Izmeklēšana: Starptautiskajā Svarcelšanas federācijā valdīja korupcija un dopinga piesegšana, pazuduši 10 miljoni dolāru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Starptautiskajā Svarcelšanas federācijā (IWF) desmitiem gadu valdījusi korupcija, notikusi balsu pirkšana un tika piesegti dopinga pārkāpumi, kā arī nav noskaidrojams, kur palikuši 10,4 miljoni dolāru (9,1 miljons eiro), ceturtdien videokonferencē Toronto žurnālistiem paziņoja Ričards Maklarens, kurš vadīja neatkarīgu IWF darbības izmeklēšanas komisiju. 

Pārkāpumi IWF tika pieļauti federācijas bijušā prezidenta Tamāsa Ajana vadībā. 81 gadu vecais Ajans jebkādu savu vainu gan noliedza.

Pēc Maklarena teiktā, Ajans teju pusgadsimtu IWF noteica savu lietu kārtību, ieviešot dažādus kontroles mehānismus un baiļu kultūru, kas liedza nodrošināt efektīvu sporta organizācijas vadību. "Mēs atklājām sistēmiskas vadības kļūdas un korupciju visaugstākajā IWF līmenī," uzsvēra Maklarens. 

Izmeklēšanas komisijas 121 lappuses ziņojums ataino gan vērienīgo korupcijas sistēmu, gan tās realizēšanu,

norādot, ka "naudas tirānija" bija galvenā kontroles metode. Kontrolei nepieciešamās naudas avoti bija sodi par dopingu, ko saņēma personiski Ajans, gan summas, kas tika noņemtas no IWF kontiem pirms lielām sacensībām vai organizācijas kongresiem. 

"Ir pilnīgi neiespējami noteikt, cik daudz saņemtās vai no kontiem noņemtās naudas tika iztērēts leģitīmiem mērķiem," secināts komisijas ziņojumā. "Maklarena neatkarīgā izmeklētāju komanda konstatēja, ka iztrūkums ir 10,4 miljoni dolāru."

IWF finanšu reģistrus Maklarens raksturoja kā nepilnīgu un neprecīzu skaitļu jūkli, ko ietekmē naudas plūsmas skaidras uzskaites trūkums un Ajana slēpto bankas kontu neatklāšana. Izmeklēšanā arī konstatēja, ka

divos pēdējos IWF vēlēšanu kongresos daļu naudas izmantoja, lai pirktu balsis prezidentam un citām augstākajām amatpersonām.

Savukārt dopinga jomā IWF noslēpa 40 pozitīvu analīžu gadījumus, nerīkojoties arī pēc augstākā kaluma medaļas ieguvušu sportistu pārkāpumiem. Maklarens atzina, ka pēc Ajana atkāpšanās no amata IWF darbības kultūra nemainījās, lielākajai daļai amatpersonu izvairoties no sadarbības ar izmeklēšanas komisiju.

Iegūtos datus komisija turpmākai izmeklēšanai nodeva Pasaules antidopinga aģentūrai (WADA), kuras padomes loceklis vienubrīd bija arī Ajans. Maklarena komisijas atklājumi varētu kļūt par pamatu turpmākai izmeklēšanai un, iespējams, kriminālu apsūdzību izvirzīšanai.

"Publicētais izmeklēšanas ziņojums ir vēl viens smags trieciens uzticamai sporta pārvaldībai un pasaules antidopinga sistēmai,"

teica WADA vadītājs Treviss Taigarts.

Ajans IWF darbojās kopš septiņdesmito gadu vidus, sākotnēji kā ģenerālsekretārs, bet 2000.gadā kļūstot par organizācijas prezidentu. No amata viņš atkāpās 2020.gada aprīlī.

Izmeklēšanu par IWF darbību veicināja Vācijas televīzijas ARD dokumentālā filma, kas atklāja organizācijā notiekošo. Pēc daudzajiem dopinga gadījumiem svarcelšanai 2020.gada Tokijas olimpiskajās spēlēs samazināja svara kategoriju skaitu, bet 2024.gada Parīzes olimpiskajās spēlēs sporta veids pagaidām ir iekļauts tikai provizoriski.

Maklarens iepriekš vadīja WADA neatkarīgo komisiju, kuras secinājumi 2016.gadā liedza Krievijas vieglatlētiem dalību Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs un citās starptautiskās sacensībās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti