149 gadus pēc Nauka nepabeigtās šaha partijas Rīgas pilī šahisti no 38 valstīm ieradās Ķīpsalas izstāžu centrā, kur 3. augustā sākās Rīgas Tehniskās universitātes 2024. gada atklātais šaha čempionāts, jeb "RTU Open 2024". Organizatori šo pasākumu nosauca par šaha festivālu, jeb, kā teiktu latīņu valodas nezinātāji – šaha svētkiem.
Šaha svētki Ķīpsalā sākās laikā, kad lielākā daļa Latvijas sporta žurnālistu bija Parīzē. Iespējams, gatavoja sižetu par Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) 100 gadu jubileju, jo tieši pirms gadsimta paralēli olimpiskajām spēlēm notika FIDE dibināšana. Parīzes olimpisko spēļu laikā 1924. gadā par neoficiālo pasaules šaha čempionu amatieriem kļuva Latvijas šahists Hermanis Matisons. Latvijas šahistu pie Brīvības pieminekļa nesagaidīja, jo pieminekli uzcēla 11 gadus vēlāk.
Pirmais "RTU Open 2024" šaha pasākums bija starpvalstu komandu mačs, kur piedalījās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un FIDE komanda – katrā bija simt šahistu.
Grandiozā mača sākums kavējās tik ļoti, ka dalībniekiem sāka likties, ka mača sākums būs jāgaida vēl simt gadu. Tomēr šaha cīņas sākās ātrāk, un Latvija uzvarēja visus mačus, kļūstot par uzvarētāju. Uzvara bija tik grandioza, ka vēl vairākas dienas pēc mača noslēguma organizatori nevarēja pateikt precīzu mača iznākumu. Tieši tik pārāki izrādījās Latvijas šahisti, savukārt Igaunija palika pēdējā vietā.
Nākamajā darba nedēļā no 5. Līdz 11. augustam šahisti sāka spēlēt galvenos turnīrus, lai noskaidrotu gudrāko cilvēku Ķīpsalas hallē. Vienlaicīgi notika četri turnīri dažādiem spēlētāju līmeņiem, kopā pulcējot vairāk nekā 600 šahistu. Līdzīgi kā citus gadus, lielā skaitā ieradās indieši, šogad pat lielākā pulkā nekā lietuvieši vai igauņi. Pirms trīs gadiem "RTU Open" piedalījās indiešu šahists Gukešs Dī, kuram 2024. gada novembrī gaidāms mačs par pasaules čempiona kroni. Iespējams, Gukešs uz Rīgu neatbrauca tikai šī iemesla dēļ.
Pirms turnīra sākuma klīda runas, ka varētu piedalīties Levijs Rozmans, kuru šobrīd trenē latviešu lielmeistars Artūrs Neikšāns, tomēr vienam no pasaulē populārākajiem "YouTube" šaha konta īpašniekam bija citi plāni.
Atbraukušie šahisti sāka izspēlēt partijas – stiprākais turnīrs tika nosaukts par godu alfabēta pirmajam burtam "A" un tajā piedalījās 284 šahisti. Turnīrā gāja karsti – vienubrīd gaisa temperatūra turnīra zālē sasniedza 26,4 grādus. Karstumā šahisti centās glābties saldējumu stendā, kur lielu popularitāti bija izpelnījies aveņu-upeņu sorberts, vaniļas saldējumam neiekļūstot pat trīs populārāko saldējumu vidū. A turnīra favorīts bija grieķu lielmeistars, pasaules ranga 133. vietas īpašnieks, Nikolass Teodoru, kurš uzvarēja turnīru ar 7,5 no 9 punktiem. Pirms pēdējās kārtas, lai iegūtu tīru pirmo vietu turnīrā, grieķim bija vēlams uzvarēt pēdējo partiju. To viņš arī izdarīja, izmantojot pretinieka kļūdu, un 28. gājienā ar laidņa centralizāciju uz e4 panāca pārāk lielus figūru zaudējumus pretinieka nometnē. Par uzvaru turnīrā pienācās naudas balva 3000 eiro – tie būtu 22 ar pusi kilogrami naudas, ja to pasniegtu viena eiro monētās.
Otro vietu ieguva vācu meistars Leons Jakobs Pajekens un trešo vietu – lietuvietis Toms Laurušs. No Latvijas šahistiem labākais bija Ņikita Meškovs, izcīnot 15. vietu. Savukārt B, C un D turnīros uzvarēja Latvijas pārstāvji – attiecīgi Nikolajs Katišonoks, Lauris Laimiņš un Mārtiņš Vilemsons.
Turnīrs aizritēja draudzīgā gaisotnē – šahisti kursēja no viena galdiņa pie otra, čukstus komentējot savas partijas un citu kolēģu šaha pozīcijas.
Šoreiz iztika bez lieliem skandāliem. Atsevišķiem dalībniekiem bija sūdzības tikai par cigarešu dūmiem no netālu esošās pīpētavas – Mihailam Tālam to būtu grūti saprast. Citiem šahistiem traucēja, ka visi bandinieki nebija no viena šaha komplekta, tādējādi figūras nebija vienāda garuma. Lielākais skandāls atgadījās turnīra beidzamajās dienās, kad D turnīrā pazuda viens šaha komplekts. Izrādījās, ka dalībnieki no paralēlā turnīra to bija aizstiepuši uz šaha partiju analīzes istabu, bet šaha svētkus tas nespēja laupīt.