Sporta studija

Latvijas futbola čempionu kausa ceļojums starp Rīgu un Daugavpili

Sporta studija

Sporta studija

Modernajā pieccīņā nesola nākotni jāšanas sportam

Latvijas modernās pieccīņas meistari: gaidāmā atteikšanās no jāšanas bija pēkšņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiskās Modernās pieccīņas federācijas (UIPM) vadības lēmums dažu gadu laikā atteikties no jāšanas disciplīnas bija ļoti negaidīts Latvijas sportistiem, kuri Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" atzina, ka visi sporta veidā vēl ir neziņā par nākotni un gaida jaunās sacensību versijas apstiprināšanu. 

Latvijas izlases treneris Mihails Jefremenko par UIPM lēmumu juties šokēts un neslēpj, ka šādu lēmumu nespēj pieņemt. Iepriekš arī sportista gaitās pie līdzšinējā modernās pieccīņas formāta pieradušais Jefremenko paskaidroja, ka lēmums pieņemts augstākos kabinetos.

Savukārt sportista karjerā četrās olimpiskajās spēlēs startējušais Deniss Čerkovskis paskaidroja, ka

ar atlētiem pirms dažādu lēmumu pieņemšanas neviens nekonsultējās, bet UIPM steiga pārmaiņu ieviešanā rada pretestību.

Čerkovskim ir grūti iedomāties moderno pieccīņu olimpiskajās spēlēs bez jāšanas. Viņš lēš, ka jaunās disciplīnas lomai diez vai ir piemērota riteņbraukšana, bet Čerkovskim patīk doma par kāpšanas sporta vai kāda cita samērā grūta fiziska sporta veida iekļaušanu programmā. 

Tikmēr vasarā Tokijas olimpiskajās spēlēs 14.vietu ieguvušais Pavels Švecovs atgādināja, ka formāta izmaiņas īpaši sarežģīs karjeras turpinājumu jaunajiem sportistiem, kuri vairākus gadus ir gatavojušies pašreizējos sporta veidos.  Turpmāk sacensībās paredzētā kompaktā formāta dēļ visām disciplīnām būs jānorit ļoti raiti, uzsvēra Švecovs. Viņaprāt, no jauna izvēlēto sporta veidu vajag ne dārgu un tādu, ko sportists var ielikt somā, tātad bez dārga un liela aprīkojuma. Tādēļ Švecovam

riteņbraukšana nešķiet piemērota, jo sportistam uzreiz būtu vajadzīgs tehniķis, turklāt augstākās klases sporta divriteņi ir dārgs inventārs.

Arī Jefremenko neuzskata riteņbraukšanu par iespējamu risinājumu, un viņš pieļauj iespēju, ka programmu varētu papildināt sacensības kādā šķēršļu joslā. 

Modernā pieccīņa jau ilgāku laiku tiecas kļūt draudzīgāka televīzijas formātam. 2015.gadā apvienoja lāzeršaušanu un skriešanu, bet no nākamās sezonas visas piecas disciplīnas risināsies vienā stadionā un summā ne ilgāk kā 90 minūtes. 

Jefremenko atzīst, ka

izmaiņas veicināja organizatoru vēlme padarīt moderno pieccīņu par pievilcīgāku televīzijas produktu. 

Noprotams, ka Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) ieteica modernajiem pieccīņniekiem atrast sporta veidu, kas aizstās jāšanu. Tokijā gan SOK, gan līdzjutējus šokēja modernās pieccīņas vācu sportiste Annika Šleu. Viņa, esot līdere, jāšanā lika lietā pātagu un piešus, kad viņas zirgs atteicās sākt sacensības. Zirgam iesita arī trenere Kima Reiznere, kuru tādēļ izraidīja no olimpiādes.

Būtiski, ka modernajā pieccīņā sportistiem nav savu zirgu - tos nodrošina organizatori, bet dalībnieki savus četrkājainos partnerus izlozē. Sportistam pirms starta ir tikai 20 minūtes, lai zirgu iepazītu.

Pēc notikumiem Tokijā aktivizējās dzīvnieku tiesību aizstāvji un SOK kopā ar UIPM meklēja risinājumus.

Visbeidzot starptautiskā federācija lēma, ka 2028.gadā Losandželosas olimpiskajās spēlēs modernajā pieccīņā jāšanas disciplīnas nebūs.

Sākotnēji izskanēja, ka jāšanas vietā iekļaus riteņbraukšanu, bet UIPM to noliedza un solīja izvēli veikt pēc konsultācijām ar visām iesaistītajām pusēm.

Piektajam sporta veidam jāatbilst noteiktiem 13 kritērijiem, tostarp jāspēj iekļauties 90 minūšu formātā modernās pieccīņas stadionā un ar zemām izmaksām. Jaunā sporta veida izvēle modernās pieccīņas saimei prasīs vismaz gadu un izmaiņas stāsies spēkā 2028.gada olimpiskajās spēlēs Losandželosā. Pēc trim gadiem Parīzē jāšana vēl būs modernās pieccīņas olimpiskajā programmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti