Latvijas himnas atskaņošana - īpašs brīdis sportistiem un līdzjutējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Profesionālo sportu uzskata par vienojošu un saliedējošu procesu. Pietiek apskatīt televīziju reitingus, kur katru gadu starp skatītākajiem notikumiem vienmēr ir Latvijas hokeja izlases spēles. Pēc uzvarētām spēlēm vai sacensībām allaž tiek ievērota sena tradīcija, proti, atskaņota uzvarētāju himna, kas ir īpašs notikums arī Latvijas sportistiem.

Valstu nacionālo himnu atskaņošana par godu sporta sacensību uzvarētājam ir sena tradīcija. Pasaulē nozīmīgākajās sacensībās - olimpiskajās spēlēs - uzvarētāja valsts himnu atskaņo jau kopš 1924.gadā. Olimpiskajās spēlēs Latvijas himna skanējusi četras reizes, divreiz par to parūpējoties Mārim Štrombergam. 

Latvijas himna lepni skan arī sporta pasākumos
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Latvijas BMX izlases ilggadējais treneris Ivo Lakučs sarunā ar Latvijas Radio pastāstīja, ka himna pēc uzvaras vainago visus iepriekšējos emocionālos pārdzīvojumus, bet vairāk to var izbaudīt līdzjutēji. 

"Pēc sacensībām tā ir tāda odziņa uz tortītes," teica Lakučs. "Jo tās sajūtas, klausoties himnu, tas bija tāds saldais ēdiens. Tu patiešām notici, ka esi uzvarējis. Kas man visspilgtāk palika atmiņā, kad es tiešām dziedāju līdzi, tas bija, kad mūsu hokejisti vinnēja Sanktpēterburgā Krievijas izlasi. Mēs tajos laikos studējām, studentu bariņš skatījāmies to spēli un pēc tam kādi trīs kvartāli varēja dzirdēt, kā mēs dziedam. Tas bija tāds visspilgtākais, un to visvairāk izbauda, kad esi līdzjutējs. To piederību valstij, to kopā būšanu. Kā sportists tu esi gājis pēc rezultāta un vēl nevari tā ļauties tam visam. Tas paņem emocijas un rezultāts apēd himnas būtību un burvību. Tas vairāk ir līdzjutējiem, es uzskatu."

Uzvara pret Krieviju 2000.gada pavasarī kļuvusi par, iespējams, simboliskāko brīdi Latvijas sporta jaunāko laiku vēsturē.

Komanda, kura tolaik cīnījās ar iekšējām nesaskaņām nacionālo jautājumu dēļ, vienoti stāvēja uz zilās līnijas, dziedot „Dievs, svētī Latviju”. Viens no tā mača galvenajiem varoņiem Artūrs Irbe pastāstīja, ka 2000.gada vasarā viņš sapratis, cik svarīga šī uzvara patiesībā bijusi.

"Īstenībā viss sākas ar tām emocijām, kad ir uzvarēta spēle," pastāstīja Irbe. "Tas ir pirmais, pēc tam nostājamies uz zilās līnijas, skan himna un tad ir tā sajūta, ka tu neesi vienkārši cīnījies laukumā un spēlējis, bet arī esi uzvarējis, pārstāvot savu valsti. Esi pieveicis kādu citu valsti, kura parasti ir lielāka par mums. Tas dod tādu pacilājumu pašiem un dod arī cilvēkiem tādu spēku. Tajā pašā 2000.gada vasarā es Rīgā gāju pa ielu un man priekšā nostājās tāda vecmāmiņa. Viņa mani apstādināja un teica: „Artūr, es gribu jums pateikt paldies. Nepārprotiet, es neesmu hokeja līdzjutēja, es esmu vienkāršs cilvēks, bet šo spēli es skatījos un pēc spēles es stāvēju kājās pie televizorā un dziedāju jums līdzi ar asarām acīs.”"

Pauls Jonass ir viens no panākumiem bagātākajiem Latvijas jaunās paaudzes sportistiem un arī pēc viņa uzvarām motokrosā tiek atskaņota mūsu himna.

Jonass atceras, ka reiz sacensību organizatoru kļūme radījusi vienu no spilgtākajām atmiņām viņa līdzšinējā karjerā.

"Pēc brauciena, kad ir tāds sagurums un tu uzkāp uz goda pjedestāla, dziedi Latvijas himnu, tas iedod tādu papildus enerģiju. Tas ir tāds lepnums un prieks. Arī motivācija trenēties, lai atkal dzirdētu himnu," sacīja Jonass. "Visi sportisti grib uzvarēt, bet himnu atskaņo tikai uzvarētājam, tāpēc tā ir motivācija un pagodinājums. Tas pirmais spilgtais brīdis, ko atceros bija 2011.gadā, kad izcīnīju pasaules junioru čempionu titulu 85 kubikcentimetru klasē. Organizatori nebija sagatavojuši Latvijas himnu un to nevarēja palaist skaļruņos. Tad visi Latvijas līdzjutēji pie goda pjedestāla dziedāja Latvijas himnu. Tas bija viens no neaizmirstamākajiem momentiem manā dzīvē un karjerā."

Arī turpmāk sporta sacensībās tiks atskaņota uzvarētāja valsts himna, tāpēc arī nākotnē Latvijas sportistiem būs visas iespējas gādāt par mūsu himnas atskaņošanu starptautiskajā arēnā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti