Sporta studija

Basketbolists Strēlnieks karjerā netiecas pēc NBA ķeksīša

Sporta studija

Tīna Graudiņa uz divriteņa nobrauc 350 km gar jūras piekrasti

Sportistus iepriecina iespēja atkal apmeklēt Olimpiskās vienības speciālistus

Latvijas Olimpiskās vienības speciālistiem pēc sportistu atgriešanās darba pilnas rokas

Latvijas Olimpiskā vienība (LOV) ir būtisks atspaids olimpiešu ikdienā, galvenokārt sporta medicīnas jomā. Ārkārtējās situācijas ierobežojumu mīkstināšana ļāvusi no ierakumiem iznākt atlētiem, kuri divus mēnešus darbojušies pielāgotos apstākļos. LOV speciālistiem tas nozīmē vairāk darba, lai palīdzētu sportistiem novērst veselības vainas un atgriezties ierastajā ritmā. 

LOV pašlaik ir pieejama tikai vienības atlētiem, strikti ievērojot sociālas distancēšanās un papildu sanitārās prasības. Sportistiem pie ieejas mēra temperatūru. Ja tā ir augstāka par 37,5 grādiem, pieteiktās nodarbības vai treniņu zāles apmeklējums ir liegts.

Ziemas sporta veidu atlēti ir mazāk bažīgi, jo viņu darba grafiks vasaras gaidās ir gana mierīgs un vairāk atpūtai pakārtots. Vairums tikai tagad sāk gatavoties sezonai.

Biatloniste Baiba Bendika Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja, ka pandēmijas izraisītā pauze iegadījās veiksmīgā brīdī pēcsezonā. Viss nepieciešamais aprīkojums Bendikai pavasarī bija pieejams savā treniņu bāzē, taču viņa uzsvēra, ka neatņemama treniņu sastāvdaļa ir arī ārstu un fizioterapeitu nodrošinātie pakalpojumi. 

Cits stāsts ir par vasaras sporta veidu pārstāvjiem, jo īpaši tiem, kuriem bija jātiecas izpildīt olimpisko normatīvu.

Daudzi sportisti izmantoja iekšējos resursus – pagalmus un dārzus pielāgojot treniņu vajadzībām. Piemēram, šķēpmetējs Zigismunds Sirmais pats izgatavoja guļus spiešanas solu, tomēr paša spēkiem uzturēt sevi formā var tikai līdz zināmam līmenim.

Sirmais atzina, ka centās patstāvīgi gan trenēties, gan masēties, kas pierasts arī treniņnometnēs bez fizioterapeita Somijā. Pēc LOV atvēršanās Zigismunds steidzās pierakstīties pie fizioterapeita, lai novērstu vainas, ar ko pats nevar tikt galā. Lielāki mači viņam varētu sākties augustā, un treniņos vēl jāsasniedz nepieciešamais līmenis. Sirmais saskata, ka paša 28 gadi ir tikai brieduma laiks. Galvenais, lai ir veselība, kas ļautu realizēt pagaidām neizmantoto potenciālu, uzsvēra šķēpmetējs. 

LOV fizioterapeits Arnis Noveičuks saskata, ka pusotra mēneša pauze nevarēja krasi pasliktināt vieglatlētu kondīciju, bet pēc slodzes palielināšanas pašlaik jau augustā sportisti varēs pilnīgi atgūt formu. 

Olimpiskās vienības atlētus var iedalīt divās grupās – vieniem jāatgūst fiziskās formas pilnbrieds, lai, sākot no 2020. gada beigām, varētu izpildīt olimpisko normatīvu, bet otriem jānotur jau uzņemtais līmenis līdz nākamajam gadam.

Šajos apstākļos, pēc LOV speciālistu domām, pieeja sporta medicīnas pakalpojumiem būs īpaši svarīga.

Daudz dažādu sīkumiņu summējas rezultātā, un pat viena elementa iztrūkums atstās savu iespaidu, uzskata LOV ārsts Aldis Cīrulis. Viņš gan uzsvēra, ka dažviet pasaulē situācijā bija sportistiem vēl sliktāka un ieguvēji būs tie, kuri vislabāk spēs adaptēties izmaiņām. 

Šķēpmetēja Līna Mūze par galveno pandēmijas izraisīto sarežģījumu uzskata rehabilitācijas iespēju trūkumu pēc slodzes. Viņa tādēļ tagad biežāk apmeklē fizioterapeitu, lai likvidētu sakrājušās nelielās vainas. "Divu mēnešu laikā ķermenis tika pamocīts," piebilda vieglatlēte, kura jau kvalificējusies Tokijas olimpiskajam startam. 

Vasaras atlētu kontekstā LOV ārstiem un fizioterapeitiem galvassāpes nerada sportistu šībrīža fiziskā sagatavotība,

jo vairums laiku izmantojuši gana atbildīgi. Tomēr parādās citas tendences, kas iepriekš nav izvirzījušās priekšplānā, piemēram, psiholoģiskā stāvokļa novērtēšana. Kad nav precīza sezonas atsākšanas plāna un skaidrības, kam vispār gatavoties, atlētiem jācīnās par motivācijas saglabāšanu.

LOV galvenā ārste Līga Cīrule atzīst, ka sportisti savus pārdzīvojumus patur sevī, un arī speciālisti katram iekšā nevar ielīst. Tomēr LOV ieplānojusi veikt sportistiem testus, lai labāk varētu risināt arī viņu psiholoģijas jautājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt