Sporta studija

Latvijas basketbola klubu ambīcijām pietrūkst finanšu bāzes

Sporta studija

Sporta studija

Dopinga kontrolieris viesojas Gulbenē - Daumants Dreiškens nodod analīzes

Dopinga kontrole dodas uz Gulbeni pie bobslejista Dreiškena. Ārkārtējā situācija nav šķērslis

Doties pie sportistiem pēc dopinga analīžu paraugiem Emīlam Sevastjanovam ir ierasts darbs arī ārkārtējās situācijas apstākļos. Viņš ir Latvijas Antidopinga biroja kontrolieris, kurš šoreiz mēro ceļu līdz Gulbenei, lai dopinga analīzēm nepieciešamo materiālu ņemtu olimpiskā čempiona bobslejista Daumanta Dreiškena mājās.

Sports Emīlam nav sveša nodarbe - viņš savulaik bija vieglatlēts, skrēja 400 metru distanci, ko raksturo kā diezgan izturīgiem cilvēkiem domātu, turklāt Latvijas čempionātā ir guvis godalgotas vietas. Ar sportu viņš ir uz tu.

Pirms došanās ceļā dopinga kontrolieris ieskatās antidopinga administrēšanas un vadības sistēmā "Adams", kur sportistiem jāsniedz informācija par savu atrašanās vietu vienu stundu diennaktī. Viņš atceras, ka ir ieradies arī sešos no rīta ņemt analīzes Kārsavā, kur sportistam nebija īsti skaidra Latvijas laika josla. 

Savukārt Dreiškens informāciju par savu atrašanās vietu agrā rīta stundā ir sniedzis apzināti, tādēļ zina, ka septiņos no rīta, visticamāk, zvana dopinga kontrolieris. Turklāt arī analīžu paraugiem nepieciešamā šķidruma nodrošināšana no rīta ir vienkāršāka. Sarežģītāk ir sacensībās, jo jāievēro ķermeņa svars un no organisma pirms brauciena tiek izvadīts viss liekais šķidrums, pastāstīja pieredzējušais bobslejists. Tādēļ uzreiz pēc finiša nodot urīna analīzes mēdz būt problemātiski, bet ar divām trim stundām parasti pietiek visu procedūru veikšanai. 

Gan ar vietējiem, gan ar ārzemju dopinga kontrolieriem Dreiškenam ir cilvēciski labas attiecības.

"Nav viņi tādi kā cietuma uzraugi, kas skatītos uz mums kā noziedzniekiem", viņš paskaidroja. Viens otrs ārzemju kontrolieris pēc vairākām vizītēm lūdzis Daumantam padomu, pa kuru ceļu labāk doties atceļā, lai pie viena apskatītu arī apkārtnes skaistākās vietas. Tāpat pāris vārdos aprunājas, kā sokas Dreiškenu ģimenei.

Ārkārtējā situācija paredz, ka dopinga kontrolierim jālieto aizsargmaska un jāietur divu metru distance, bet kontrolējamais tāpat kā iepriekš allaž jāpatur redzeslokā. Tiek dezinficētas arī kontroles procedūrā izmantotās virsmas, bet citi ierastie nosacījumi nemainās. 

Sevastjanovs spēka sporta veidos veiktajos dopinga testos ir novērojis, ka 

var redzēt, ja kāds lietojis ko aizliegtu. Tad sportists pirms sacensībām savāc savu mantību un dodas prom,

startam pat nepiesakoties. Dopinga kontrolieris gan uzsver, ka pārkāpējam tas ir īstermiņa risinājums, jo aizliegtu vielu lietošana tāpat agri vai vēlu tiks uzrādīta.

Dopinga analīžu jēgu vairāk saprot elites sportisti, bet tautas sporta sacensībās Sevastjanovs novērojis arī neizpratni, kādēļ tas vajadzīgs. Taču sportam jābūt tīram un godīgam jebkurā līmenī, viņš uzsvēra. 

Savukārt Dreiškenam nekad nav bijis pat mazāko šaubu par pašam veiktajām dopinga pārbaudēm un bažu par to rezultātiem. "Ir simtprocentīga pārliecība, ka viss būs kārtībā, un tas ir viss," paskaidroja bobsleja stūmējs.

Sevastjanovs darba procedūrās vienmēr piedomā, lai nepieļautu nekādas kļūdas, kas varētu izraisīt nelāgas sekas sportistam. Prieku viņam sagādā godīgums un sava darba mērķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt