bijusī TTT basketboliste Silvija Skulme sociālajos medijos bēdājās, ka pēdējos vairāk nekā 30 gados Latvijas Televīzijā (LTV) nav parādīts neviens ilguma ziņā kaut cik skatāms spēļu fragments vai pat kāda visa spēle.

Atmodas sākumā vēl vieni un tie paši kadri paretam pazibējuši TV ekrānos, bet rādītās epizodes bijušas vienmēr tās pašas. Kad bijusī basketboliste sākusi interesēties kāpēc tā, jo filmētas taču tika nepārtraukti, atbilde viņu pārsteidza.

Ieraksti glabājas lielajā Latvijas Valsts arhīvā, bet, lai tos skatītos vai parādītu plašākai auditorijai, tie no arhīva ir jāizpērk.

Pieprasītais rēķins bijis tik fantastisks, ka LTV pat nemēģināja to samaksāt.

LTV raidījums "4. studija" noskaidroja, ka šis notikums risinājies pirms gadiem desmit, un devās uz valsts galveno informācijas krātuvi noskaidrot, vai tiešām par leģendāriem kadriem tiek pieprasīta barga nauda.

Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža atzina, ka savulaik tas bija dārgi, jo filmas vajadzēja digitalizēt, kas ir ļoti rūpīgs un darbietilpīgs process. Tā rezultātā filmas var arī sabojāt.

"Parasti jau cena veidojas no iekārtām, cilvēku patērētā laika, un tas bija tāds laikietilpīgs darbs, bet nu jau ilgāku laiku paši veicam digitalizāciju lielā apjomā un klientiem mēs piedāvājam veidot šīs kopijas atbilstoši viņu vajadzībām," sacīja Sprūdža. "Šī cena vairs nav tik liela – 8,87 eiro par 10 minūtēm."

Arhīvā ir saglabājušies kadri, ko kādreiz kinohronikās iemūžināja Rīgas kinostudija, bet LTV arhīvos kādreiz filmēto sporta kadru diemžēl esot gaužām maz.

LTV sporta komentētājs Māris Rīmenis paskaidroja, ka sportā ierakstu sistēma bija ļoti limitēta un dārga, bet visas pārraides bija tiešraidē. LTV nebija izveidota arhivēšana lieliem materiāliem, un niecīgs apjoms ticis saglabāts no ziņām. Arī nepietiekama materiālā nodrošinājuma dēļ kultūrvēsturiski ļoti daudz ticis zaudēts. Daļu saglabāto materiālu var redzēt LTV "Sporta studijas" 25 gadiem veltītajā sadaļā

"Vienalga, vai "Dinamo", vai TTT, [spēles] neatkārtoja, un praktiski ir tā, ka nav jau to ierakstu," paskaidroja Rīmenis. "Man kaut kas bija, kad sāku strādāt kino, bet tur jau arī tās lentes nobrūk. Arī filmēšana, ja netaisi filmu, bija ļoti limitēta. Ar to ir saskārušies daudzi, un, ja mēs tagad gribam tos TTT, "Radiotehniķa", "Auroras" ziedu laikus, vēl vairāk, "Dinamo" [redzēt], tad citādi nevar nemaz dabūt. Man pat [bijušais hokejists Helmuts] Balderis ir prasījis, vai nav kādi ieraksti, bet tajā laikā jau nebija, bija tikai tās filmas."

Par mūsu sporta leģendām iespējams šo to uzzināt arī Sporta muzejā.

Latvijas Sporta muzeja krājuma glabātāja Ieva Sniedze uzsvēra, ka TTT komanda ekspozīcijā ir pārstāvēta gan ar balvām, gan fotoattēliem

"Ja cilvēki pēta kaut ko privāti, tad viņi var nākt uz muzeju, rakstīt iesniegumu un izmantot muzeja materiālus saviem privātiem pētījumiem arī," piebilda Sniedze. "Ir neliela samaksa par materiāla atlasi, un, ja nemaldos, tie ir 5 eiro par fotogrāfiju. Tas nav par apskati, bet tālāku izmantošanu."

Tomēr, kā atzīst bijušās leģendārās basketbolistes, spožās uzvaras tomēr ir nedaudz nogrimušas aizmirstībā.

"Domāju, ka tādu vēsturi neviens nekad vairs neatkārtos," teica bijusī TTT basketboliste un basketbola trenere Maija Kubliņa. "Arī šī jaunatne, ja vairāk par leģendām runātu, stāstītu, rādītu, visiem bērniem, jauniešiem būtu uz ko tiekties vairāk. Tas jau ir neizbēgams process – uz kaut ko jātiecas, un jātiecas uz pozitīvo. Ja tieksimies uz pozitīvo, tad jaunatne būs uz pozitīvo."

Sporta entuziasti, kuri vēlas redzēt kādreizējās sporta leģendas, var arī mēģināt izmantot Latvijas Nacionālā arhīva vietni internetā

"Ja tas [materiāls] ir saglabājies kādās kinohronikās, dokumentālajās filmās, tas noteikti varētu būt pie mums," paskaidroja Nacionālā arhīva direktore Sprūdža. "Var pasēdēt mūsu jaunajā vietnē redzidzirdilatviju.lv, kas vairs nav jauna, – nu jau pieci gadi. Bez maksas šo visu var apskatīties, jo pēdējos divus gadus mēs maksājam arī par autortiesībām, lai cilvēki varētu skatīties bez maksas visu, kas digitalizēts un kur ir skaidras autortiesības. Ja nav skaidrs par autortiesībām, tad jānāk uz arhīvu un tur var paskatīties. Ja runa ir par spēļu ierakstiem, tad diemžēl arhīvā tādi nekad nav uzkrāti."

LTV sporta komentētājs Rīmenis uzskata, ka atlīdzību par autortiesībām vajadzētu saņemt autoram un tuviniekiem līdzīgi kā mūzikā, nevis kādai iestādei, kas kaut ko glabā, bet materiālu vispār nav veidojusi. Arhīvā gan uzsver, ka pakalpojuma cenu nosaka Ministru kabineta noteikumi, un neparedzot peļņu, bet nosaka tikai nepieciešamo summu darba laika, sociālā nodokļa, iekārtu amortizācijas un administratīvo izdevumu segšanai.

Patlaban Latvijas Nacionālajā arhīvā top digitālā bibliotēka, kur būs pieejama visa informācija par to, kas ir digitalizēts Latvijā, arī sporta notikumi.

Tā būs pieejama visai drīz, un organizatori cer, ka lielākais informācijas apjoms būs bez maksas.

Vēl ir zināms, ka par basketbola komandu "TTT Rīga" un tās kapteini Dzidru Uztupi-Karamiševu filmu grasās uzņemt režisors Dzintars Treibergs. Savukārt Viesturs Kairišs gatavojas filmai par Uļjanas Semjonovas dzīves posmu, kad viņa spēra pirmos soļus basketbolā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti