Pasaules čempionātā skriešanā Rīgā uz tituliem pretendēs pieci pasaules rekordisti

Pasaules čempionātam skriešanā, kas Rīgas ielās risināsies 1. oktobrī, cīņai par medaļām un čempionu tituliem ir pieteikti pieci pasaules rekordu īpašnieki, ceturtdien informēja organizatori. Spēcīgais dalībnieku sastāvs pamatoti ļauj sagaidīt, ka Latvijas galvaspilsētā kritīs jauni pasaules rekordi.

Startiem Rīgā ir pieteiktas 56 valstu izlases ar 348 elites skrējējiem, kuri par čempionu tituliem cīnīsies trīs pasaules čempionāta distancēs –  jūdzes skrējienā, 5 km un pusmaratonā. Elitē valstu izlašu pieteikumos ir 151 sieviete un 197 vīrieši. 

Gaida pasaules rekordus jūdzes skrējienā

Rīgā pirmo reizi cīņa par pasaules čempionāta medaļām šosejā būs jūdzes skrējienā, kur kenijiete Feita Kipjegona varētu sasniegt jaunu pasaules rekordu. Rīgā viņa noslēgs vienu no iespaidīgākajām sezonām pasaules vieglatlētikas vēsturē – daudzkārtējā pasaules un olimpiskā čempione 2023. gadā jau labojusi pasaules rekordu 1500 metros, jūdzes distancē stadionā un 5000 metru skrējienā. Rīgā Kipjegona debitēs jūdzē šosejas skrējienā, pretendējot papildināt savu pasaules rekordu klāstu. 

Līdzās Kipjegonai jūdzi skries arī citas pasaules zvaigznes – sudraba medaļas īpašniece 2023. gada pasaules čempionātā 1500 metros etiopiete Diribe Veltedži un viņas tautiete Freveinija Hailu, kā arī austrāliete Džesa Hala. Gan Hailu, gan Hala ir starp astoņām visu laiku labākajām jūdzes skrējējām stadionā. Galvenajām favorītēm jūdzes skrējienā būs jārēķinās arī ar 3000 metru šķēršļu distances pasaules rekorda īpašnieci kenijieti Beatrisi Čepkoeču.

Vīriešiem jūdzē ir pieteikts amerikānis Sems Prakels, kurš šajā distancē kļuva par pirmo oficiālo pasaules rekorda īpašnieku. Rīgā viņš centīsies aizstāvēt titulu, sacenšoties ar tautieti Hobsu Kesleru, etiopieti Tedesu Lemi un kenijiešiem Reinoldu Čerijotu un Kjumbi Munguti. Arī vīriešiem jūdzes distancē lieliskā dalībnieku saraksta dēļ, visticamāk, gaidāms jauns pasaules rekords.

Līderi pasaules čempionātā 5 km distancē

Pēc uzvaras februārī pasaules čempionātā krosā kenijiete Beatrise Čebeta Rīgā 5 km distancē cīnīsies par sezonā otro pasaules čempiones titulu. Lai uzturētu intrigu, 5 km distancei pieteikta arī pasaules rekorda īpašniece sieviešu un vīriešu kopējā startā Ejgajehu Taje, olimpiskā čempione 3000 metru šķēršļu skrējienā Peruta Čemutai un japāniete Nozomi Tanaka, kura skries divas pasaules čempionāta distances, arī jūdzi. 

Trīs no četriem vēsturē ātrākajiem vīriešiem sacentīsies par čempiona titulu 5 km distancē – etiopietis un pasaules rekorda īpašnieks Berihu Aregavi, viņa tautietis Jomifs Kedželča un kenijietis Nikolass Kipkorirs. Aregavi pasaules rekordu – 12 minūtes un 49 sekundes – sasniedza Barselonā 2021. gada nogalē. Tajās pašās sacensībās pasaules rekords tika fiksēts arī Tajei  – 14 minūtes un 19 sekundes.

Rekordisti pasaules čempionātā pusmaratonā

Pusmaratonā gan kenijiete Peresa Džepčirčira, gan ugandietis Džeikobs Kiplimo tieksies aizstāvēt pasaules čempionu titulus. Džepčirčira ir olimpiskā čempione maratonā un pusmaratona pasaules rekorda īpašniece tikai sieviešu skrējienā (1.05:16). Pasaules čempionātā pusmaratonā Gdiņā uzvarējušajai Džepčirčirai konkurenci sastādīs Kenijas 2023. gada labākā skrējēja Irina Džepčumba Kimaisa, pasaules čempionāta krosā sudraba medaļas ieguvēja Cigija Gebreselama, vāciete Konstance Klosterhalfena, kā arī ASV skrējēja Sāra Hola.

Vīriešiem favorītos iekļaujams etiopietis Džemals Jimers Mekonens, pasaules sudraba medaļas ieguvējs 10 000 metros kenijietis Daniels Simiu Ebenjo un Eiropas rekordists 5 km distancē Žimijs Gresjē no Francijas.

Pasaules čempionāta elites skrējieni sāksies ar 5 km distanci sievietēm, kam starts Akmens tilta pakājē paredzēts plkst. 11.50, bet noslēgsies ar pusmaratonu vīriešiem,

kuri kopā ar pusmaratona distances masu skrējiena dalībniekiem arī Akmens tilta pakājē startēs plkst. 14.15. Oficiālo elites starta sarakstu publicēs čempionāta mājaslapā līdz 17. augustam.

Rīkotāji atgādina, ka

ikvienam ir iespēja startēt tajās pašās trasēs, kur skries pasaules ātrākie skrējēji, un tikt pie oficiālajām pasaules čempionāta medaļām.

Reģistrēties pasaules čempionāta masu startiem sacensību mājaslapā ikviens interesents var līdz 29. septembrim, bet līdz 15. septembra pusnaktij to iespējams paveikt par izdevīgāku dalības maksu. 

Cīņas par čempionu lauriem klātienē Rīgas ielās varēs vērot ikviens sporta fans, savukārt, pasaules tiešraidi Latvijā translēs Latvijas Televīzija. Tiešraidē pasaules čempionāta norisei varēs sekot arī LSM.lv.

Pasaules čempionāta Rīgā programma 1. oktobrī

  • plkst. 10  masu starts 5 km (Akmens tilts)
  • plkst. 11.30 masu starts jūdzē (Mākslas muzejs)
  • plkst.11.50  elites starts sievietēm 5 km (Akmens tilts)
  • plkst.12.15 elites starts vīriešiem 5 km (Akmens tilts)
  • plkst.13 elites starts sievietēm jūdzē (Mākslas muzejs)
  • plkst.13.10 elites starts vīriešiem jūdzē (Mākslas muzejs)
  • plkst.13.30 elites starts sievietēm pusmaratonā (Akmens tilts)
  • plkst. 14.15 elites starts vīriešiem pusmaratonā, masu starts un stafete (Akmens tilts)
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti