Eiropas Savienības Tiesa: Bridžs nav sports

Fiziskas darbības trūkuma dēļ bridžs nav atbilstoša nodarbe iekļaušanai sporta veidu sarakstā, ceturtdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) Tiesa, kuras lēmums var atstāt būtisku ietekmi uz kāršu spēles statusu daudzās valstīs.

ES Tiesā vērsās Anglijas Bridža savienība (EBU), kas uzskatīja par nepamatotu Lielbritānijas nodokļu institūciju atteikumu atzīt bridžu par sporta veidu, kas tādējādi uz nodokļu rēķina sadārdzina spēlētāju dalību sacensībās. Tomēr tiesa lēma, ka sportu raksturo par niecīgu lielāka fiziska aktivitāte, tādēļ bridžs neatbilst nosacījumiem, vēstīja aģentūra AP.

Tiesas lēmums bija pretējs tās padomnieka Maceja Spunara sākotnējam atzinumam, un tas ir rets, lai gan ne unikāls gadījums. Spunars iepriekš oficiālā atzinumā pauda, ka bridžs ir uzskatāms par sportu, lai gan spēlē nav fiziskās aktivitātes elementa. Turpretim Lielbritānijas varas iestādes atsaucās uz Eiropas Sporta hartu, kas sportu definē kā visa veida fiziskas aktivitātes. 

Vilšanos par tiesas atzinumu pauda EBU, norādot, ka spēli raksturo tādi sportam raksturīgi citi elementi kā sacensības, treniņi un piepūle. Savukārt gandarītas par lēmumu ir Lielbritānijas nodokļu institūcijas, kuru viedoklis guva apstiprinājumu. Lielbritānijā bridžu tāpat kā šahu oficiāli uzskata par prāta aktivitātēm.

Eiropas Savienības valstīs pašlaik ir atšķirīga prakse bridža, šaha, go un līdzīgu spēļu pielīdzināšanā sportam. ES Tiesas lēmums gan varētu negatīvi ietekmēt prāta spēļu saglabāšanu sporta veidu sarakstā valstīs, kur pašlaik tās ir atzītas. 

Gan bridžs, gan šahs ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas atzīto sporta veidu sarakstā. Arī Latvijā bridžs un šahs ir oficiāli atzīti sporta veidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt