Komandas «zelta krātiņā» - NHL un NBA gatavas atsākt neprognozējamo sezonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jūlija beigas un augusts lielajās Ziemeļamerikas sporta līgās parasti ir kluss laiks – jau zināmi čempionu titulu ieguvēji, aizvadīta jauno spēlētāju izvēles ceremonija jeb drafts, kā arī spēlētāji noslēguši jaunos līgumus nākamajām sezonām. Ja ierasti šajā laikā spēlētāji ir atvaļinājumā, tad pašlaik pasaules labākie basketbolisti un hokejisti ir savu līgu veidotajos „burbuļos”, lai pabeigtu sezonu un noskaidrotu, kurš ir labākais ļoti sarežģītajā, notikumiem pārbagātajā 2020.gadā.

ĪSUMĀ:

Gan Nacionālā hokeja līga (NHL), gan Nacionālā basketbola asociācija (NBA) sezonu apturēja viena pēc otras marta vidū, kad spēlētājiem tika konstatēti pirmie Covid-19 gadījumi. Sezonas apturēšana sakrita ar brīdi, kad gandrīz visa pasaule tika „nolikta uz pauzes”, proti, valstis ieviesa karantīnu, slēdza robežas un cilvēki iespēju robežās strādāja no mājām.

Sekoja vairāku mēnešu ilgs neziņas posms – vai sezona beigusies pavisam, vai tomēr to izdosies pabeigt. Maija beigās parādījās pirmie cerību stari – abu līgu vadība sāka izziņot plānus sezonas turpinājumam. Tas, protams, neko negarantēja, bet bija sākums, lai hokejisti un basketbolisti šajās dienās varētu atgriezties laukumā. Lai arī inficēšanās gadījumu skaits ASV joprojām ir liels, gan NHL, gan NBA vadība atradusi veidus, kā sezonu pabeigt. NBA spēles atsāksies 30.jūlijā un augusta pirmajā dienā uz ledus kāps NHL komandas.

Nošķirti no pasaules drošos burbuļos

Abas līgas izvēlējušās tā saucamo „burbuļu” principu. Tas nozīmē, ka komandu spēlētāji, treneri, personāls un oficiālās personas dzīvo visi kopā, vienā teritorijā, ierobežojot teju jebkādus kontaktus ar ārpasauli. NBA gadījumā „burbulis” izveidots Volta Disneja izklaižu parkā Orlando, Floridas štatā, ASV. NBA uz Orlando izsauca 22 komandas – 13 Rietumu konferences klubus un 9 Austrumu konferences klubus, tostarp, visas latviešu spēlētāju pārstāvētās vienības Bruklinas „Nets”, Vašingtonas „Wizards” un Dalasas „Mavericks”.

Līdzīgu un tomēr atšķirīgu pieeju izvēlējusies NHL. Tā kā inficēšanās gadījumu skaits ASV saglabājas ļoti augsts, NHL spēles aizvadīs Kanādā, izveidojot divus „burbuļus” – 12 labākās Austrumu konferences komandas dosies uz valsts lielāko pilsētu Toronto, savukārt 12 Rietumu konferences klubi pārvāksies uz vistālāk ziemeļos esošo NHL pilsētu Edmontonu.

Abas līgas vēl jūnijā sāka treniņus – sākotnēji individuālus, pēc tam mazās grupās, bet beigu beigās spēlētāji aizvadīja pilnvērtīgas treniņnometnes,

lai gan treneri noteikti vēlētos, lai viņiem tiktu dots vairāk laika sagatavot savus spēlētājus startam. Basketbolā nometnes sākās jūnija beigās, līdz ar to treneriem bija vairāk laika, savukārt hokejistiem pilnvērtīgas nometnes sākās tikai jūlija vidū.

Burbulī - miljonāru vasaras nometne 

Raeina Johansena viesnīcas numura interjers
Raeina Johansena viesnīcas numura interjers

Par dzīvi NHL „burbulī” informācijas ir ļoti maz, jo hokejisti savās mītnes vietās ievācās vien pirms pāris dienām. Pirmajās dienās spēlētāji savos sociālo mediju kontos publicēja pāris foto un īso stāstu video, demonstrējot, kā līga centusies nodrošināt māju sajūtu viesnīcās. Piemēram, Nešvilas „Predators” uzbrucējs Raeins Johansens dalījies ar foto, kur līgas pārstāvji viņa viesnīcas numurā novietojuši bildes ar hokejista ģimenes locekļiem.

Pilnīgi cits stāsts ir NBA – basketbolisti Orlando atrodas jau vairāk nekā 3 nedēļas, aizvadot treniņus, pārbaudes spēles un vienkārši labi pavadot laiku. Pašu

basketbolistu izteikumi par dzīvi ir dažādi – daži ir neapmierināti ar ēdienu vai istabām. Pieredzējušākie spēlētāji ar ģimenēm nav pārāk sajūsmināti par dzīvošanu prom no mīļotajiem tik ilgi. Citiem nav nekādu iebildumu,

piemēram, viena no līgas lielākajām zvaigznēm Jannis Antetekumpo atzina, ka viņa viesnīcas numurs ir lielāks nekā dzīvoklis, kurā viņš kopā ar ģimeni auga Grieķijā.

NBA „burbulis” arī izpelnījies apzīmējumu – miljonāru vasaras nometne.

Kaut kā savādāk to nosaukt patiešām ir grūti. Spēlētāji ieradušies, lai darītu savu darbu, taču visa dzīve un ikdiena nesastāv tikai no basketbola. Savā brīvajā laikā basketbolisti nekautrējas izmantot visas sev pieejamās iespējas – spēlē golfu un galda tenisu, dodas zvejā vai vienkāršos izbraucienos laivās, dodas peldēt, spēlē videospēles un atrāda savas DJ prasmes. 

Līdzās jokiem un luksusam - strikts epidemioloģiskās drošības prasības

Basketbolisti ar sociālo mediju starpniecību pat pamanījās sarīkot sacensības, kurš ātrāk spēs iztukšot alus bundžu. Sociālo vietņu lietotāji pilnā sparā joko, ka šis ir saturs, kas gaidīts visu vasaru. Lai spētu izsekot līdzi pilnīgi visam notiekošajam Orlando, ļoti noderīgs rīks ir „Twitter” konts, kurā tiek apkopots viss, ko spēlētāji publicē savos kontos.

Luka Dončičs un Kristaps Porziņģis

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 6 x 77 (@lukazingis) on Jul 24, 2020 at 3:25am PDT

Viss, protams, nav tik rožaini un spēlētājiem ir gana daudz noteikumu, kuriem jāseko. Pirmkārt, dodoties ārpus savas istabas, obligāti jālieto maska un to novilkts atļauts tikai ēdienreizēs vai spēļu/treniņu laikā. Ģērbtuves netiek izmantotas, spēlēm vai treniņiem jāpārģērbjas viesnīcā, arī pēc tam dušā iespējams iet tikai savā numurā.

„Burbuļa” teritoriju kategoriski aizliegts atstāt, par to pienākas vismaz 10 dienas karantīnā un padziļinātas izmeklēšanas procedūras,

kas procesu padara krietni nepatīkamāku.

Viens no pirmajiem uz šo noteikumu iekrita Sakramento „Kings” spēlētājs Rišauns Holmss, kurš pasūtīja ēdienu „no ārpasaules”, bet kurjeru satika aiz teritorijas robežām. Arī Lū Viljamss no Losandželosas „Clippers” nopelnīja 10 dienu karantīnu, jo devās uz ģimenes locekļa bērēm, bet pēc tam viņš manīts džentlmeņu klubā (būtībā striptīza klubā). Arī Kristapam Porziņģim viena diena bija jāpavada karantīnā, jo basketbolists aizmirsa veikt obligāto ikdienas koronavīrusa testu. To iespējams izdarīt no 10 rītā līdz 9 vakarā. NBA drošības protokols ir dokuments uz 100 lapām…

Arī NHL drošības protokols īpaši neatšķiras saturā un apjomā – ap spēļu arēnām un tām pieguļošo teritoriju noteikta „slēgtā zona”, kurai piekļūt varēs tikai autorizētas personas. Spēlētāji dzīvos numuros pa vienam un ārpus savām istabām viņiem obligāti jālieto sejas maskas. Hokejistiem būs pieejami viesnīcu bāri un restorāni, arī „slēgtajā zonā” iekļauti restorāni, taču tajos obligāti jāievēro distancēšanās prasības. Tāpat padomāts par dažādām izklaides un treniņu iespējām, taču to nebūs tik daudz kā NBA.

NHL "burbulis" Edmontonā 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

NHL gatavo arī īpašas ekskursijas ārpus slēgtās teritorijas. Ar to, visticamāk, var saprast izbraucienus, lai hokejisti uzspēlētu sev tik ļoti mīļo golfu. Spēlētāju ģimenes varēs ierasties tikai uz konferenču fināliem un Stenlija kausa finālu Edmontonā, bet arī viņiem būs jāpavada laiks karantīnā. Līga sola palīdzēt mājās palikušajām ģimenēm, nodrošinot ēdiena piegādes un palīdzot citos darbos, kamēr spēlētāji ir prom.

Fanu iecienītās spēles - produkts tikai televīzijā

Abu līgu play-off mači ierasti ir ļoti pieprasīti, skatītājiem izpērkot biļetes īsā laika sprīdī, bet pie TV ekrāniem pulcējot miljoniem līdzjutēju visā pasaulē. Šogad skatītāju klātesamība abu līgu izslēgšanas mačos nav plānota, tāpēc spēles vēl jo vairāk kļūs par izteiktu televīzijas produktu.

Līgas, protams, ir piedomājušas pie mūsdienīgiem risinājumiem, lai spēles padarītu mājīgākas un līdzjutējiem draudzīgākas.

NBA ap laukumu izvietoti lieli LED ekrāni, kur spēļu laikā demonstrēs nominālās mājinieku komandas krāsas un simboliku. Izmantojot „Microsoft Teams” pakalpojumu, tribīnēs virtuāli tiks izvietoti aptuveni 300 līdzjutēju. To iespējams panākt, izmantojot „Together Mode” funkciju, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību segmentē cilvēka seju un plecus, lai pēc tam to ievietotu kopīgā digitālajā telpā ar citiem cilvēkiem.

NBA iemēģina fanu neklātienes atbalstu

Piedomāts arī pie dažādiem interesantiem kameru leņķiem, lai skatītājiem sniegtu atšķirīgu pieredzi, mačus vērojot televīzijā.

Arī NHL domā, kā demonstrēt savas spēles televīzijā interesantā un neierastā formātā. Zināms, ka līga neizmantos no kartona izgrieztus vai virtuālus fanus, kā tas tika darīts citās sporta līgas. Tiek solīts, ka arēnas “atdzīvinās, izmantojot skaņas un gaismas efektus”. Katrai komandai būs savu vārtu sirēna un dziesma, kas skan pēc gūtajiem vārtiem. Tāpat skanēs mūzika, ko ierasti atskaņo attiecīgās komandas spēļu arēnā, savukārt video spēļu ražotājs “EA Sports” nodrošinās skatītāju troksni, izmantojot materiālus, kas lietoti kompānijas NHL videospēlēs.

Arī NHL, līdzīgi kā NBA, ap laukumu izvietos lielus ekrānus, uz tiem demonstrējot mājinieku krāsas un simbolus.

Abās spēļu arēnās būs izvietotas 32 kameras – par 12 vairāk nekā normālos apstākļos. Tas sola interesantus, iepriekš mazāk redzētus skatupunktus, lai vērotu hokeju. Pirmo pārbaudes spēļu laikā tika izmēģināti daži jauninājumi, tomēr pa īstam visu varēs redzēt, atsākoties sezonai.

Abām līgām būs jāsaskaras ar kopīgu problēmu – kā nomaskēt sarunas laukumā.

Skaidrs, ka skatītāji labprāt dzirdētu, ko runā spēlētāji un treneri, taču līgas uztrauc spēlētāju „profesionālās leksikas” (praktiski - lamuvārdu) lietojums. Izslēgšanas spēļu atmosfēra būs nokaitēta arī šādos apstākļos, visiem vēloties uzvarēt, tāpēc vārdu lietojums laukumā noteikti būs pēdējā lieta, par ko kāds domās. 

Kolumbusas „Blue Jackets” galvenais treneris Džons Tortorella jau paspēja pajokot, ka viņam būs jābūt savaldīgākam un spēļu laikā mazāk jālamājas. NHL televīzijas translācijās plāno 5-7 sekunžu nobīdi, lai ierobežotu lamuvārdu nonākšanu ēterā.

Sportiskā puse - neprognozējama

Pāri visam tik un tā stāv sports un vēlme izcīnīt čempionu titulu. NHL Stenlija kausa formāts šogad izņēmuma kārtā ir atšķirīgs – izslēgšanas spēlēs sacentīsies 24 komandas ierasto 16 klubu vietā. Katras konferences četras labākās komandas aizvadīs savstarpēju turnīru, lai sadalītu pozīcijas izslēgšanas mačos. Komandas no 5.-12.vietai spēlēs kvalifikācijas kārtu, kas notiks līdz vienas komandas 3 uzvarām. Uzvarētāji nokļūs Stenlija kausa izcīņas 1.kārtā, zaudētāji brauks mājās. Teodors Bļugers un Pitsburgas „Penguins” par vietu Stenlija kausā cīnīsies pret Monreālas „Canadiens”, savukārt Elvis Merzļikins, Matīss Kivlenieks un Kolumbusas „Blue Jackets” spēlēs pret Toronto „Maple Leafs”.

NHL izslēgšanas spēļu mači allaž ir ļoti neparedzami un nomināli vājākā komanda sērijā nereti apspēlē augstāk esošos pretiniekus.

Šogad Stenlija kausa izcīņa būs vēl neparedzamāka kā parasti.

Pirmkārt visu komandu spēlētāji ir atpūtušies. Parasti spēlētāji sāk izslēgšanas turnīru ar 82 aizvadītu spēļu bagāžu pēdējo sešu mēnešu laikā, kas neizbēgami rada nogurumu. Šoreiz starp spēlēm bija četrarpus mēneši, līdz ar to spēlētāji atpūtās gan fiziski, gan emocionāli.

Hokeja neatņemama sastāvdaļa ir zilumi, sasitumi un mikrotraumas. Arī ar to izdevies tikt galā. Daudzas komandas, piemēram, Kolumbusas „Blue Jackets” atgūs savus traumētos spēlētājus. Kolumbusas vienībai ierindā būs aizsardzības balsts Sets Džounss, kura dalība izslēgšanas spēlēs ierastajā laikā būtu apšaubāma traumas dēļ. „Penguins” atguvuši vienu no saviem vadošajiem uzbrucējiem Džeiku Gincelu, kurš traumas dēļ pavasarī nespēlētu. Spēlētāji neizbēgami būs dažādā fiziskajā un spēles kondīcijā. Dažiem bija vairāk iespēju trenēties, citiem mazāk. Ja parasti visi hokejisti ir spēļu ritmā un gatavi rādīt labāko spēli tieši Stenlija kausa izcīņā, tad šobrīd par tādu lietu kā ritms nav vērts runāt.

Arī NBA ir tieši tāda paša situācija, lai gan nianses atšķiras. Spēlētājiem bijis vairāk laika kopīgiem treniņiem nekā hokejistiem, aizvadītas arī trīs pārbaudes spēles, lai atgūtu spēļu garšu. Tomēr uzskata, ka

šie būs vieni no neparedzamākajiem NBA play-off mačiem līgas vēsturē.

NBA komandām gan būs laiks ieskrieties – vispirms jāaizvada astoņas regulārās sezonas spēles, kas noteiks galīgo vietu sadalījumu izslēgšanas spēlēs. Pēc tam viss pēc ierastās formulas – sērijas līdz 4 uzvarām un par čempioni kļūst komanda, kas spēs izcīnīt 16 uzvaras jeb uzvarēt četrās sērijās.

Hokejistiem pēc vienas pārbaudes spēles uzreiz būs jāķeras vērsim pie ragiem, jo viņi uzreiz sāks izslēgšanas spēles un teorētiski viss var beigties pēc trim mačiem.

Prognozēt Latvijas sportistu pārstāvēto komandu sniegumu ir tas pats, kas zīlēt kafijas biezumos – visai bezjēdzīgi.

Ja normālos apstākļos var novērtēt komandu spēku samērus ilgākā laikaposmā un iepriekšējo nedēļu laikā uzņemto formu pirms galvenajiem mačiem, tad šobrīd to nevar izdarīt. Atliek vien spriedelēt, vērojot komandu sastāvus uz papīra. Tomēr sportu nespēlē uz papīra un gaida ārkārtīgi interesanti, neparedzami notikumi Ziemeļamerikas sporta līgu sezonas galvenajā daļā – izslēgšanas spēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti