Atzinību guvušais Islandes prevencijas modelis pusaudžu atkarību mazināšanai: Kā tas strādā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Radot unikālu prevencijas modeli, kur viens no centrālajiem elementiem ir sports, pēdējos 20 gados Islande ir veiksmīgi samazinājusi pusaudžu atkarību problēmu un palīdz ieviest šo modeli arī citviet pasaulē. Sociālās kampaņas "Patiesā uzvara" ietvaros Latvijas Televīzijas "Sporta studija" devās uz Islandi, lai parādītu programmas darbību dzīvē. Lūk, ieskats, kā šis modelis būvēts.

Pierādījumos balstītā modeļa būtība ir visu iesaistīto pušu – jauniešu, vecāku, skolas, kopienas – sadarbībā piedāvāt veselīgus un aizraujošus brīvā laika pavadīšanas veidus: sporta nodarbības (īpaši populārs ir futbols), mākslas un citus pulciņus, tādējādi nodrošinot pievilcīgas un pieejamas alternatīvas narkotiku un alkohola lietošanai.

Īstenojot programmu, pamatīgi tika investēts sporta infrastruktūrā, piešķirts finansējums organizētu pulciņu vai nodarbību apmeklēšanai – šobrīd apmēram 500 eiro gadā katram bērnam 6–18 gadu vecumā, kā arī ierobežota alkohola tirdzniecība.

Sportam programmā ir ļoti būtiska nozīme.

Pētījumi liecināja, ka sportiskas aktivitātes un fiziska slodze palīdz samazināt stresu un uzlabot garastāvokli, kas var samazināt narkotiku un alkohola lietošanas pievilcību. Turklāt sporta nodarbības veicina jauniešu sociālo integrāciju un palīdz izveidot stipras kopienas.

Islandes prevencijas modelis

Vairāk informācijas par Islandes prevencijas modeli var atrast Islandes Sociālo pētījumu un analīzes centrā "Planet Youth", kas uzrauga programmas realizāciju un palīdzējis to ieviest arī simtiem vietās citās valstīs.

Latvijai tuvākā pilsēta, kas pārņēmusi šo modeli, ir Kauņa Lietuvā.

Procesā neizbēgami tiek iesaistīti vecāki, kuriem piedāvā izglītības programmas, lai viņi varētu efektīvi iesaistīties pusaudžu dzīvē un uzraudzīt viņu aktivitātes. Savukārt skolas piedāvā informatīvas lekcijas, diskusijas, rīko preventīvus pasākumus, lai veicinātu jauniešu informētību.
 

Tāpat sava loma ir vietējām kopienām, nevalstiskajām organizācijām un plašsaziņas līdzekļiem. Tas ļauj koordinēt iniciatīvas, izplatīt svarīgu informāciju un veicināt sabiedrības atbalstu atkarības novēršanas centieniem.

Šie ir Islandes modeļa nemainīgie pamati, un izveidotāji ir pārliecināti, ka tas nevar strādāt, ja nenotiek pastāvīga situācijas uzraudzība.

Neatņemama programmas sastāvdaļa ir regulāras jauniešu aptaujas, kuros izvērtē riska un aizsargājošos faktorus četros virzienos:

  • Vecāki un ģimene
  • Skola
  • Vienaudžu loks
  • Brīvais laiks ārpus skolas

Piemēram, šādā ikgadējā pētījumā noskaidrots, ka salīdzinoši nabadzīgākajā Reikjavīkas rajonā Breidholtā, kur mīt daudz imigrantu, salīdzinot ar blakus rajoniem, ir novērojama mazāka jauniešu dalība sporta un citās ārpusskolas aktivitātēs.

Sarunās ar kopienas līderiem un skolotājiem tika secināts, ka nepieciešams vairāk informatīvo materiālu par brīvā laika pavadīšanas iespējām citās valodās, it īpaši mērķējot uz meitenēm. Tāpat tika norīkoti autobusi, kuri pēc skolas izvadā bērnus uz nodarbībām sporta hallēs un atgādā atpakaļ mājās.
 

"Skolotāji, uzzinot, ka bērns nav iesaistīts nekādās pēcskolas aktivitātēs, vēršas pie mums. Tālāk jau kopā ar vecākiem mēs skatāmies, kāds būtu labākais risinājums," paskaidroja Breidholtas rajona pakalpojumu centra speciālists Juhaness Gudlagsons.

Šāda pieeja ir ļāvusi panākt, kad atkarību problēma ir gandrīz iznīdēta, bet brīvajā laikā sporto 90% Islandes bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti